Mircea Lucescu, despre deciziile din Dosarul Transferurilor: "Au fost judecati de doua femei care habar nu au de fotbal"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 10 martie 2014, 16:08 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu
Foto: Uefa.com
Mircea Lucescu a comentat intr-un stil propriu hotararile din Dosarul Transferurilor, tehnicianul celor de la Sahtior nefiind de acord cu deciziile luate in urma cu cateva zile. "Au fost judecati de doua femei care habar nu au ce inseamna fotbalul", a punctat antrenorul roman.

"Este o imagine total negativa in afara (n.r. in strainatate) dupa aceste condamnari. Ce m-a surprins pe mine este ca s-au luat niste decizii pe un cod penal actual, iar greselile care s-au facut s-au facut foarte demult, atunci cand se puteau face o multime de greseli in Romania, pentru ca nu intamplator in acea perioada au aparut foarte multi oameni cu foarte multi bani, in politica, in mediul social... Era o perioada in care te ajuta putin capitalismul romanesc, la suprafata.

Daca ar fi sa-i judecam pe toti ceilalti in functie de ceea ce au facut in perioada aceea, ar insemna ca foarte multi sa platesca cu varf si indesat, ceea ce mi se pare exagerat. Cred ca era de ajuns o amenda foarte, foarte serioasa si nu privare de libertate.

Au fost judecati de doua femei care habar nu au ce inseamna fotbalul. Mai umani au fost procurorii care au cerut pedepse mai mici. Libertatea este cea mai importanta. Nu am vrut sa intervin pana acum, dar nu a existat nici un motiv pentru a ajunge la aceste pedepse. Nu ma simt deloc bine dupa aceste condamnari.

Oamenii aceia au adus si foarte multe beneficii fotbalului romanesc. Imi pare rau ca s-a intamplat asa si imi pare rau pentru familiile lor", a comentat Mircea Lucescu, intr-o interventie la Dolcesport.

In data de 4 martie 2014, Curtea de Apel Bucuresti a anuntat decizia finala din Dosarul Transferurilor.

Ce a hotarat Curtea de Apel:


George Copos - 3 ani si 8 luni de inchisoare cu executare

MM Stoica - 3 ani si 6 luni cu executare, pentru inselaciune

Cristi Borcea - 6 ani si 4 luni de inchisoare cu executare

Ioan Becali - 6 ani si patru luni cu executare

Victor Becali - 4 ani si 8 luni cu executare

Jean Padureanu - 2 ani si 4 luni cu executare

Gica Popescu - 3 ani, o luna si zece zile cu executare

Gigi Netoiu - 3 ani si 4 luni cu executare.


Citeste mai multe despre   



















13488 vizualizari

  • +108 (108 voturi)    
    Alt "expert" (Luni, 10 martie 2014, 16:12)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai si de ce trebuiau "femeile" alea sa aiba habar de fotbal ca sa judece acuzatii precum spalarea de bani? S-a trezit si nea Mircica sa-si dea cu parerea.

    Si apropos, daca libertatea e cea mai importanta, atunci de ce si-au riscat-o prin acte de coruptie? De ce-i trebuia baciului sa fure statul de 1 mil de coco cind ela eava deja vro 40 in cont?
    • +62 (62 voturi)    
      zice bine "expertul" (Luni, 10 martie 2014, 16:28)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      si coroloarul - daca ai habar de fotbal si vrei sa conduci o masina, trebuie sa te pricepi la tramvaie!..
      • +43 (43 voturi)    
        corect... nici tramvaiul care l-a urmarit (Luni, 10 martie 2014, 16:59)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        prin tot bucurestiul nu se pricepea la fotbal. Cu ce drept l-a busit pe il luce...

        e incredibil cat tupeu nesimtit au unii din fotbal, niste ghiolbani cu 4 clase
        • +25 (27 voturi)    
          Nu stiu fotbal, insa cunosc legile ! (Luni, 10 martie 2014, 17:25)

          MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

          Well ... numai o persoana de gen care se it la tranta cu tramvaiul - putea sa debiteze o astfel de idee.
          De fapt doamenele respective nu trebuie sa stie fotbal - pentru ca Giga Popescu nu merge la puscarie pentru ca nu stie sa joace fotbal, ci pentru frauda fiscala si alte delicte economice.

          Doamnele judecatoare nu stiu fotbal, insa stiu legile romanesti.

          Asa ca mai marii din fotbal - nazat na gherla ... sa cante
          "Bate-un vant rece din balta, la Chilia-n port,
          Bate-un vant rece din balta, la Chilia-n port,
          Sa vezi stuful cum se inalta sa-l mai tai nu pot,
          Sa vezi stuful cum se inalta sa-l mai tai nu pot.
          La Chilia, la tataru, ah, ce dureros, mai,
          Bate Maromet cu paru, ah, ce dureros, mai,
          La tataru, la Chilia, vai ce dureros, mai,
          Bate Lungu cu franghia, ah, ce dureros, mai.

          Caraliul striga tare: "da-i, hotule, da-i!
          C-au venit zece vagoane, da-i, hotule, da-i!"
          Nu pot, domne capitane, ranile ma doare,
          Nu pot, domne capitane, ranile ma doare."

          Pe mai multe voci ...

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
      • +16 (16 voturi)    
        e un pic altfel de fapt (Luni, 10 martie 2014, 20:51)

        federal [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        dacă ești vatman și ești judecat, "fetele alea" trebuie sa aibă habar de tramvaie.
        dacă ești electronist și ești judecat "fetele alea" trebuie sa aibă habar de electronica.

        nu mai continui cu alte exemple pentru ca devine hilar( meserii mai dure..:))) ).

        A vorbit ca sa nu tacă.
        • +3 (3 voturi)    
          Tare!!! (Marţi, 11 martie 2014, 10:11)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui federal

          :))
        • 0 (0 voturi)    
          specializare (Miercuri, 12 martie 2014, 8:13)

          Dodo [anonim] i-a raspuns lui federal

          Aoleu, si proxenetii si curvele de cine trebuie sa fie judecati? :D
    • +39 (39 voturi)    
      poate ca n-au habar, (Luni, 10 martie 2014, 16:29)

      georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      dar cred ca stiu cum merge tramvaiul.
    • +73 (75 voturi)    
      noroc (Luni, 10 martie 2014, 16:34)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ce noroc totusi ca "femeile" alea stiu drept penal.or fi ele varza la fotbal,dar au bagat la "mititica" 8 banditi notorii.cinste lor !
    • +31 (31 voturi)    
      maestru atotstiutor (Luni, 10 martie 2014, 16:49)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      "Femeia e mai proasta asa ca sa stea la oala si la facut copii zice" pare sa zica maestrul.
      Maestrul antrenor sa cinte la ce stie el mai bine si sa ii lase pe judecatori, indiferent ce fel de animale sunt ei, femei sau barbati, romani sau tigani, sa isi faca treaba.
      Judecatorii nu se baga sa ii spuna lui cum sa joace fotbal,turca sau bambilici desi .. fotbalul romanesc a decazut precum intrega societate civila.
      S-a ajuns la o culme a dispretului pentru onestitate si valoare.
      Sa speram ca am inceput coborirea din culmea coruptiei generalizate.
      • +27 (27 voturi)    
        :) (Luni, 10 martie 2014, 17:08)

        dandra [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Ma intreb cat o sa dureze pana cand vreun ONG o sa se autosesizeze,ca sa ii dea lui nenea mirciulica o amenda pentru discriminare.
        ce mitocan...!
        • +7 (7 voturi)    
          poti sa sesizei chiar tu (Luni, 10 martie 2014, 20:38)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui dandra

          Un ONG ar putea sesiza Consiliul pt combaterea discriminarii, nu sa se autosesizeze. Dar de ce sa astepti ca cineva de la un ONG sa citeasca intamplator declaratia lui Luce, poti chiar tu sa faci sesizarea. Nu mai asteptati sa decida altii pentru ce ganditi voi, actionati, aveti parghiile necesare.
      • +5 (5 voturi)    
        Frumos spus! (Luni, 10 martie 2014, 22:35)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        si mie mi se pare o geana de lumina.
    • +20 (20 voturi)    
      Stii proverbul (Luni, 10 martie 2014, 17:01)

      naica [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Daca taceai ,filosov ramaneai
    • +16 (16 voturi)    
      nene Lucescule, (Luni, 10 martie 2014, 17:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      daca taceai, filozof ramaneai.
      Ai pierdut tot respectul prin aceste aberatii
    • +17 (17 voturi)    
      fotbal (Luni, 10 martie 2014, 18:00)

      MihailNica [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

      e clar: judecatoarele nu se pricep la fotbal si fotbalistii la ... justitie.
    • +2 (2 voturi)    
      habar naistu' (Marţi, 11 martie 2014, 11:10)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      1. de unde stie ca n-au habar de fotbal? Poate chiar au!
      2. daca erau judecati niste electricieni care au furat niste cablu, judecatoarele trebuiau sa aiba habar de electricitate?
      3. si de cand Lucescu are habar de justitie, ca sa-si dea cu parerea?
    • 0 (0 voturi)    
      coco (Miercuri, 12 martie 2014, 6:18)

      cocodino [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      habar nu ai ce inseamna spalare de bani. Baciu nu a furat statul. Coco! Statul te fura pe tine si tu le lingi fundu. E normal ?
  • +64 (64 voturi)    
    Aoleu (Luni, 10 martie 2014, 16:12)

    sgc [anonim]

    Judecatori nu au in fisa de post fotbalui separat si clanurile care il conduc!
    Aveam pretentii de la Lucescu........
    • +25 (25 voturi)    
      Acuma se vede clar....... (Luni, 10 martie 2014, 17:08)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui sgc

      ...... masura moralului , mai ales la fostele glorii ( Nastase,Hagi, Lucescu, etc,etc....) Penibile personaje atunci cand e vorba de a cantarii dupa reguli si legi !!! Nu pot sa cred cat de stramb gandesc baietii astia !!! Adica , vezi doamne , judecatorii nu se prea pricep la forbal !!!!! Asta e cea mai tareee........Penibili sportive de perf am avut !!!! Zau , e greu de crezut.....!!!!
    • +29 (29 voturi)    
      De ce aveai pretenții? (Luni, 10 martie 2014, 17:10)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui sgc

      Ce altceva în afară de fotbal a făcut Lucescu ca să poți să ai pretenții de la el? De fiecare dată când s-a aflat într-o situație delicată a dovedit că nu e deloc vreun inteligent, întotdeauna sunt alții de vină. Să ne înțelegem, fotbalul este un sport la care merită să te uiți pentru spectacol dar cei care-l practică sunt niște "naivi" ca să nu le spun altfel. Prea ne uităm în gura fotbaliștilor când ei merită să ne uităm doar la picioarele lor.
      • +2 (2 voturi)    
        OK, nu pretentii! (Marţi, 11 martie 2014, 13:18)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Bun, poate ca pretentii nu este termenul corect.
        Recunosc, eu aveam ceva ILUZII referitoare la Mircea Lucescu.
        Insa dumnealui mi le-a rispit complet, inainte de faza asta cu judecatoarele, atunci cand a sustinut sus si tare ca tramvaiul a sarit de pe sine si s-a napustit asupra lui!
  • +48 (48 voturi)    
    ancheta (Luni, 10 martie 2014, 16:13)

    Rumpelstilstikin [utilizator]

    a plecat de la articolele unui jurnalist care are mult habar de fotbal...si ce are a face legea sau evaziunea fiscala pe care au facut-o cu nivelul de cunostinte din fotbal?
  • +47 (49 voturi)    
    Ce treaba are fotbalul cu justitia?! (Luni, 10 martie 2014, 16:14)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Nenea Mircea, trebuia sa vezi cum este cu bulaul!
    Ce, in fata ta trebuie sa se dea la o parte tramvaiul?
    Te rog!
    Daca vorbeai de sah, poate mai intelegeam, dar sportul de maidan sa fie.... materie de universitate....
    Intre un golan care da cu ciotu' in minge si un om care invata carte, e mare diferenta!
    Doar la voi... se rezuma totul la plasa din poarta!
    • +23 (23 voturi)    
      Nu e nicio legatura intre fotbal si justitie! (Luni, 10 martie 2014, 16:36)

      lsorin [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Se vede foarte usor din afirmatiile lui Lucescu.
      Si ma opresc aici, fara sa mai afirm ca "lotul" din dosarul transferyrilor a aratat ca nici cu fiscalitatea nu are...
      ... cred ca m-am scapat si-am spus-o, totusi ...
      • +27 (27 voturi)    
        Revenire (Luni, 10 martie 2014, 16:45)

        lsorin [anonim] i-a raspuns lui lsorin

        Mai e un titlu interesant pe hotnews:
        "Uli Hoeness, presedintele celor de la Bayern Munchen, a pledat vinovat in procesul de evaziune fiscala", cu link-ul la sfarsitul postarii mele.

        Ei, bine, ma intreb daca pe Uli Hoeness il judeca niste experti in fotbal sau va aparea, culmea, tot in fata unor judecatori...

        http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-16783012-uli-hoeness-presedintele-celor-bayern-munchen-pledat-vinovat-procesul-evaziune-fiscala.htm
  • +64 (64 voturi)    
    Pe bune? (Luni, 10 martie 2014, 16:15)

    RazTaz [anonim]

    Asta e Mircea Lucescu care a facut accident taind calea unui tramvai si apoi incerca sa dea vina pe amaratul ala de vatman? Nici ala habar n-avea de fotbal, altfel oprea tramvaiul pe sine sa treaca Mertzanu' lu' nea Mircea intai.

    Dezgustator. Probabil i se trage de la prea mult stat intre mafiotii rusi din Donetzk.
    • +17 (17 voturi)    
      clar ! ca nu se simte bine.... (Luni, 10 martie 2014, 17:06)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      Pe langa votul acordat as adauga doar ca e normal sa nu se simta bine.....stiind ca a scapat cumva de alte femei ce l-ar fi condamnat....
      Totul inca (insa) nu e pierdut....poate de aceea ii e frica sa revina in Romania unde facea cam ce voia

      Fotbaliotii:
      Au jucat pt Romania=au fost platiti (poate prea mult)
      Au facut de rusine Romania = au fost "rasplatiti"
      Fair pay, dl. col.Mircica, nu?
  • +48 (48 voturi)    
    ce-a inteles lucescu? (Luni, 10 martie 2014, 16:15)

    tenere [utilizator]

    absolut NIMIC!

    si nici nu mira pe nimeni la cata logica a avut cand un amarat de vatman s-a 'razbunat' pe el

    tot respectul pentru activitatea de antrenorat, insa cum deschide gura despre altceva decat fotbal ies numai perle si nespuse margaritare
  • +61 (61 voturi)    
    Arbitrii trebuie sa stie fotbal! Judecatorii lege (Luni, 10 martie 2014, 16:17)

    pedepsitorul [utilizator]

    Nenea Lucescu, judecatoarele nu trebuie sa stie fotbal, ca nu suntem aici la Procesul Etapei!

    Aici suntem la Procesul Penal, si deci trebuie sa stie cateva legi despre evaziunea fiscala!

    Evaziunea este atunci cand Statul iti da voie si-ti apara contractul ala gras de-j-de milioane, cu conditia sa platesti 16%, dar daca esti bandit, tot Statul te pedepseste cu puscarie... cateva sezoane!

    Gooooollllllllllllllllllll!
  • +44 (44 voturi)    
    pff (Luni, 10 martie 2014, 16:19)

    Vuck [utilizator]

    De la unul care nu stie nici macar regulile de circulatie si care astapta ca tramvaiul sa-i dea prioritate ce te poti astepta decat sa-si dea cu parerea la legile privind infractiunile economice.
  • +32 (32 voturi)    
    Mirare! (Luni, 10 martie 2014, 16:21)

    dan [anonim]

    Daca au fost doua femei, atunci sa ne lamureasca Domnul Lucescu cum era cu meciurile aranjate din vremea Domniei sale?
    • +23 (23 voturi)    
      Ca doar e... (Luni, 10 martie 2014, 16:34)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui dan

      barbat, nu?!
      Daca tacea, ... neeeh, filozof!
      Macar nu stia lumea ce talas au astia din fotbal in cap!
  • +37 (37 voturi)    
    evident (Luni, 10 martie 2014, 16:24)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    nici vatmanul n-a avut habar de fotbal altminteri s-ar fi dat la o parte sa treaca antrenorul minunat care este.
  • +27 (27 voturi)    
    ce destept e si asta (Luni, 10 martie 2014, 16:24)

    mbembe [utilizator]

    vad ca il deranjeaza femeile, daca nu era o femeie (maica-sa) nici nu se nastea si ea, atunci cand il aducea pe lume sigur se gandea la fotbal!
    scuze microbisti, dar este un ordinar din punctul asta de vedere!
    dar din alt punct de vedere- jmenarii astea din fotbal, au studii juridice ca sa invete legea si sa nu faca fraude?
    ce s-o invatat hotii ca ei sa faca legea...
  • +32 (32 voturi)    
    bai nea mircica (Luni, 10 martie 2014, 16:26)

    anton [anonim]

    Bai nea mircica, mare antrenor,degeaba ai facut varsta pe care o ai matale, degeaba ai antrenat in tari mai rasarite si echipe cu steif, ca tot prostut de obor esti. Ce treaba au judecatoarele alea nenorocite cu fotbalul , mai nea mircica?Ele eu judecat furaciunea ci nu fentele lui Gica. O perla mai mare nu am auzit!
  • +31 (31 voturi)    
    mda (Luni, 10 martie 2014, 16:27)

    ovicash [utilizator]

    2 judecatoare judecate de un individ care nu are nici o treaba cu justitia

    Ipocrit mai e si asta
  • +23 (23 voturi)    
    Gresit! (Luni, 10 martie 2014, 16:28)

    danbaloiu [utilizator]

    Judecatorii trebuie sa aplice legea, nu sa stie fotbal. In cazul asta au facut-o bine. Furturile de bani multi asa se pedepsesc.
  • -37 (39 voturi)    
    ce pretentii sa avem (Luni, 10 martie 2014, 16:28)

    pecereu [utilizator]

    De la o justitie servila,pai femeile alea doua se temeau ca le pune catuse DNA daca dadeau alta sentinta.
  • +26 (28 voturi)    
    Lucescu (Luni, 10 martie 2014, 16:29)

    fane_grija [utilizator]

    Iar a ratat Lucescu o buna ocazie sa taca.
  • +15 (17 voturi)    
    razvan (Luni, 10 martie 2014, 16:29)

    Catalin [anonim]

    Mai domnu Luce , eu zic asa, singurul vinovat pentru condamnarea alora este Razvan Rat :

    ))))))
  • +17 (19 voturi)    
    Instinctul mafiot (Luni, 10 martie 2014, 16:31)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Se simte cu musca pe caciula sau are relatii stranse cu mafiorii. Ca sfat ar trebui sa i se comunice sa gandeasca inainte sa vorbeasca. initeleg ca dupa Romania, experientele domniei sale profesionale au fost cu Turcia si Ucraina, tari profund corupte dar care aspira la valorile europene unde statul de drept se respecta
  • +24 (24 voturi)    
    Incredibil (Luni, 10 martie 2014, 16:32)

    Sorin [anonim]

    Vai,Lucescule,te-ai descalificat total,pacat de tine...se pare ca degeaba ai habar de fotbal daca esti un mojic needucat...ce treaba are sula cu prefectura mai romule?"Femeile" alea trebuie sa stie legislatie si economie,plus trebuie sa fie cinstite si sa nu se lase corupte de jegosi ca tine si cei 8 infractori.Bravo lor pentru condamnari,au castigat respectul a cel putin 80% dintre romani!
  • +23 (23 voturi)    
    este dezamagitor pina la disperare (Luni, 10 martie 2014, 16:34)

    victor L [utilizator]

    sa constati ca oameni pe care i-ai apreciat intr-un domeniu au vid in capul cu care dadeau in minge.
    Oare de la asta sa li se traga?
  • +18 (18 voturi)    
    Mircea Luceafar-ulescu (Luni, 10 martie 2014, 16:34)

    EagleEye [utilizator]

    Au fost judecati de doua femei care habar nu au de fotbal?Tu ai judecat ca o soferita care habar n-are ce mare e tramvaiul si ca nu poate sa faca viraj la o curba?Oare ai si tu ceva legatura cu "afacerile cinstite" ale domnilor judecati corect?
  • +25 (25 voturi)    
    Mirciulica tata.... (Luni, 10 martie 2014, 16:35)

    dandra [utilizator]

    o dadusi cu crosa de golf in piscina.
    Poate acele judecatoare nu stiu cati jucatori sunt intr-o echipa de fotbal, dar pun pariu ca se pricep nitel la contabilitate si la legile anti coruptie si evaziune fiscala, dar ce sa stii tu despre astea....
  • +20 (20 voturi)    
    :) (Luni, 10 martie 2014, 16:37)

    Xorciser [utilizator]

    Nu stiu daca femeile astea (judecatorii adica) trebuie sa aiba habar de fotbal, sau fotbalistii care fac afaceri trebuie sa aiba habar de lege... eu inteleg ca nu fac afaceri dupa legea fotbalului, ca au contabili/avocati care ii asista si nu pot spune ca nu au cunoscut legea.

    Cu toata stima pentru Gica Popescu si parcursul sau fotbalistic, s-a inhaitat cu o gasca de infractori carora le merge mintea doar la golanii si acum plateste pentru asta.
  • +18 (18 voturi)    
    bre, nea il luce (Luni, 10 martie 2014, 16:38)

    toma [anonim]

    ar trebui (ca sa va placa voua) sa se dea niste legi cam asa :
    -membrii "generatiei de aur" au voie la FURT
    -fostii campioni mondiali au voie la VIOL
    -fostii campioni olimpici au voie la CRIMA

    dubli sau tripli au voie cate doua sau trei violuri sau crime

    p.s.ce facem cu medaliatii cu argint si bronz ?
    • +8 (8 voturi)    
      NEA LUCE (Luni, 10 martie 2014, 17:30)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui toma

      zice doar de fotbaliatori nene,crezi ca-l doare de altii?eventual statul ar trebui sa le dea o prima ca exista si traiesc.alt sport nu mai este.hehe sport de gentelmeni jucat de mitocani
  • +16 (16 voturi)    
    ,,filosof de donetk" (Luni, 10 martie 2014, 16:39)

    ciuche [anonim]

    Sa-i explice careva astuia ca la tribunal nu se judeca,doctori,actori,strungari, viticultori sau fotbalisti(aici intre noi fie spus, pe astia din urma, daca i-ar condamna pentru ce si cum joaca ar geme puscariile), ci cauze.Asta e o cauza de furt si spalare de bani.
  • +12 (12 voturi)    
    Ucrainean effect. (Luni, 10 martie 2014, 16:45)

    Wanheda [utilizator]

    Se vede ca traieste intr-una dintre cele mai corupte tari de pe glob.
  • +10 (10 voturi)    
    Rusine Lucescule. (Luni, 10 martie 2014, 16:45)

    ouyang [utilizator]

    Probabil multi oameni te considerau mai “luminat”. Esti o lepra infecta, la fel ca fratii din “folbal”. Balonul e rotund si “folbalu” se joaca pe goluri. Atat tre sa stie orice maimuta despre “folbal”. Din fericire pentru restul civilizatiei dreptul si legea sunt mai grele si ajung mai rar maimute printre judecatori si procurori.
  • +11 (11 voturi)    
    si tu, M. L. , ai facut... (Luni, 10 martie 2014, 16:50)

    florin [anonim]

    ...la fel; de aceea le tii partea ; comentariul facut de M. Lucescu ma face sa semnez o petitii prin care sa solicit sa nu le micsoreze pedeapsa nici macar cu o zi 1
  • +17 (17 voturi)    
    Offside (Luni, 10 martie 2014, 16:52)

    Gotal [anonim]

    Stiau femeile ceva fotbal ca doar i-au prins in offside pe toti :) Daca cineva greseste sa plateasca. Asa ca sa se termine cu petitii si cereri de eliberare.
  • +12 (12 voturi)    
    abonamente (Luni, 10 martie 2014, 16:53)

    vlad [anonim]

    Nea Mircea,
    vorbeste mata pe la FRF sa le faca la procurori si judecatori niste abonamente gratis pentru meciurile de fotbal...preventiv poate o sa mai fie nevoie...
  • +11 (11 voturi)    
    Alt hot (Luni, 10 martie 2014, 16:53)

    IacobMihai [anonim]

    Cam cat de nenorocit sa fii pentru a face o asemenea afirmatie? toti sunt niste hoti!
  • +16 (16 voturi)    
    Pe la Targoviste... (Luni, 10 martie 2014, 16:54)

    florin [anonim]

    ....Gica Popescu mai are niste incurcaturi cu niste jucatori adusi, platiti de un club si vanduti de alt club.... asa ca mai are posibilitati ca sa-i creasca pedeapsa ... mai bine sa nu mai faca valuri.
  • +19 (19 voturi)    
    Absolut corect, nea Mircica! (Luni, 10 martie 2014, 16:56)

    v_sile [utilizator]

    Cum se pot pronunta despre spalare de bani (si vorbim de peste 10 milioane de euro!) niste judecatoare care nici nu au habar ce e ala off-side?

    Absolut scandalos. Nu mai exista justitie in tara asta.

    P.S. Serios vorbind, eu cred ca toti astia care sar in apararea lotului Becali&Co le fac de fapt un deserviciu. Deja eu am cam inceput sa vad rosu in fata ochilor. Sa stea in puscarie toti, in frunte cu Gica Popescu.
  • +13 (13 voturi)    
    Auzi mai Lucifer, (Luni, 10 martie 2014, 16:58)

    Ponta [utilizator]

    Ai baut apa statuta???
    Ai ciugulit din boabele cainelui??
    Nu va place legea ascundeti-va taica in fundul pamantului si faceti-va acolo legea voastra.
    Pana una alta astia au furat, deci sunt hoti adica pardon EVAZIONISTI si marita din plin parnaia (chiar le-a dat cu bun simt!!!)
    Doamnelor Judecator, nu trebuia sa stim fotbal ca sa respectam legea. DAca nu le place atat de putin dati-le un supliment!
    • +6 (6 voturi)    
      scleroza! (Luni, 10 martie 2014, 18:10)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      il napadeste!
  • +10 (12 voturi)    
    benefic pentru tara (Luni, 10 martie 2014, 16:59)

    oximoron [utilizator]

    pai nus tiu ce poate fi mai benefic pentru tara: alde Becali la mititica cu tot neamu' (na ca acum s-or reunit de pastre) si respectarea legii sau astia-n libertate si voi sa jubilati ca stiti fotbal.
    Uzi la el...nu stiu fotbal...pai ce trebuie sa stii fotbal sa analizezi un dosar de evaziune?
  • +12 (12 voturi)    
    lucescu (Luni, 10 martie 2014, 17:03)

    cristi [anonim]

    asta e perla maxima a lu' Lucescu ...dintr-o serie fara de sfarsit de altfel;
    dupa abordarile gen mare sportiv, mare om de afaceri care creeaza locuri de munca si plateste impozite immense, mare ctitor de biserici si filantrop, acum apare ideea de judecator cu competente in fotbal;
    deci trebuiau sa fie judecati de ei insasi , ca doar ei sunt "oameni de fotbal'....sau hai cel mult de Mircea Sandu sau Mitica;
    ....de exceptie.........
  • +11 (11 voturi)    
    Da'cine vroiai? (Luni, 10 martie 2014, 17:15)

    marty70 [utilizator]

    Cine trebuia sai ii judece? Piturca?
  • +11 (11 voturi)    
    fotbalul se judecă cu arbitru, hoția cu judecător (Luni, 10 martie 2014, 17:17)

    visio [anonim]

    vorba populară ”tăcerea-i de aur” nu a fost spusă degeaba....acum știe toată lumea cum înțelege Mircea Lucescu realitatea; Gigi Becali a făcut donații și puteau fi considerate la termenul pedepsei; însă, infractorii ăștia nu s-au implicat in viața socială a cartierului lor; sutn convins că Popescu a fost leapșa în schema Becalilor...însă, asta-i viața frate...când te bagi în cocină, mănânci cu porcii...
  • +9 (9 voturi)    
    derbedeii din FOTBAL ar trebui sa fie multumiti (Luni, 10 martie 2014, 17:20)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    derbedeii din FOTBAL ar trebui sa fie multumiti ca nu au primit pedepse mai grele !
    Imi aduc aminte ca Fotbalistii din Socialismul victorios primeau bani nemunciti !
    Prostimea avea fotbal, Sportul popular si Bere si mici de 1 MAI muncitoresc !
  • +9 (9 voturi)    
    il luce (Luni, 10 martie 2014, 17:20)

    LucianBaciu [anonim]

    intrebarea e daca jjudecatoarele au habar de justitie. eu zic ca au
  • +10 (10 voturi)    
    si instalatorii? (Luni, 10 martie 2014, 17:23)

    Mitrut al Joldii [anonim]

    Dar instalatorii de cine tre'sa fie judecati?
  • +12 (12 voturi)    
    ce trist...LEGEA-i la tocmeala in tara asta... (Luni, 10 martie 2014, 17:24)

    costica [anonim]

    Decizile au fost luate de 2 femei cu LEGEA in mana si in cap !!
    Lucescu nu este departe de alde Becali si Gica Popescu !
    Rusine !!
    Tiganie curata, tiganie cu LEGEA, rusine Dle Lucescu !!
    Si NU libertatea este cea mai importanta, cum spuneti Dvs(daca era LIBERTATEA cea mai importanta astia ar fi pretuit-o si NU ar fi incalcat LEGEA!!), ci LEGEA este cea mai importanta !
    Ori Romanii vad ca LEGEA in tara asta e pentru catei, nu pentru caini, amaratii platesc cand nu respecta LEGEA, iar Dvs cereti clementa si libertate pentru niste oameni care au incalcat continuu LEGEA, ei nu au gresit o data sau de 2 ori, au incalcat LEGEA de multe ori !
    Ce simbol este Gica Popescu cand el a incalcat LEGEA, un simbol este un model pentru tara lui, NU un om care incalca LEGILE tarii lui!
    Asta-i model ?! Alde Becali carora nu le-a pasat niciodata de LEGE, niste mafioti meritau cu varf si indesat asta!
    Rusine dle Lucescu, rusine, LEGEA-i mai presus de nume, de functii, de bani, LEGEA este LEGE si nimeni nu este mai presus de LEGE!!!
    I-as reaminti dlui Lucescu cum tatal tenismanei Stefi Graf, Peter Graf a fost condamnat în Germania, în 1997, la trei ani şi nouă luni de închisoare pentru evaziune fiscală de peste 15 milioane de mărci. El a stat în detenţie timp de 25 de luni.
    Iar Stefi Graf a fost un simbol al Germaniei si totusi justitia germana nu l-a iertat pe tatal ei care-i gestiona banii si l-a condamnat.
  • +10 (10 voturi)    
    2 femei magistrat si Legea Penala (Luni, 10 martie 2014, 17:25)

    O femeie [anonim]

    Dupa logica ilustrului Il Luce, magistratii n-ar trebui sa aplice legea (in fata careia toti cetatenii sunt egali) in cazul hotilor, in acest caz, oameni din fotbal, ci sa joace 3 din 5 cu ei la un tenis de picior!
    Astia sunt cei despre care unii si altii zic ca sunt "Valori": niste bulangii care se tin de buzunare in vazul lumii.
  • +12 (12 voturi)    
    ce cap ai (Luni, 10 martie 2014, 17:26)

    fotbalistul [anonim]

    ESTE FANTASTIC CUM SAR UNI ÎN APĂRAREA HOŢILOR. LA FEL CA POLITICIENII CÂND ÎI PRINZI LA FURAT URLĂ CĂ E PROCES POLITIC.

    TOVARĂŞE LUCESCU, JUDECĂTOARELE AU JUDECAT FURTURILE NU ŞUTURILE LA POARTĂ. ŞTIAM CĂ EŞTI MAI ŞCOLIT DECÂT ALŢI FOTBALIŞTI AŞA CĂ NU COBORÂ JUDECATA LA NIVELUL BOCANCILOR.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta-i precum cicoarea, negru-n cerul gurii (Luni, 10 martie 2014, 17:33)

    Plagarus [utilizator]

    Ce caractere infecte a " modelat " vechiul sistem ! Acest tovaras pe stil vechi, are sigur ceva trese dinamoviste pe umeri .
  • -13 (13 voturi)    
    sunt uimit (Luni, 10 martie 2014, 17:35)

    adrian [anonim]

    Ma uit la aceste comentarii si vad frustrarea poprului roman si imi e rusine cand vad cu cata usurinta se arunca cu notoi in oamenii care ne reprezinta in lume ! Nu suntem doar tigani si adta ii doare pe multi dintre concetateni ! Mircea Lucescu are 100% dreptate , doar un frustrat poate sa il contrazica
    • +7 (7 voturi)    
      bucura-te (Luni, 10 martie 2014, 20:02)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      asa cum spunea si tolontan, e prima data cand presa olandeza spune ca justitia romana este mai corecta decat cea olandeza !
    • +4 (4 voturi)    
      ??? (Marţi, 11 martie 2014, 0:39)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      ai facut o afirmatie uluitoare, si sunt curios ce argumente poti aduce
    • +3 (3 voturi)    
      De ma adriene (Marţi, 11 martie 2014, 10:18)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Zici de romani, da' uite ce fac nemtii cu nenea
      Uli Hoeness, triplu citigator de champins cup, presedinte la bayern, etc, etc:

      http://www.sport.ro/germania/uli-hoeness-a-pledat-vinovat-risca-10-ani-de-inchisoare-seful-lui-bayern-a-recunoscut-ca-a-furat-18-5.html

      Adica simbol adevarat, nu Gica Popescu, care la capitorul trofee sta nitel cam prost.

      Si cu toate ca-i simbol de simbol, risca 10 ani la mititica. Si nu s-a apucat presa germana sa spuna ca judecatoarele tre sa stie fotbal, ca ala e un simbol national si nu trebe condamnat.

      Doar o moralitate demna de secretaru' de partid de prin uninea sovietica poate crede ca cineva trebuie sa fie mai egal in fata legii doar pentru ca e simbol national.
  • +8 (8 voturi)    
    m.lucescu, alt ghiolban (Luni, 10 martie 2014, 17:50)

    jos banditii [anonim]

    din pacate, in fotbalul din rrominika, ghiolbania si banditismul sint litera de lege; toti sint facuti din aceeasi zoaie imputita.
  • +6 (6 voturi)    
    Stiu carte ! (Luni, 10 martie 2014, 17:51)

    Andra99 [utilizator]

    Acele "femei" nu sunt femei oarecare, ci au terminat cu succes una dintre cele mai grele facultati si au in spinare ani grei de experienta. Este incredibila solidarizarea unor cetateni, printre care multi politicieni, cu infractori dovediti si condamnati !
  • +6 (6 voturi)    
    revoltator (Luni, 10 martie 2014, 17:56)

    adran [anonim]

    cu abstinatie revin cate unii "oameni de fotbal" cu comentarii absolut idioate. Vreau sa atrag atentia lui Luce' ca cei in cauza nu au fost judecati si nici candamnati relativ la cat de bine se scalambaie in chiloti pe gazon. A se citi priceperea la fotbal. Au fost judecati pentru spalare de bani. Asta este singurul lucru la care trebuia sa se priceapa cele care au judecat, si s-au priceput. PUNCT. In rest ciocul mic si joc de glezne. La propriu.

    AP
  • +8 (8 voturi)    
    LEGEA, evaziunea si fotbalul in Germania... (Luni, 10 martie 2014, 17:59)

    costica [anonim]

    "Uli Hoeness, presedintele celor de la Bayern Munchen, a pledat vinovat in procesul de evaziune fiscala
    Uli Hoeness, presedintele clubului Bayern Munchen, a pledat vinovat in procesul care a inceput luni (n.r. 10 martie) si in care este acuzat de evaziune fiscala in valoare de 18,5 milioane de euro.

    "Recunosc evaziunea fiscala. Regret profund comportamentul meu", a declarat Uli Hoeness, citat de Mediafax.
    In varsta de 61 de ani, Hoeness a fost pus sub acuzare pentru evaziune fiscala in data de 30 iulie 2013.
    Conform presei din Germania, presedintele celor de la Bayern Munchen ar fi ascuns sume importante de bani in Elvetia. In acest fel, oficialul campioanei Europei nu ar fi platit impozite in valoare de milioane de euro.
    Daca va fi gasit vinovat, Uli Hoeness risca o pedeapsa de aproximativ zece ani de inchisoare."

    Despre asta ce-o mai zice Il Luce ?!

    http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-16783012-uli-hoeness-presedintele-celor-bayern-munchen-pledat-vinovat-procesul-evaziune-fiscala.htm
  • +8 (8 voturi)    
    /// (Luni, 10 martie 2014, 18:08)

    John Doe [anonim]

    Din punctul lui de vedere cine ar fi trebuit sa fie judecatorul?!? Mircea Sandu sau Mitica Dragomir?? ...ca deh ei se pricep f bine la fotbal si nu sunt nici femei.

    /// Si se mai considera si mare antrenor. Antrenoru' lu' peste prajit...

    Poate ca de fapt asta e marea problema a fotbalului romanesc, in general. Ca e populat de cocalari si semianalfabeti
  • +8 (8 voturi)    
    daca antrena prin Spania sau Germania (Luni, 10 martie 2014, 18:09)

    654321 [utilizator]

    ...ar fi știut ce-i aia evaziune fiscală...așa,ce putea să învețe de la turci sau de la Rinat Ahmetov?...
  • +11 (11 voturi)    
    Nea Mircea are dreptate (Luni, 10 martie 2014, 18:24)

    fghr [anonim]

    Doamnele nu stie 4-4-2 sau 3-5-1 deci nu poate sa judece impartial...
  • +8 (8 voturi)    
    Legea (Luni, 10 martie 2014, 18:36)

    rokoz [utilizator]

    Normal ar fi ca sa fie aplicat principiul: "Unde-i lege, nu-i tocmeala"! Nu inteleg ce are de-a face cunostintele de fotbal cu judecarea unor fapte de coruptie la niste tranzactii financiare. Cei condamnati in Dosarul Transferurilor nu au fost condamnati pentru activitatea lor fotbalistica ci pentru fapte de coruptie care pot fi verificate pe baza unor cunostinte matematice elementare ( adunare / scadere / procente ). Lucescu sa isi vada de ajutorul fotbalului din regiunea rusofona a Ucrainei, de mult nu mai vrea sa auda de fotbalul din Romania sau de echipa nationala. E bun ca si antrenor de fotbal, poate sa isi spuna parerea personala despre caz insa sa acuzi judecatorii ca sunt "femei care nu cunosc fotbalul" e o insulta la adresa justitiei si a femeilor. Ma gandesc ca Lucescu senior nu are ceva de ascuns si ii este teama ca ii bate DNA la usa sa il intrebe de bani dositi sau alte probleme cu legea, mai aleas ca a vazut ca daca stii fotbal nu inseamna ca esti imun in fata legii.
    Felicitari doamnelor judecator ... multa sanatate si putere de munca, sa puneti dupa gratii toti hoti care se ascund in spatele mafiei politice ( baronetilor )!
  • +8 (8 voturi)    
    Josnic (Luni, 10 martie 2014, 18:40)

    Mihai [anonim]

    Dar ce mai spumega "nea Luce"asta cand fratii Becalii il dadeau pe fi-su afara din functia de antrenor al nationalei si il umileau in fel si chip.
    Ce repede a uitat si plange acum de mila borfasilor astia.
    Cata miciime la omul asta ! Cata josnicie !
  • +6 (8 voturi)    
    papagal (Luni, 10 martie 2014, 18:49)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Daca tacea filozof ramanea... De ce nu se rezuma la ceea ce se pricepe? Pentru stiinta lui, cele doua sunt judecatoare, nu niste femei oarecare...
  • +7 (9 voturi)    
    Mister Lucescu (Luni, 10 martie 2014, 18:52)

    Azahar [anonim]

    Mister, aveti mare dreptate. Cum sa-i judece pe prietenii luminatiei voastre de Il Luce, niste femei care nu se pricep la fotbal? Pai ce, alenatorre, ele au intrat pe teren sa arbitreze? Atunci mergea sa ziceti ceva de arbitraj-un subiect la care va pricepeti prea bine- dar problema este ca doamnele nu i-au arbitrat pe Gica, Giovanni & Co, ci i-au judecat. Referitor la " foarte multi sa platesca cu varf si indesat, ceea ce mi se pare exagerat", cum n-ar fi exagerat, unii sa plateasca doar cu varf si altii indesat?
  • +6 (6 voturi)    
    Legea lui Lucescu (Luni, 10 martie 2014, 19:13)

    Supervisor [anonim]

    Este adevarat ca "Baciul" a fost un mare fotbalist pentru nationala Romaniei si pentru clubul FC Barcelona,insa de aici si pana a-l gratia pentru o astfel de activitate,este o mica mare diferenta.Atunci cand ocolesti legea si obtii foloase necuvenite prin evaziune,trebuie sa platesti. Declaratia antrenorului Mircea Lucescu care spunea,citez: l-au judecat doua doamne care nu stiu fotbal. Iata mentalitate de individ ce se preteaza a fi integru.Extraordinar ! Domnul Lucescu nu intelege ca aceste judecatoare nu trebuie sa cunoasca fotbal,ele trebuie sa studieze dosarul intocmit de procurori,sa aplice legea si sa fie cinstite si impartiale. Cam atat trebuie sa cunoasca doamnele(care nu stiu fotbal) domnule Lucescu .Iata un alt exemplu domnilor Ponta,Crin,Zgonea,Ilie Nastase si toti cei ce sustineti gratierea "simbolului national" pentru niscaiva voturi :Diego Armando Maradona,fotbalist de renume mondial poate egalul lui Edson Arantes do Nascimento(Pele),are datorii catre fiscul italian in suma de 30 milioane de euro,atunci cand paseste in UE va fi arestat instantaneu.Oare de ce suporterii clubului Napoli nu initiaza o petitie,oare de ce politicienii italieni nu cer achitarea lui si iertarea de la cele 30 milioane de euro ce le-a facut prin neplata catre fisc ? Chiar nu vad aceste persoane publice de mai sus,ca se compromit in fata poporului roman pentru voturi, ireversibil ?Chiar nu se vede ca Maradona merge doar in Cuba si in tarile bananiere arabe ? Aud domnule Ponta,Crin,Zgonea ?Aud domnule Ilie Nastase,aud domnule Lucescu ?In opinia mea,"Baciul evaziunii sau simbolul hotiei de la echipa nationala", trebuie sa faca puscarie.Pentru cei ce-si dau cu parerea vis a vis de sentinta definitiva,irevocabila si executorie data de completul de judecata,opiniile lor(in cazul politicienilor) sunt demagogie pentru acumulare de voturi de la naivii neinformati,pentru ceilalti sunt simple declaratii pentru a se baga in seama.Propun ca pe "Baciul in evaziune" ,sa-l judece suporterii.
  • +7 (9 voturi)    
    musca pe caciula (Luni, 10 martie 2014, 20:04)

    liviusmaximus [utilizator]

    nea lucescu este inconjurat de muste care-i bazaie pe caciula. copos e slab si poate va povesti afacerile lui cu familia lucescu. ambii antrenori din fam lucescu, au facut si "impresariat" si au incasat si niste salarii fabuloase, impozitate probabil dupa regulile omertei din fotbal...
  • +6 (8 voturi)    
    Mai Mircea mai bine taceai . (Luni, 10 martie 2014, 20:26)

    andreesanu [utilizator]

    Te stiam un om scolit cit decit ,dar se pare ca doar fotbalul si banii te mai intereseaza.
    Cum poti fi adeptul evaziunilor,trucurilor,inselatoriilor ?
    aveai ceva demnitate,aveai ceva onoare !!!,s-au dus pe apa simbetii in dorul banilor ???.
    M-am inselat crezindu-te alta generatie !!!
  • -10 (12 voturi)    
    E doar o parere (Luni, 10 martie 2014, 20:44)

    Koczka [utilizator]

    Nu mai fiti asa de critici cu acest om care a facut ceva in viatza. Pai isi dau cu parerea pana si politicienii care doar se stie ca nu se pricep la nimic cu exceptia umplerii buzunarului propriu. Oricum decizia e doar definitiva nu si irevocabila. Mai vorbim dupa recursul din toamna. S-ar putea sa intelegeti ca exista si judecatori care se pricep la fotbal.
    • -1 (5 voturi)    
      fereasca-ne Dumnezeu (Marţi, 11 martie 2014, 0:42)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      de asemenea judecatori!
  • +5 (5 voturi)    
    !!! (Luni, 10 martie 2014, 21:13)

    giorgio [utilizator]

    Bine ca stiu sa aplice legea. Si-au dat seama din dosare cat de inteligenti si mari cunoscatori sunt cei pe care-i aperi acum. Pasarea pe limba ei piere. Mr., mai lasa-ne cu aburelile tale si vezi-ti de-ale tale. Cred ca de multe lucruri nici tu nu esti strain, dar ai avut noroc ca n-au ajuns si la tine. Ti-am vazut judecata la accidentul cu tramvaiul din capitala.
  • +4 (4 voturi)    
    hahahaha (Marţi, 11 martie 2014, 0:31)

    srpc [utilizator]

    Lucescu inca n-a aflat ca aia n-au fost condamnati pentru tactici gresite intr-un meci de fotbal?
  • +3 (3 voturi)    
    Legea (Marţi, 11 martie 2014, 4:38)

    Mo7 [anonim]

    Sincer, cele doua "femei", nu sa cunosca fotbal aveau nevoie, ci sa cunoasca legea si sa o aplice... De ce oare e atat de misogin Lucescu senior??
    Indiferent cand si cine, acesti oameni au furat, si platesc ACUM...Sunt multi cei care ar trebui sa i se alature, e adevarat! Este rusinos cum oamenii politici si "personalitati" din sport apara delincventi si mafioti, si le cer gratierea...! Suntem o tara bolnava daca permitem sa se intample asa ceva!
  • +1 (1 vot)    
    sistem de joc (Marţi, 11 martie 2014, 7:02)

    liviusmaximus [utilizator]

    In sistem 1+1 aceste judecatoare au trimis la inchisoare sistemul 2+1+1+2+2 ! Fabulos. Si-au dorit mai mult victoria. Au dat totul pe teren ca sa fie bine si sa nu fie rau. Probabil a contat si avantajul terenului propriu. Dar, mai importanta a fost pregatirea antrenorilor (a se citi procurori) din toti acesti 7 ani. Iata, acum isi arata rezultatele. Daca pastreaza acest tempo, nu vad cine poate invinge echipa justitiei ! Profit de pauza pt a-l intreba pe dl Il Luce, de ce se numeau fratii becali "procurori" ? Se alintau sau asa-i in fotbal ?
    • 0 (0 voturi)    
      Procuratori. (Marţi, 11 martie 2014, 13:24)

      da capo [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      Procuratori.
      PROCURATÓR, procuratori, s. m. 1. Magistrat roman, ales de obicei dintre liberți, însărcinat cu strângerea dărilor și cu conducerea provinciilor imperiale. 2. Înalt demnitar în republicile Veneției și Genovei, în evul mediu. 3. PROCURATÓR, procuratori, s. m. 1. Magistrat roman, ales de obicei dintre liberți, însărcinat cu strângerea dărilor și cu conducerea provinciilor imperiale. 2. Înalt demnitar în republicile Veneției și Genovei, în evul mediu. 3. Persoană care acționează în numele cuiva, pe baza unei procuri; mandatar. – Din fr. procurateur, lat. procurator, -oris. . – Din fr. procurateur, lat. procurator, -oris.
  • 0 (0 voturi)    
    intelepciune (Marţi, 11 martie 2014, 7:31)

    costi [anonim]

    Daca nu stii sa dai in minge , nu ai drepul sa judeci.
  • +1 (1 vot)    
    Ahaaaa!!!! (Marţi, 11 martie 2014, 9:29)

    Ronin [utilizator]

    Carevasazica tre` sa cunosti fotbal ca sa judeci infractiuni de evaziune fiscala si spalare de bani???? Ce idiot!!!! Cu tot respectu` pentru ceea ce a realizat in fotbal!
  • +4 (4 voturi)    
    si reciproca e valabila? (Marţi, 11 martie 2014, 9:41)

    sisif [anonim]

    deciziile celor doua femei judecator au fost comentate de un antrenor de fotbal care habar nu are de justitie
    :)
  • 0 (0 voturi)    
    habar (Marţi, 11 martie 2014, 11:41)

    Grigore Paul [anonim]

    foarte interesanta opinia dl. MIrcea Lucescu
    Ma intreb oare , daca erau judecate niste curve pentru prostitutie, ce habar ar fi trebuit sa aiba judecatoarele?
  • 0 (0 voturi)    
    viziunea luceschiana asupra fiintei (Marţi, 11 martie 2014, 13:17)

    da capo [utilizator]

    Fotbalul in viziunea luceschiana e un lucru esentialmente masculin care cuprinde taine specific barbatesti ca parandarat, spaga'n valiza, conturi in Seychelles, firme constand intr-un robot telefonic si un sir nesfarsit de alte asemenea mistere virile. Cum ar putea doua femei (prin definitie proaste) sa priceapa ceva ?! Sa stea la cratita si la plozi si sa lase barbatii sa faca ce stiu ei mai bine - sa faca Pamantul sa se invarta !
  • +1 (1 vot)    
    hai lasa (Marţi, 11 martie 2014, 13:54)

    misa2002_2006 [utilizator]

    hai lasati.. sa fim realisti..unuia care omoara, i se da 3 ani cu suspendare, iar unuia care a facut o magarie, prin care a fost faultat statul i se da 3 ani cu executare.. asta e diferenta..unde e dreptatea?? cine e mai periculos..ala care omoara, sau ala care fura?
    legi de 2 bani si justitite de cacat..stiti cat au marcat cu deciziile astea?? au aruncat praf in ochi la UE.. ce de treaba face justitia in Romania... si uite cat de libera e!!
    • 0 (0 voturi)    
      exemplu? (Marţi, 11 martie 2014, 14:40)

      sisif [anonim] i-a raspuns lui misa2002_2006

      ai vreun exemplu de omor pedepsit cu 3 ani cu suspendare? il facem stire...


      Codul penal

      Art. 188
      (1) - Uciderea unei persoane se pedepsește cu închisoarea de la 10 la 20 de ani și interzicerea exercitării
      unor drepturi.
      (2) - Tentativa se pedepsește.
      • +1 (1 vot)    
        daca se dovedeste (Joi, 13 martie 2014, 13:32)

        misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui sisif

        da..am un caz..bunica mea ucisa pe trecerea de pietoni la podul Baneasa, acum 17 ani..
        fuga de la locul accidentului pt ca nu avea carnet cea care conducea si revenirea cu alt sofer-tatal care a luat asupra sa vina.. a primit 3 ani cu suspendare.
        2 persoane accidentate-una a decedat si cealalata a stat in spital si imobilizata luni de zile..dar pt ca erau batrane... nu a contat..si petru ca fiul ei, tatal meu, nu a avut banid e avocat, si a spus, ca nu are nici o pretentie, ci numai ce decide legea... s-a decis..
        deci care lege??care cod???
        si nu e un caz singular...
        multumesc de interes.
  • 0 (0 voturi)    
    N-au habar de fotbal (Miercuri, 12 martie 2014, 2:54)

    alex1234 [utilizator]

    N-au habar de fotbal

    Dar au judecat Hotia

    (hotie la care te-ai pretat si tu de multe ori

    cu meciurile aranjate a lui Dinamo

    de-a schimbat UEFA regulamentul Ghetei de Aur

    ca sa evite Hotiile tale )
  • 0 (0 voturi)    
    Tu mai bine ai tacea (Miercuri, 12 martie 2014, 6:21)

    Ellias [anonim]

    si nu mai comenta ca voi, astia din fotbal, v-ati cam ajuns ...cu nasul pe sus..dar scoala..educatie si bun simt-IOK.
    Sa nu isi aminteasca cineva de ce ai facut tu, nu chiar asa de mult cand ai mers si ai lovit acel tramvai, iar pe urma ziceai ca e de vina vatmanul. Lumea asta si legile, nu s-au facut de voi, fotbalistii..si nici nu sunteti voi buricul pamantului sa faceti voi legile-Niste nemernici si hoti la drumu mare, care "vindeti" meciuri, inlocuiti fotbalisti.va bateti joc de omul ce plateste o gramada de bani s ava vada, si de fapt voi va vindeti pentru o geanta de bani. Rusine tuturor care au procedat asa.Sa-si plateasca greselile ca oricare roman de rand..ca nu aveti motz in frunte, nici unul dintre voi.
  • 0 (0 voturi)    
    La judecatorie nu se joaca fotbal!!! (Miercuri, 12 martie 2014, 7:53)

    cristina [anonim]

    Un om care nu se pricepe la fotbal nu poate sa ia decizii cand vine vorba de inselatorii, sfidarea statului si eschivarea de la plata taxelor si impozitelor. S-au facut prea multe escrocherii in fotbal si chiar era si timpul sa se ia niste decizii drastice ca poate asa se invata lumea minte si se mai potoleste de la furat. Si daca decizia a fost luata de femei, care e problema dl Lucescu? credeti ca femeile nu cunosc judecata dreapta? Fotbalul nu are nici o legatura cu acest caz, s-au judecat neregulile comise de oameni implcati in acest fenomen, nu s-a jucat fotbal la Judecatorie!!! a fost vorba de bani in treaba asta si nicidecum de fotbal. Inainte de a vorbi in fata unei natiuni ar trebui sa aveti grija ce ziceti pentru ca sunt microbisti care v-au asezat pe un piedestal si ale caror vise se pot narui. Daca aveti prieteni care au fost inchisi trebuia sa nu comentati pentru ca ati fost subiectiv.