Tara Galilor castiga duelul debutantelor la Euro in primul meci din Grupa B contra Slovaciei, scor 2-1, pe Stadionul Matmut Atlantique din Bordeaux. Gareth Bale a deschis scorul pentru galezi, cu un sut excelent din lovitura libera (10'), Slovacia a egalat prin Duda (61'), iar golul victoriei a fost inscris de Kanu in minutul 81.

Galezii au reusit sa obtina primele 3 puncte la Euro 2016, dupa un meci echilibrat, cu ocazii importante si pentru jucatorii lui Jan Kozak. Slovacia a ratat sansa egalarii in minutul 85, dupa ce Adam Nemec a trimis cu capul in bara portii lui Danny Ward.

Fluier de final. Tara Galilor- Slovacia 2-1

90' Ocazie pentru Tara Galilor! Bale a sutat puternic, insa mingea a fost retinuta de Kozacik

85' Ocazie pentru Slovacia! Adam Nemec trimite cu capul, dar mingea loveste bara

81' Gool Tara Galilor! Robson-Kanu o aduce in avantaj pe Tara Galilor, dupa o pasa perfecta a lui Aaron Ramsey

73' Ocazie pentru Tara Galilor. Aaron Ramsey trimite cu capul pe langa poarta, dupa o centrare din banda a lui Kanu

68' Robert Mak suteaza de la distanta, iar mingea trece putin peste poarta galezilor

61' Gool Slovacia! Proaspat intrat in teren, Ondrej Duda marcheaza golul egalizator cu un sut la coltul scurt

54' Actiune importanta pentru Slovacia. Mak patrunde in careu, insa suteaza cu stangul si mingea trece peste poarta lui Danny Ward

46' Incepe repriza secunda

Se termina prima repriza. Tara Galilor-Slovacia 1-0

45' Bale incearca un sut, dar Kozacik prinde fara probleme

42' Marek Hamsik suteaza de la marginea careului, insa mingea este respinsa de apararea galezilor

10' Gool Tara Galilor! Bale deschide scorul cu un sut superb din lovitura libera

3' Ocazie mare pentru Slovacia! Faza de atac exceptionala a lui Hamsik, care dribleaza patru adversari si suteaza puternic, insa fundasul galezilor, Ben Davies scoate de pe linia portii

Incepe meciul. Lovitura de start ii apartine Slovaciei

Echipele de start:

Tara Galilor: Ward - Gunter, N. Taylor, Davies, Chester, A. Williams, Allen, Ramsey, Bale, Edwards, J. Williams

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Svento, Kucka, Hrosovsky, Hamsik, Mak, Duris, Weiss

Cele doua echipe s-au mai intalnit de doua ori, in preliminariile Euro 2008, scorul general fiind de 1-1. Prima victorie le-a apartinut slovacilor, care au invins cu 5-1, la Cardiff, urmatorul meci fiind castigat cu 5-2 de Tara Galilor, la Trnava.