Steaua realizeaza eventul pentru prima data din 1997 incoace, dupa ce a castigat, duminica seara, pentru a 22-a oara in istorie, Cupa Romaniei (3-0 in finala in fata Universitatii Cluj). Golurile Stelei au fost marcate de Popa (minutele 9 si 53) si Rusescu (minutul 48). Meciul a fost intrerupt inca din minutul 1, pentru aproximativ trei minute, dupa ce fanii Universitatii Cluj au aruncat cu torte si fuminege in terenul Stelei.

Finala Cupei Romaniei Timisoreana, care s-a disputat pe Arena Nationala intre echipele Steaua Bucuresti si Universitatea Cluj, a inceput la ora 21:00.

Ora 22:17 - 3-0 pentru Steaua, gol Popa (minutul 53)

Ora 22:12 - 2-0 pentru Steaua, gol Rusescu (minutul 48)

Ora 21:13 - 1-0 pentru Steaua, gol Popa (minutul 9)

Ora 21:04 - Imediat dupa ce arbitrul Alexandru Tudor a fluierat inceputul partidei, fanii au aruncat cu torte inspre poarta aparata de stelistul Florin Nita.

Arbitrul Alexandru Tudor a decis intreruperea partidei, pentru ca jandarmii si oamenii de ordine sa poate degaja terenul.

Dupa circa trei minute de intrerupere, Tudor a decis reluarea jocului.

Echipele de start:

Steaua: Nita - Papp, Luchin, Varela, Guilherme - Breeveld, Neagu - Ad. Popa, Stanciu, Chipciu - Rusescu. Antrenor: Constantin Galca.

Universitatea Cluj: Veselovsky - Jovanovici, Neag, Skvorc, Ciupe - Lungu, Cr. Munteanu - Ceppelini, Mengolo, Kovacs - Morar. Antrenor: Adrian Falub.