VIDEO Dosarul Transferurilor, pedepse grele pentru toti inculpatii: George Copos, 3 ani si 8 luni de inchisoare; Mihai Stoica - 3 ani si sase luni; Cristi Borcea - 6 ani si 4 luni; Ioan Becali - 6 ani si 4 luni; Victor Becali - 4 ani si 8 luni; Gica Popescu - 3 ani si o luna (toate pedepsele sunt cu executare)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 4 martie 2014, 14:09 Sport | Fotbal

Inculpatii din Dosarul Transferurilor in fotbal
Foto: Colaj foto
Curtea de Apel Bucuresti a anuntat, marti, decizia finala in "Dosarul Transferurilor". Astfel, George Copos (fost patron al Rapidului) a primit pedeapsa de 3 ani si 8 luni de inchisoare cu executare, sustine B1Tv. Mihai Stoica (managerul general al Stelei) a fost condamnat la trei ani si sase luni cu executare. De asemenea, nici Cristi Borcea nu a scapat de o pedeapsa cu executare: 6 ani si 4 luni. Alte decizii: Ioan Becali - 6 ani si patru luni cu executare, Victor Becali - 4 ani si 8 luni cu executare, Jean Padureanu - 2 ani si 4 luni cu executare, Gica Popescu - 3 ani si o luna cu executare.

UPDATE ora 20:00 Fratii Ioan si Victor Becali, precum si Cristi Borcea s-au prezentat la Politia Judeteana Constanta. Mihai Stoica a fost ridicat de politisti de la locuinta sa, urmand sa fie dus in arest, iar Jean Padureanu a fost ridicat de Politie din Spitalul Elias pentru a fi dus in arest, au declarat surse judiciare pentru Mediafax. Fostul actionar majoritar al FC Rapid George Copos a parasit, marti, in jurul orei 17:00, locuinta sa urmand sa se predea la politie.

Ce a hotarat Curtea de Apel:


George Copos - 3 ani si 8 luni de inchisoare cu executare

MM Stoica - 3 ani si 6 luni cu executare, pentru inselaciune

Cristi Borcea - 6 ani si 4 luni de inchisoare cu executare

Ioan Becali - 6 ani si patru luni cu executare

Victor Becali - 4 ani si 8 luni cu executare

Jean Padureanu - 2 ani si 4 luni cu executare

Gica Popescu - 3 ani, o luna si zece zile cu executare

Gigi Netoiu - 3 ani si 4 luni cu executare.

  • Ioan Becali, George Copos si Jean Padureanu vor beneficia de o reducere a pedepsei, deoarece au depasit varsta de 60 de ani.
  • Toti cei opt condamnati au obligatia sa se prezinte pana marti seara la ora 24 la dispozitia autoritatilor.
  • Cei opt invinuiti au primit pedepse totalizand 35 de ani de inchisoare.


Procurorii au cerut urmatoarele pedepse:

Ioan Becali - 8 ani cu executare

Victor Becali - 7 ani cu executare

Cristi Borcea - 7 ani cu executare

George Copos - intre 1 si 5 ani

Gica Popescu - 3 ani cu suspendare

Gigi Netoiu - 3 ani cu suspendare

Jean Padureanu - 3 ani cu suspendare.





Istoria evenimentului


La 20 mai, inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a decis sa trimita dosarul transferurilor de jucatori, pentru rejudecare, la Curtea de Apel Bucuresti, instanta care, in noiembrie 2012, a dispus pedepse intre trei si opt ani de inchisoare cu executare sau cu suspendare pentru cei opt oameni de fotbal judecati pentru inselaciune.

Instanta suprema a admis atunci recursurile facute de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie si de Gheorghe Popescu, George Copos, Mihai Stoica, Cristian Borcea, Ioan si Victor Becali, Jean Padureanu si Gheorghe Netoiu si a desfiintat "in totalitate" decizia prin care acestia au fost condamnati de Curtea de Apel Bucuresti in 12 noiembrie 2012.

Potrivit motivarii deciziei ICCJ de rejudecare a cauzei, Curtea de Apel Bucuresti a respins toate probele cerute in dosarul transferurilor de jucatori, nu i-a ascultat temeinic pe cei opt oameni de fotbal acuzati si a dispus condamnarea pe probe in baza carora fusesera anterior achitati.

Tribunalul Bucuresti i-a achitat, in 3 aprilie 2012, pe toti cei opt inculpati din dosarul transferurilor de jucatori, respectiv Ioan si Victor Becali, George Copos, Mihai Stoica, Jean Padureanu, Cristi Borcea, Gigi Netoiu si Gheorghe Popescu.

Decizia a fost contestata de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie la Curtea de Apel Bucuresti, care in 12 noiembrie 2012 a dispus pedepse intre si opt ani de inchisoare cu suspendare sau cu executare.

Ioan Becali a fost condamnat atunci la opt ani de inchisoare cu executare, Victor Becali si Cristi Borcea au primit cate sapte ani de inchisoare cu executare, George Copos - cinci ani de inchisoare cu executare, Mihai Stoica - patru ani cu executare, iar Jean Padureanu, Gheorghe Popescu si Gigi Netoiu - cate trei ani de inchisoare cu suspendare.

Sentinta a fost atacata cu recurs la instanta suprema, care a decis definitiv sa retrimita dosarul pentru rejudecare la Curtea de Apel Bucuresti.

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie i-au trimis in judecata, in 2 octombrie 2008, pe Gheorghe Copos, Ioan Becali, Victor Becali, Mihai Stoica, Jean Padureanu, Gheorghe Popescu, Gheorghe Netoiu si Cristian Borcea, in legatura cu efectuarea de tranzactii ilegale la transferurile unor fotbalisti catre cluburi din strainatate, ceea ce a produs un prejudiciu total de aproape 1,5 milioane de dolari in dauna statului si de peste 10 milioane de dolari in dauna a patru cluburi de fotbal.

In rechizitoriul DNA sunt prezentate 12 transferuri ale unor fotbalisti romani efectuate de la cluburile Dinamo Bucuresti, Rapid Bucuresti, Gloria Bistrita si Otelul Galati catre cluburi din strainatate, in perioada 1999-2005.

Este vorba despre transferurile jucatorilor Cristian Dulca - realizat in ianuarie 1999, de la clubul de fotbal Rapid Bucuresti la clubul sud-coreean Pohang Steelers, Iulian Arhire - de la clubul Otelul Galati la Pohang Steelers, realizat in martie 1999, Cosmin Contra - de la Dinamo la Deportivo Alaves, realizat in iunie 1999, Ionel Ganea - de la clubul de fotbal Gloria Bistrita la VfB Stuttgart, din iulie 1999, Paul Codrea - de la Dinamo Bucuresti (imprumutat la FC Arges Dacia Pitesti) la Genoa Cricket and Spa din Italia, realizat in ianuarie 2001, Florin Cernat - din februarie 2001, de la Dinamo Bucuresti la Dinamo Kiev din Ucraina, Bogdan Mara - din iulie 2001, de la Dinamo Bucuresti la Deportivo Alaves, Nicolae Mitea - din august 2003, de la Dinamo la Ajax Amsterdam, Lucian Sanmartean - din august 2003, de la Gloria Bistrita la Panathinaikos Atena, Florin Bratu - din septembrie 2003, de la Rapid Bucuresti la Galatasaray Istanbul, Dan Alexa - de la Dinamo Bucuresti la Guoan Beijing, in Republica Populara Chineza, realizat in luna iunie 2004 si Adrian Mihalcea - din iulie 2005, de la Dinamo Bucuresti.
























57498 vizualizari

  • +52 (58 voturi)    
    meme langa stapani? (Marţi, 4 martie 2014, 14:16)

    levierul [utilizator]

    vai mai... pana si acolo tot sclav
    • +45 (47 voturi)    
      Gica? (Marţi, 4 martie 2014, 14:49)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      pai si cum merge el saracu la meciul cu Argentina din parnaie? Ca federatia poate sa o conduca si de acolo, pentru ca ii are langa ei pe toti. Pe cand Mitica?
      • -79 (79 voturi)    
        Condamnarea e o cascadorie a lui Basescu (Marţi, 4 martie 2014, 15:18)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Aceasta condamnare in masa a opt oameni de fotbal, exact in momentul cind Basescu trebuie sa fie de acord cu lista noilor ministri propusi de Victor Ponta este o cascadorie a sefului statului pentru a abate atentia cetatenilor de la procesul de formare a noului executiv si totodata pentru a avertiza parlamentarii sa voteze asa cum vrea el, Basescu, ca altfel rau va fi.

        Pentru ca nu doreste ca Ponta sa mai ramina premier si nu vrea sa accepte grupul de ministri care i se propune, presedintele a dat cu aceasta uriase fumigena a blocului de condamnati care genereaza o stare de luare prin surprindere pe care parlamentul s-ar putea s-o gestioneze in folosul presedintelui.
        • +67 (67 voturi)    
          Einstein a avut dreptate (Marţi, 4 martie 2014, 15:32)

          tudorborisev [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

          Pe langa univers si prostia umana e infinita. In fiecare zi mai apare cate unul ca tine care-i confirma spusele
        • +11 (11 voturi)    
          ha ? (Marţi, 4 martie 2014, 15:41)

          ToXRM [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

          pai sincer nu stiu ce a fost in capul lui cand l-a numit de prima data ... nu e nicio cascadorie, ponta trebuie sa plece, cu sau fara oamenii din fotbal !
        • +15 (15 voturi)    
          [...] presedintele a dat cu aceasta URIASE [...] (Marţi, 4 martie 2014, 16:17)

          Mr.J-H [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Doar cand imi incropesc imaginea cetateanului "dumitrica" mi se face un fel de lehamite... Tipic unui pietar din Obor, eventual cu unghia degetului mic lasata mare ca sa se scarpine confortabil in urechi, sa nu mai fie nevoie sa se spele....

          Ai zice ca sunt culti oamenii care se informeaza online, dar se pare ca unii nu sunt aici pentru a se informa, ci pentru a dezinforma
        • +13 (13 voturi)    
          As fi vrut sa-ti dau cu plus... (Marţi, 4 martie 2014, 16:29)

          Ion B [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          doar pentru marimea gogomaniei.
          Nu am putut insa: ideea ca ai sa crezi ca cineva iti da dreptate pentru cele spuse m-a facut sa-ti dau tot minus. Imi pare rau!
          Hai sa traiesti.
      • +5 (5 voturi)    
        si M i t i c a ? (Marţi, 4 martie 2014, 19:29)

        meandmyfriends [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Da, exact! pe cand Mitica???
        Aceste personaje condamnate sunt o parte importanta din toata gasca de golani care au adus football-ul in situatia de astazi, adica o mizerie. O mizerie incepand de la patroni, jucatori, prietene de jucatori, spectatori, telespectatori, comentatori, tembelizor cu atatea posturi cu si despre football.
        Si pana la urma la ce e bun tot circul asta footballistic??? E un circ pentru ca si-a pierdut spectacolul !!!
        word !
        • 0 (0 voturi)    
          mitica (Vineri, 2 ianuarie 2015, 14:33)

          matache [anonim] i-a raspuns lui meandmyfriends

          am o singura intrebare pentru cei ce au dirijat aceasta mascarada...un om care ucide 3 oameni primeste 3ani in romanica si unul care a reprezentat ROMANIA la cele mai bune meciuri din istoria fotbalului romanesc si o lume intreaga stie / cunoaste numele POPI (POPESCO) primeste mai mult,de ce oare,pentu ca prezenta un pericol pentru cineva...cine este oare ...imi este rusine ca sunt ``roman`` mai bine eram golan...decat faier unde esti tu TEPES ( V L A D)...ahhh...eu credeam ca legea in ROMANIA este pentru toata lumea la fel,dar se vede ca nu este asa.
    • +17 (17 voturi)    
      vremuri grele frate... (Marţi, 4 martie 2014, 14:54)

      darkstar [anonim] i-a raspuns lui levierul

      ce s-o face Pelinel, frate... daca divorteaza de sot, ramane si fara amant....
    • -14 (20 voturi)    
      Smecheria cu Gica Popescu (Marţi, 4 martie 2014, 15:08)

      Barthales [anonim] i-a raspuns lui levierul

      Daca nu intelegeti ce i se intampla lui Gica Popescu, cred ca am o pista ce trebuie urmarita. Trebuie vazut daca acesti judecatori au vreo legatura cu marii corupti politici. Eu ii suspectez de faptul ca vor sa-i dea lui Ponta argumente pentru a da legea amnistiei si gratierii. Adica acesta va da legea pentru Gica Popescu, nu pentru de-alde adrian, relu si alt baronet local.
  • +83 (83 voturi)    
    Felicitari DNA.. (Marţi, 4 martie 2014, 14:20)

    akillies [anonim]

    ..tot asa sa dati de pamant si cu ceilalti hoti din tara asta !!!
    • +42 (42 voturi)    
      doar daca (Marţi, 4 martie 2014, 14:45)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Daca prejudiciul a fost recuperat impreuna cu dobanzile aferente, atunci justitia merita felicitari. Daca nu s-a recuperat prejudiciul atunci felicitari mai putine. In articol nu este foarte clar(deocamdata).
      • +19 (19 voturi)    
        doar Gica Popescu a dat banii inapoi (Marţi, 4 martie 2014, 15:09)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui jescu

        deci in cazul lui prejudiciul s-a recuperat....in rest, nu s-a recuperat nimic...machidonii de frati Becalli au luat si banii din transferul jucatorilor, si se mai declarau si nevinovati...
        Sentinta de azi a justitiei ma bucura enorm...mare pacat ca nu vor efectua pedeapsa intergal, pt ca vor beneficia de reduceri (pt ca unii au peste 60 ani, altii vor avea o buna purtare).
      • +12 (12 voturi)    
        de acord... (Marţi, 4 martie 2014, 15:21)

        akillies [anonim] i-a raspuns lui jescu

        ..doar ca nu stiu daca statul va recupera vreodata vreun prejudiciu impotriva lui..adica uita-te la cate regii, companii si altele de genul aduc prejudicii statului, dar nicmieni nimenea nu recupereaza ceva de la ele..
      • +10 (10 voturi)    
        nu sunt jurist (Marţi, 4 martie 2014, 15:41)

        pi5 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        dar inceperea recuperarii prejudiciului incepe efectiv dupa ce se da sentinta definitiva (initial se pune sechestru asigurator pentru a nu fi instrainate). ca urmare si mai pe romaneste: in cazul in care nu se intampla intamplarea ca in cazul nastase (care a platit pleasca 700k euro), se cauta in conturi dupa solduri, ce se gaseste se confisca, se pune poprire pe conturi pentru confiscarea "soldurilor" viitoare, iar daca nu se acopera prejudiciul dupa devalizarea "soldurilor" se trece la execuuarea silita a bunurilor mobile si imobile. In principiu e un proces care dureaza daca nu exista lichididati in conturi dar ...e bine asa decat nimic.
        • +1 (1 vot)    
          ba da, ai dreptate (Miercuri, 5 martie 2014, 10:47)

          bancher [anonim] i-a raspuns lui pi5

          a si inceput procedura de recuperare..se pun popriri pe conturi pt a se recupera prejudiciul cauzat de fiecare. Daca nu se recupereaza banii, se ajunge la executare silita (bunuri mobile si imobile scoase la mezat).
    • +24 (24 voturi)    
      tot raul spre bine (Marţi, 4 martie 2014, 15:09)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      fratii becali o sa fie reuniti si la bine si la rau :)
      • +10 (10 voturi)    
        Meme, mai aproape ca oricand de fericire (Marţi, 4 martie 2014, 16:28)

        Michelangelo [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

        In sfarsit o veste minunata pe ziua de azi!
        Meme, acest suflet chinuit al fotbalului romanesc e mai aproape ca oricand sa-si descopere adevarata vocatie. In anii urmatori va juca rolul de partenera devotata a baietilor sensibili de la Jilava, alaturi de care si-a dorit in permanenta, chiar daca pe ascuns, sa fie.
        Mult succes Meme! Sa nu ne inseli asteptarile!
    • +7 (7 voturi)    
      din fotbal mai lipsesc (Marţi, 4 martie 2014, 17:47)

      yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      mai lipsesc de la inventar cel putin 2: Sandu & Dragomir
  • +47 (47 voturi)    
    Yuhuuu (Marţi, 4 martie 2014, 14:36)

    dandra [utilizator]

    nu stiam eu de ce merge greu sa intru pe site:))
    super vesti, asteptam si exercitarea pedepselor, fara amani si fara reduceri.
  • +46 (48 voturi)    
    Procurorii lu' Basescu'. (Marţi, 4 martie 2014, 14:37)

    Alius [utilizator]

    ...sunt de vina, ca aia ai lui Poanta nu fac nimic.
    • +27 (27 voturi)    
      sa vina Varanul ! (Marţi, 4 martie 2014, 14:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      sa asteptam la brutarie si pe varan !..aplaudam la intrarea varanului !
      • +3 (5 voturi)    
        Nu-l mai asteptati (Marţi, 4 martie 2014, 16:23)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ca vin alde Ponta si ai lui si voteaza noul cod penal si ies astia val-virtej de la pirnaie si seara trag si-un chef la toarta la Cpsha.
        Da' despre recuperarea prjudiciului, nimic.
      • +9 (9 voturi)    
        varanul (Marţi, 4 martie 2014, 16:40)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        joi 6 Martie....la multi ani cu felicitari....
        • 0 (0 voturi)    
          cum orice e (Miercuri, 5 martie 2014, 10:47)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Manes

          posibil in tara noastra si avand in vedere ca din guvernul tonta III face parte si tov. eugen nicolicea, cel care vrea neaparat sa reintroduca spre a fi votata in parlament legea amnistiei si a gratierii, mare minune de nu se va astepta sentinta definitiva in cazul varanului, astfel incat sa stie tovarasul nicolicea de cati ani de puscarie sa scape preopinentul felix prin legea respectiva.
          binenteles ca, de aceasta ocazie vor beneficia si mafiotii mai ieri condamnati.
  • +52 (56 voturi)    
    Bravo Basescu...... (Marţi, 4 martie 2014, 14:38)

    Vanuca [anonim]

    Doamne, am trait sa o apuc si pe asta. Poate ca incepem sa vedem normalitatea ca deja eram cu bagajele la usa sa plec dracului definitiv din cloaca asta.
    Si apropo, "evident Basescu" a copt-o si pe asta. Sper sa nu vad mizeria de MITICA din nou presedinte la liga.......Peace .....
    • -12 (16 voturi)    
      Cred ca te grabesti (Marţi, 4 martie 2014, 15:12)

      Barthales [utilizator] i-a raspuns lui Vanuca

      Nu cumva pedeapsa pentru Gica Popescu este data special pentru ca Ponta sa aiba acoperire cu legea amnistiei si gratierii?
    • -5 (7 voturi)    
      v (Marţi, 4 martie 2014, 18:37)

      doru taracila [anonim] i-a raspuns lui Vanuca

      Daca vroiai sa pleci erai plecat de mult...figuratie ieftina.
  • +54 (54 voturi)    
    perioada transferuri (Marţi, 4 martie 2014, 14:39)

    alamin [anonim]

    A se observa perioada transferurilor (pana in 2004 cand a fost PSD-ul la putere).

    Un lucru functioneaza si la noi - Justitia (si stim si din cauza cui)
  • +51 (53 voturi)    
    Voiculescu nu era in lotul asta? (Marţi, 4 martie 2014, 14:39)

    Trojan.H [utilizator]

    ;)
    • +23 (23 voturi)    
      el e tot la dosarul de transferuri (Marţi, 4 martie 2014, 15:08)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      insa la rubrica "fabrici si uzine", se incalzeste pe margine.
  • -25 (41 voturi)    
    superb !!! furi milioane $ si faci 3 ani puscarie (Marţi, 4 martie 2014, 14:44)

    mnicku [utilizator]

    din care executi jumatate.

    justitie beata si de risul curcilor .
    • +44 (44 voturi)    
      informeaza-te (Marţi, 4 martie 2014, 15:02)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      inainte sa-ti dai cu parerea ca justitia e beata.
      pe langa pedepse, ei trebuie sa plateasca 12mil de dolari prejudiciu :)
      deci nu raman cu banii.
      justitia chiar si-a facut treaba!
      stiu ca unora nu convine, dar asta este normalitate si asa trebuie sa se intample in justitie!
      • -7 (11 voturi)    
        ti se pare normal 3 ani sau 25-30 de ani (Marţi, 4 martie 2014, 15:26)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        cu cei 12 milioane ( fiecare cit a facut din 12 mil) ce crezi ca au facut in ultimii 10 ani ??? gideste-te !!!!!!!!!!!! au rulat banii facind alti bani +trafic de influenta ca deh aveau material , ... etc

        adica unul fura paine si oua din magazin ca n-are ce minca si primeste scurt in ca 2 luni pedeapsa de 4 ani ( cu executare)si astia dupa 10 ani primesc 3 ani iar unii cu suspendare

        din acest motiv am scris ca justitia e beata si chiar ca nu si-a facut treaba ci doar asa de mantuiala de vazul lumii " hai ca i-am condamnat si pe astia '
        • +6 (6 voturi)    
          si ce trebuia sa faca? (Marţi, 4 martie 2014, 15:49)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          sa le dea 15-20 de ani?
          nu inteleg ce vrei?
          s-a recuperat prejudiciul. sunt inchisi si multi ani dupa ce ies din puscarie nu mai au voie sa lucreze in domeniul in care au fost prinsi.
          eu zic ca le-au dat suficient. in special cand bagi la puscarie in aceeasi zi 8 oameni mari din fotbalul romanesc.
          pana acum cativa ani nici nu visam la astfel de pedepse. acum ca sunt iar suntem nemultumiti.
          stim doar sa carcotim si sa minimizam orice victorie.
          m-am saturat de carcoteala romaneasca. orice condamnare a coruptiolor este o victorie. orice chibiteala de pe margine este inutila.
          • +1 (3 voturi)    
            da tocmai pt a fi un exemplu pt toti (Marţi, 4 martie 2014, 16:33)

            mnicku [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            si nu e vorba de chibiteala ci de o stare de normalitate . Si nu ca vreau raul cuiva ci pt ca in RO cu cit furi mai mult cu atit devii mai intangibil si iti sint recunoscute " meritele" devenind un "guru"

            uita-te in tarile civilizate spre care tindem . si din cauza acestor condamnari cu suspendare nu sintem priviti pozitiv afara . Gindeste-te cum ar fi fost in SUA o pedeapsa de acest gen : 35 ani +bonus 120 ani

            Daca tot se face ceva pai atunci sa se faca by the book
      • +19 (19 voturi)    
        Special s-a intarziat cu pronuntarea sentintei (Marţi, 4 martie 2014, 15:26)

        dookuhaka [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Cred ca judecatorii au facut o treaba excelenta intarziind att demult sentinta! Cred ca au asteptat pana dupa intrarea in vigoare a directivei europene de confiscare extinsa a averii ! Bravo, Monica Macovei! Acuma sa te tii la amante, neveste si copii amarati - cand vor intra procurorii si vor pune sechestru ba pe merțanul făcut cadou amantei acum 2 ani, ba pe apartamentele facute cadou copiilor anul trecut ... Eu stiam ca directiva se intinde pe 6 ani inainte de condamnarea definitiva!
        • +1 (3 voturi)    
          gandesti prea departe (Marţi, 4 martie 2014, 16:00)

          minos [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

          Deja poate ai observat si din alte cazuri ca aceste amanari ale sentintelor sunt o practica, judecatorii chiar au nevoie de timp sa se puna de acord, sa mai citeasca prin doasre, desi ar trebui ca in momentul incheierii porcesului sa stie totul despre caz. Daca vrei uita-te pe siturile istantelor si o sa vezi ca intr-o majoritate covarsitoare, deciziiile sunt amanate cu din 2 in doua saptamanani, de obicei pana la o luna. Nu are nici o legatira cu Monica Macovei sau cu altceva. Nici nu ar fi fost ok sa fie ce spui tu.
      • +2 (2 voturi)    
        daca te gandesti (Marţi, 4 martie 2014, 15:44)

        pi5 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        e chiar o afacere buna pentru cei pagubti. numai dobanda in toti anii astia e o avere. nici pe bursa nu era asa sigura "investitia" :-)
    • +5 (5 voturi)    
      cam cat au luat (Marţi, 4 martie 2014, 15:26)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      fotbalistii de la dinamo cu escrocheria cu un autoturism
  • +59 (61 voturi)    
    la alegeri.... (Marţi, 4 martie 2014, 14:48)

    un oarecare [utilizator]

    Pot sa votez cu DNA?
  • +33 (41 voturi)    
    Bravo Basescu - PSD trebuie distrus (Marţi, 4 martie 2014, 14:50)

    Jos PSD [anonim]

    Felicitari domnului Basescu care a dat dovada de caracter , singurul om care a reusit sa se lupte cu Nastase, clanul Becali, si ceilalti mafioti. Doamne ajute-i pe romani.
    • -20 (20 voturi)    
      mai gandeste-te (Marţi, 4 martie 2014, 15:21)

      rider [anonim] i-a raspuns lui Jos PSD

      "clanul Becali" nu a cam finantat campaniile D-lui Basescu? parca?
      • +13 (13 voturi)    
        Nu (Marţi, 4 martie 2014, 15:33)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui rider

        Au finantat USL (partial PSD Victor, partial PNL Gigi).
      • +8 (8 voturi)    
        cu atat mai mult (Marţi, 4 martie 2014, 15:50)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui rider

        daca ar fi finantat campaniile lui base si cu toate astea tot am fost condamnat, inseamna ca jusitia este libera :)
  • +14 (14 voturi)    
    Cinste Justitiei! (Marţi, 4 martie 2014, 14:53)

    El Ciupacabra [utilizator]

    Si celor ce se lupta pentru independenta ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo Basescu - PSD trebuie distrus (Marţi, 4 martie 2014, 14:56)

    Jos PSD [anonim]

    Felicitari domnului Basescu care a dat dovada de caracter , singurul om care a reusit sa se lupte cu Nastase, clanul Becali, si ceilalti mafioti. Doamne ajute-i pe romani.
  • +18 (18 voturi)    
    RESPECT DNA ! RESPECT CURTEA DE APEL! (Marţi, 4 martie 2014, 14:58)

    fosta zoezoe [utilizator]

    pentru forta, verticalitate-ne imaginam ce presiuni au fost de-a lungul timpului la care, multi dintre noi nu ar fi rezistat-.Sigur ca decizia de azi nu ar trebui sa fie considerata un act de eroism ci o normalitate numai ca la noi, azi , la putere e partidul si persoana care a produs cele mai serioase amenintari (direct si indirect) la adresa procurorilor si justitiei nu pot decat sa ma inclin cu respect ....
  • +17 (17 voturi)    
    Al dracu (Marţi, 4 martie 2014, 14:59)

    -owsky [utilizator]

    ....procurorii astia. Ne distrug industria de divertisment.
  • +9 (9 voturi)    
    mondial (Marţi, 4 martie 2014, 14:59)

    nevyle [anonim]

    Ma bucur ca mai ales interlopi aia de becali /// au ajuns la mititica :)))
    Copos off doame :))
  • -21 (23 voturi)    
    de abia astept (Marţi, 4 martie 2014, 15:01)

    pecereu [utilizator]

    Legea amnistiei.
    Nu dau doi bani pe justitia basista.
    • +8 (8 voturi)    
      Hai pariu ca nu va aparea nici o lege (Marţi, 4 martie 2014, 15:43)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Hai pariu ca nu va aparea nici o lege

      a aministiei : UE si SUA "vegheaza"

      Nu dai tu doi bani nici pe "UE" si "SUA"?

      eu m-as gandi de 2 ori in locul tau...

      inainte sa deschid gura.
    • +7 (7 voturi)    
      da (Marţi, 4 martie 2014, 15:50)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      si noi nu dam doi bani pe opiniile tale :)
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 4 martie 2014, 16:21)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      asteapta
  • -17 (19 voturi)    
    marinaru !!! (Marţi, 4 martie 2014, 15:06)

    ccc [anonim]

    nu este s BASESCU in dosarul acesta???
    • +6 (8 voturi)    
      doare? :))) (Marţi, 4 martie 2014, 15:51)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui ccc

      va doare asa tare? :)
      urmeaza turnatorul felix la rand.
      pana la marinar scapam de marii rechini :)
  • +11 (11 voturi)    
    o surpriza placuta (Marţi, 4 martie 2014, 15:08)

    bubalus [utilizator]

    chiar nu ma asteptam....bravo DNA
  • +13 (13 voturi)    
    greii fotbalului (Marţi, 4 martie 2014, 15:11)

    Craciunitza [anonim]

    splatorii de bani .. felicitari domnilor judecatori .. dna si tuturor ..care au aratat adevarul si au condamnat incalcarea legii..pedepsele sunt cam usoare fata de gravitatea faptelor ... confiscarea averilor acestori lacomi "oameni de afaceri" ar aduce un spor de finantare la educatie si sanatate .. nu-i asa doamna petrescu ..ca in america asa se procedeaza ??
  • 0 (2 voturi)    
    elena (Marţi, 4 martie 2014, 15:11)

    elena [anonim]

    inteleg ca au fost condamnati dar cu recuperarea prejudiciilor care este situatia ?
  • +14 (14 voturi)    
    Surprize, surprize (Marţi, 4 martie 2014, 15:12)

    akabond007 [utilizator]

    Se intregeste familia becaliiii...... Dupa gratii! Bravo justitiei!
  • +15 (15 voturi)    
    Copos (Marţi, 4 martie 2014, 15:17)

    rocknum [utilizator]

    Copos la cat de zgarcit e, o sa iasa cu bani din puscarie
  • +9 (9 voturi)    
    de unul imi pare "rau"... (Marţi, 4 martie 2014, 15:21)

    exilatul [utilizator]

    de ala care zicea ca mai bine ar trai intr o cutie de carton decit sa lucreze pt cioban...
  • +18 (18 voturi)    
    TRANSFER (Marţi, 4 martie 2014, 15:22)

    Transfer [anonim]

    De data asta au facut transferul vietii lor, singurul (poate), care a fost legal. De pe iahturi-dupa gratii -asta da transfer
    • 0 (0 voturi)    
      Geniala postare (Marţi, 4 martie 2014, 22:36)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Transfer

      tot pentru colectie!
  • +15 (15 voturi)    
    piturca asta (Marţi, 4 martie 2014, 15:22)

    john [anonim]

    chiar e norocos :))
  • +1 (7 voturi)    
    Bun parnaie, dar prejudiciul a fost recuperat?? (Marţi, 4 martie 2014, 15:24)

    Gicu [anonim]

    Ca daca stau la mititica 3 ani, si nu s-a recuperat prejudiciul, de pomana sa mai facut atata tam tam.....
    Basca, aia peste varsta, stau si mai putin, si dupa aceea pleaca la hotelul privat, in vacanta la Aspen s.a.m.d. Da era corect sa se confiste tot ce au, in Romanica si afara, un pic de bulau, si gata. Daca se procedeaza asa cum sa procedat, cred ca o sa ajungem de rasul curcilor....si asa nu suntem departe............
  • +17 (17 voturi)    
    bun! (Marţi, 4 martie 2014, 15:27)

    zone [anonim]

    Cu ticalosii astia la mititica, cu Rusanu priponit si cu Gadea KO a doua oara la el acasa, parca ma simt mai curat, azi.

    Bravo procurorilor si judecatorilor!
  • +13 (13 voturi)    
    La multi ani!!! (Marţi, 4 martie 2014, 15:30)

    Lok [utilizator]

    Steti partasi la transformarea fotbalului romanesc intr-un rahat ce doar falimentul il mai poate face interesant.
  • +17 (17 voturi)    
    cata potrivire! (Marţi, 4 martie 2014, 15:30)

    xyz [anonim]

    Se cheama dosarul TRANSFERURILOR si s-au transferat cu totii putin la racoare :))
  • +3 (3 voturi)    
    Cine merita FELICITAT? (Marţi, 4 martie 2014, 15:48)

    Urecheatu [anonim]

    Poate da d-zeu, ca Justita sa continue cu aceasta ATITUDINE! CRED CA MERITUL ESTE AL EI.
    Ce credeti, daca s-ar JUDECA si RASPUNDEREA MINISTERIALA?. Toate, dar absolut TOATE guvernele au adus prejudicii imense acestei tari. Si cruciada impotriva ei continua. Daca nu se face un CRITERIU SPECIAL PENTRU ACCEDAREA IN PARLAMENTUL TARII, VOM AVEA DE SUFERIT ATAT NOI CAT SI GENERATIILE URMATOARE. Nu cred ca este lipsa de "democratie' ca in parlament sa poata intra doar oameni cu adevarat pregatiti, fara antecedente,recunoscuti public, ca persoane deosebite. Altminteri ne trezim cu senatori si deputati alesi chiar daca sunt condamnati cu executare!
  • +6 (6 voturi)    
    bine asa (Marţi, 4 martie 2014, 15:49)

    Ciprian [anonim]

    si la marginea tereneului se incalzeste jucatorul cu nr 5 pe tricou, Felix Voiculescu
  • +4 (4 voturi)    
    penalii fotbalului romanesc (Marţi, 4 martie 2014, 15:54)

    gigidelascularie [anonim]

    din pacate doar o parte descoperiti....
  • +4 (4 voturi)    
    se mai poate ataca? (Marţi, 4 martie 2014, 15:54)

    liviu_ [utilizator]

    sper ca nu :D
    • 0 (0 voturi)    
      se pare (Miercuri, 5 martie 2014, 11:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca mai au calea de atac ca recurs in anulare, la iccj.
  • +8 (8 voturi)    
    Escrocul Gica Popoescu al Costum si Cravata (Marţi, 4 martie 2014, 15:57)

    alex1234 [utilizator]

    //--------------------------------------------------
    1. Escrocul Gica Popescu "la Costum si Cravata"

    sustinut de Plagiatorul Ponta Viorel

    se vroia si Sobolanul Sef

    la borcanul cu miere al Federatiei !

    //--------------------------------------------------
    2. Drum bun la parnaie Infractorule Gica Popescu

    Sper sa nu mai deschizi gura vreodata

    Infractorule, prin fotbalul romanesc

    sau sa mai ai tupeul sa te cocoti la borcanul

    cu miere al Federatiei
  • +6 (6 voturi)    
    doamne ajuta !!! (Marţi, 4 martie 2014, 16:02)

    garco [utilizator]

    Felicitari DNA , felicitari ICCJ !!!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Ce haios ești (Marţi, 4 martie 2014, 17:31)

      DorianG [utilizator] i-a raspuns lui garco

      Omule, ești foarte haios. De ce feliciți ICCJ ? Mai bine felicită Curtea de Apel, dar nu cred că e cazul. Și-au făcut meseria, nu e nevoie de atâta entuziasm.
  • -1 (1 vot)    
    intrebare (Marţi, 4 martie 2014, 16:47)

    calin22 [utilizator]

    Scuze ca nu sunt la curent, dar poate explica cineva exact care a fost schema transferurilor pe care le-au facut si cum au cauzat prejudiciul? Nu de alta dar as fi curios daca si cluburile la care au fost transferati jucatorii (la care au ajuns practic) au facut ilegalitati.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo (Marţi, 4 martie 2014, 17:02)

    Cristi1x2 [utilizator]

    Bravo justitia romana. Pe cand o sa incepeti sa bagati la puscarie si greii din politica romaneasca(nu spun cine, dar o tara intreaga ii stie).
  • +9 (9 voturi)    
    Parnaiasii samsari (Marţi, 4 martie 2014, 17:26)

    Gica Popescu [anonim]

    Nici nu stiu ei cat bine au facut fotbalului romanesc ...! In primul rand fiindca Gica Popescu nu mai poate candida la sefia FRF . N-ar fi fost decat un cojoc de vreme rea pentru NASHU' dupa plecarea din functia pe care si-a atribuit-o si a "onorat-o " atatia anisori de zile . Tare as vrea sa-l vad ca raspunde cumva la toate marlaniile pe care le-a comis cat a fost jupan . Si-a batut joc de fotbalul romanesc si ar fi vrut sa-l lase pe Gicutza in locul lui ca sa-i tina palma , sa nu cotrobaiasca prin cele ramase scris prin arhivele FRF .Poate i se infunda si astuia intr-o buna zi ...Sa stea linistit acolo in celula cu fratii de "suferintza"si sa vada la televizor cum se poate totusi juca si nitzel fotbal pe meleagurile astea fara Pitzi, Mutu," generatiile de aur, platina , volfram, molibden ....etc Poate ajunge sef la FRF unu ' care sa aiba ochi si pentru un antrenor ca Grigoras, Dorinel Munteanu , ...etc Si Dan petrescu ar fi f. bun dar el ar vrea sa aiba salar cat jumatate din bugetul echipei !
  • +4 (4 voturi)    
    v-am (Marţi, 4 martie 2014, 18:12)

    Manes [utilizator]

    ciuruit...
  • +7 (7 voturi)    
    ziua de plata (Marţi, 4 martie 2014, 19:09)

    xox [utilizator]

    Sa inteleg ca intram in normal, adio manele, pitipoance si tupeu promovat de acesti domni la TV
    • +2 (2 voturi)    
      nici pe departe..... (Marţi, 4 martie 2014, 20:54)

      oxo [anonim] i-a raspuns lui xox

      Draga xox, iti dau scris, daca doresti:
      o alta generatie de cocalari isi face in acest moment incalzirea. Vor intra in "teren" odata cu plecarea vechii generatii la racoare.
      Fotbalul, maneaua si grobianismul merg mana in mana in tara noastra si se asorteaza de minune cu pitipoanca cu botox in buze si heliu in loc de cortex
      • +2 (2 voturi)    
        E-adevarat, dar le taie din entuziasm (Marţi, 4 martie 2014, 22:56)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui oxo

        asa ca putem s-avem sperante!
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarat (Marţi, 4 martie 2014, 20:07)

    Nicula Daniel [anonim]

    E prima data cand comentez pe acest site, dar spre uimirea mea as vrea sa stiu ce implicare are Basescu in aceste sentinte , stau si ma minunez ce specii populeaza aceasta tara, spre deziluzia mea totala cand vad comentarii pro Basecu vezi Doamne singurul om cu coloana din aceasta tara raman masca. Au primit ce era de primit poate cu un pic de exemplu pt ceilalti, nu vad ce implicare are politicul in acest dosar.
    Sa fiti sanatosi !
  • +2 (2 voturi)    
    incepe adunarea miliardarilor de carton !!! (Marţi, 4 martie 2014, 20:08)

    andreesanu [utilizator]

    asa a inceput imbogatirea -prin furt ,prin evaziune fiscala,trafic de persoane,devalizarea bancilor,afaceri cu statul etc .
    Lacomia unora a lasat urme adinci numai ca nu se prea vrea sa fie vazute toate.
    Lumea asteapta sa-i vada pe toti acolo unde le e locul dupa munca ,dupa pricepere ,dupa pregatire.
  • +4 (4 voturi)    
    multumesc monica macovei (Marţi, 4 martie 2014, 20:11)

    liviusmaximus [utilizator]

    fara semnalul de independenta a justitiei dat de monica macovei, astazi nu am fi aici. hotii ne-ar da cu tifla in continuare la tv, laudandu-se in direct cu "manevrele" lor aducatoare de milioane neimpozabile. Sunt inregistrari pe net, din perioada in care bodea ii urmarea pt datorii la fisc si astia il scuipau in direct. sau il amenintau "de la brau in jos
    " sau cu inchiderea in portbagajul masinilor neimpozitate. treptat, copiii vor invata ca nu-i ok sa devii giovani, ci simona halep, de exemplu. curatenia asta va recrea modelul de societate pe care ni-l dorim. asadar, dincolo de compasiunea mea sincera pt familiile lor, pedepsele acestea sunt simbolice si reprezinta un nou inceput. se pot considera chiar ei eroi, sacrificati pe altarul unor competitii sportive corecte si al unei societati ghidate dupa principii.
    • +1 (1 vot)    
      Exact, au distrus generatii prin "exemplul" (Marţi, 4 martie 2014, 22:57)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      lor. Modele adevarate ca Simona , bine spus!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Marţi, 4 martie 2014, 21:37)

    Pop Radu [utilizator]

    Bravo justitiei, asteptam si alte condamnari si nu doar din fotbal, pentru ca sunt altii mult mai grei care au saracit Romania.
  • +1 (1 vot)    
    O parte din miliardarii de carton !!! (Miercuri, 5 martie 2014, 2:49)

    andreesanu [utilizator]

    Si au facut-o cu mina lor in lacomia care-i carecterizeaza si care le-a stapinit intodeauna mintile.
    Jocul de glezne practicat de acestia plus indiferenta guvernului i-a facut pe niste derbedei ,niste nimeni ,mari scule ,mari miliardari ,in fond niste panglicari marunti ,niste tepari adusi de valul prostiei instalate la putere.
  • +1 (1 vot)    
    asa da! (Miercuri, 5 martie 2014, 3:56)

    dkz [utilizator]

    bravo justitiei romane!
    la puscarie cu ei!
  • 0 (0 voturi)    
    catusarii (Miercuri, 5 martie 2014, 16:23)

    aladin [anonim]

    Din pacate e un fraged inceput, trebuie continuat la toti HOTII! cu pedepse pe masura. ici puteti include toata clasa politica, toata "am spus" ..
    Scapati-ne de ei (!!!), ascunde-i in ce-a mai indepartata puscarie sa nu mai vada lumina soarelui in veci, asa ce-i ce vor urma, poate or sa fie mai cu bagare de seama, daca nu, aceeasi soarta sa aibe.....
    Referindu-ma la clanul de mai sus, niste aroganti, interlopi ordinari, infractori "cu pretentii", deci mai putini gainari(cam frumos atribuit, dar nu gasesc unul pe masura) pe drumuri.
    Sa iesiti de la puscarie cand va doresc eu asta!!!!
    PS: oare pe Borcea o sa-l viziteze Shakira?!?!