Brazilia a deschis repede scorul ('7) prin Thiago Silva si a dominat categoric prima parte a jocului, dar ocaziile mari au fost impartite, Hulk si Cuadrado ratand bune oportunitati. Columbia a atacat mai mult in repriza secunda, dar a venit sutul fantastic al lui David Luiz ('69) din lovitura libera de la mare distanta si brazilienii se gandeau la calificare. Bacca este insa faultat in careu, J. Rodriguez ('80) transforma si columbienii pun presiune la poarta lui Cesar. Experienta brazilienilor s-a dovedit insa decisiva, iar Selecao va intalni Germania in semifinale.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Repriza secunda

Fluier FINAL Brazilia merge in semifinale unde va intalni Germania

min 90+2 Corner pentru Columbia. Ramos reia pe spate dar mingea iese in aut de poarta

min 90 sunt anuntate 5 minute de prelungiri. Brazilienii stiu cum sa fragmenteze jocul si sa temepereze eleanul ofensiv al columbienilor

min 82 Ramires il inlocuieste pe Hulk la brazilieni

min 81 Bacca reia periculos cu capul spre poarta, Cesar este depasit, dar atacantul columbian se afla in ofsaid. Mingea a trecut la o palma de bara aducand linistea pe stadion

min 80 Executa Rodriguez si inscrie. GOOOL Columbia si meciul este relansat. 2-1

min 78 Penalty pentru Columbia. Bacca a fost faultat in careu de Cesar

min 70 Schimbare Columbia. Iese Gutierrez si intra Bacca, atacantul Sevilliei

Golazo David Luiz

min 69 GOOOLAZODavid Luiz. Un super sut din afara careului al fundasului central brazilian care poate concura cu brio la ttitlul de cel mai frumos gol al sezonului. 2-0

min 68 James Rodriguez primeste galben. Starul columbian nu a jucat cel mai bun fotbal al sau astazi.

min 66 Columbia inscrie dar golul este anulat pentru ofsaid. Reluarile confirma. Mingea a fost prinsa in careu intre mai multi jucatori si dupa cateva momente de balbaiala a fost trimis ain plasa de Yepes

min 64 Thiago Silva ia cartonasul galben si va lipsi in semifinala daca brazilienii se califica

min 59 Faza frumoasa construita de columbieni, dar voleul lui Guarin se duce mult peste poarta. Columbia s-a instalat de cateva minute in terenul brazilienilor

min 55 Inceput slaba de reriza, jocul este foarte fragmentat de faulturi

min 46 Schimbare la Columbia. A iesit Ibarbo si a intrat Adrian Ramos, jucatorul Borussiei Dortmund

Prima repriza

Brazilia a deschis repede scorul (min 7) la o grava greseala a apararii columbiene, Thiago Silva trimitand mingea in plasa cu genunchiul in urma unei lovituri de colt. Tot Brazilia a avut perioade bune de presiune uriasa la poarta lui Ospina, dar ocaziile mari s-au impartit, Hulk si Quadrado ratand bune oportunitati. O prima repriza in viteza, dar nu foarte spectaculoasa

min 44 Lovitura libera de la 20 m pentru brazilieni dupa ce Zuniga nu l-a putut opri decat prin fault pe Neymar. Tot vedeta Selecao trage, dar slab

min 37 Lovitura libera indirecta pentru Columbia de la 16 m. Rodriguez trimite in zid insa

min 36 Cuadrado rateaza preluarea in careu care l-ar fi pus intr-o situatie clara de gol

min 35 Meciul s-a mai echilibrat. Lovitura de colt executat de Neymar, Fernandinho trimite cu capul pe spate dar niciun brazilian nu ataca mingea care iese in aut de poarta

min 30 Columbia insista mai mult in atac, dar juctaorii carioca isi arata coltii la fiecare atac

min 22 Joc rapid, ocaziile alternand la ambele porti. Cuadrado este cel mai periculos om al columbienilor

min 20 Ocazie mare Brazilia. Hulk primeste o pasa in careu si suteaza periculos, dar Ospina respinge. Presiune imensa a brazilienilor

min 17 Lovitura de colt pentru Brazilia. Apararea columbiana este sigura de aceasta data, dar faza continua periculos dupa o recuperare la 20 de m si o centrare in careu a lui Hulk

min 15 Columbienii au iutit ritmul, faulturile se inmultesc

min 11 Ocazie de gol Columbia. Cuadrado suteaza bine din marginea careului, dar Cesar se intinde si respinge in corner

O 'mare' braziliana

min 7 GOOOL Brazilia Thiago Silva inscrie in utma loviturii de colt cu genunchiul fiind scapat inexplicabil din marcaj de fudasii columbieni

min 5 Brazilia incepe ceva mai ofensiv. Lovitura de colt pentru brazilieni

min 4 Lovitura libera de la distanta pentru Brazilia. Executa Neymar dar mingea trece mult pe langa poarta

min 1 Surprinde prezenta in echipa de start a Braziliei a lui Maicon in locul lui Dani Alves