Banel Nicolita va fi numit Ambasador antirasism

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 5 decembrie 2007, 14:22 Sport | Fotbal

Jucatorul echipei de fotbal Steaua Bucuresti, Banel Nicolita, va fi desemnat oficial, vineri, Ambasador antirasism din partea Romaniei, anunta Rador.

Mijlocasul stelist va avea misiunea de a promova toleranta si fair-play-ul pe terenul de joc si in afara acestuia.

Ambasadorul antirasism este un concept al Federatiei Internationale a Fotbalistilor Profesionisti, care a fost preluat in cadrul proiectului ''Rasismul strica jocul, violenta distruge vieti''.

Evenimentele organizate in cadrul proiectului au ca tinta tinerii cu varste cuprinse intre 12 si 19 ani, pentru ca pot fi usor de influentat si indemnati sa aiba un comportament rasist sau violent.

Numirea oficiala a lui Banel Nicolita va avea loc vineri, la ora 14, jucatorul urmand sa deschida primul dintre cele trei meciuri de fotbal in sala ce vor fi organizate in dupa-amiaza acelei zile.




















111 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Perfect (Miercuri, 5 decembrie 2007, 14:53)

    Weather [anonim]

    Nici ca se putea alegere mai buna .Cind o sa-l vada Europa pa blondu asta pe post de ambasador al Romaniei va disparea orice indoiala ca am fi o natie de rrrrrrromi care isi dau autogoluri
    • +1 (1 vot)    
      antirasism (Miercuri, 5 decembrie 2007, 15:08)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Poate nu ai inteles conceptul de ambasador antirasism. Mi se pare o idee extrem de buna ca l-au numit chiar pe Banel Nicolita. Probabil ca ar trebui sa fie mai multi rromi de succes in lumina reflectoarelor.
    • 0 (0 voturi)    
      Perfect (Miercuri, 5 decembrie 2007, 16:39)

      imperfect [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Dupa mintea ta, ar fi trebuit pus un blond, la 1,85m si cu ochii albastrii ?!?! Nu ca i-as simpatiza pe tzigani, dar mai sunt si citiva care merita sa traiasca in tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Nea Jiji! (Miercuri, 5 decembrie 2007, 15:07)

    D. [anonim]

    Bre, matale nu esti om, bre!
  • +1 (1 vot)    
    banel (Miercuri, 5 decembrie 2007, 15:31)

    CristiU [anonim]

    cred ca a fost aleasa persoana cea mai potrivita, banel e un baiat modest, la locul lui, nu e un fotbalist care sa intre "la rupere". faptul ca e rrom e un atu sa ne faca sa-i apreciem si pe ceilalti si nu sa mai emitem judecati cu aplicare universala.
  • 0 (0 voturi)    
    Vaaaai (Miercuri, 5 decembrie 2007, 15:31)

    relu din bontzida [anonim]

    Banele.... urmatorul tau pas e sa-l scapi pe Mailat!!! Mailat nevinovat!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Inca o actiune fara IZBANDA (Miercuri, 5 decembrie 2007, 16:02)

    trica [anonim]

    pacat si asa nu va iesi nimik<br/>din asta