Dinamo a impresionat in returul cu Steaua doar in tribune, acolo unde suporterii "cainilor" au realizat o atmosfera superba. Eternul derbi s-a incheiat la egalitate, 1-1 (Matei 87' - Tanase 22'), iar campioana din Liga 1 a obtinut fara probleme calificarea in finala Cupei Romaniei la fotbal cu scorul general de 6-3.

Cupa Romaniei Foto: AGERPRES
  • Finala Cupei Romaniei la fotbal dintre Steaua Bucuresti si Astra Giurgiu se va disputa vineri, 23 mai, de la ora 21:00, pe "Arena Nationala".

Desfasurarea Live Text a partidei Dinamo - Steaua:

Final de partida: Dinamo - Steaua 1-1, campioana s-a calificat in finala Cupei Romaniei (6-3 la general)

S-au aratat trei minute de prelungire

87' Actiune frumoasa a dinamovistilor, mingea ajunge la Cosmin Matei, iar acesta inscrie din apropiere, cu toata opozitia lui Tatarusanu. Dinamo - Steaua 1-1.

Un lucru e clar: Dinamo nu a reusit astazi sa se ridice la nivelul suporterilor sai - atmofera superba realizata de acestia, in pofita scorului de pe tabela

74' Lucian Filip il inlocuieste pe Sanmartean la Steaua

74' Actiune cursiva a dinamovistilor, mingea ajunge la Bilinski, dar acesta rateaza incredibil din cativa metri...

71' Barboianu este avertizat cu galben

71' Steaua trece inca o data pe langa gol: Balgradean il blocheaza in ultimul moment pe Pintilii

68' Szukala primeste cartonasul galben

68' Boubacar este inlocuit de Serban la Dinamo

Prima ocazie importanta pentru Dinamo vine de-abia in minutul 67: Cosmin Matei centreaza de pe partea stanga, dar Tucudean rateaza sutul din apropiere

Dinamo incearca sa inscrie macar golul egalizator, dar Steaua conduce ostilitatile

61' Rotariu paraseste terenul, fiind inlocuit de Tucudean

58' Parvulescu iese de pe teren, in locul sau a intrat Piovaccari

56' Inca o actiune importanta pentru Steaua: Chipciu este blocat in ultimul moment, mingea ajunge la Parvulescu, dar acesta trimite pe langa din apropiere

54' Prepelita i-a luat locul lui Varela, accidentat

52' Filip este inlocuit de Bilinski

A inceput repriza a doua tot cu Steaua in atac

Final de prima repriza: Dinamo - Steaua 0-1, dupa 45 de minute in care echipa lui Laurentiu Reghecampf a fost superioara

45' Chipciu primeste cartonasul galben

42' Laurentiu Rus este avertizat cu galben

39' Balgradean retine in doi timp un sut al lui Chipciu

38' Tatarusanu retine fara emotii sutul lui Laurentiu Rus dintr-o lovitura libera

37' Pintilii primeste cartonasul galben

35' Steaua scapa pe un contraatac, dar Chipciu prefera un sut slab in locul unei pase catre un coechipier

32' Sutul lui Parvulescu trece putin pe langa poarta lui Balgradean, inca o actiune pentru Steaua

30' Dragos Grigore primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Adi Popa

26' Sanmartean trimite cu mult efect, din unghi, dar Grecu reuseste sa respinga in ultimul moment de pe linia portii...ocazie mare pentru Steaua

25' Sutul lui Laurentiu Rus se duce departe de poarta lui Tatarusanu

22' Pasa inteligenta a lui Chipciu (la limita offside-ului), mingea ajunge la Tanase, iar acesta inscrie cu o executie precisa, la coltul lung. Dinamo - Steaua 0-1

15' Ocazie mare pentru Steaua - Balgradean iese gresit la un corner, mingea ajunge la Adi Popa, dar acesta trimite pe langa din cativa metri (poarta era goala)

Multe faulturi si mai putin fotbal in aceste momente

11' Primul corner al partidei ramane fara rezultat pe tabela pentru cei de la Dinamo

9' Sanmartean centreaza dintr-o lovitura libera, dar mingea este trimisa departe, cu capul, de Varela

Steaua are o posesie superioara, fara insa sa puna in pericol poarta lui Balgradean

3' Prima actiune a meciului: Tanase scapa spre poarta dinamovistilor, dar intarzie sutul si este blocat de apararea adversa