UEFA a deschis o procedura disciplinara in privinta Stelei

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 10 iunie 2013, 18:00 Sport | Fotbal

UEFA
Foto: Uefa.com
UEFA a anuntat, luni, pe site-ul oficial, ca a deschis o procedura disciplinara in privinta FC Steaua, cazul urmand sa fie analizat de Comisia de Control si Disciplina a forului in data de 21 iunie, iar decizia va fi anuntata pe 24 iunie. Secretarul general al Ligii Profesioniste de Fotbal, Valentin Alexandru, a declarat saptamana trecuta ca membrii comisiilor Ligii Profestioniste de Fotbal vor redeschide cazul "Valiza", in urma sentintei definitive a Inaltei Curti in acest dosar.

"UEFA a deschis astazi proceduri disciplinare legate de FC Steaua Bucuresti (Romania) si Besiktas JK (Turcia). Corpul de Control si Disciplina va evalua fiecare din aceste cazuri inainte de a isi comunica decizia", se arata in anuntul postat pe site-ul oficial.

Procedurile care vizeaza echipa Steaua Bucuresti au fost deschise in baza articolelor 2.04.g), 2.05 and 2.1 ale reglementarilor din sezonul 2013/2014.

Au fost deschise proceduri si in privinta clubului Besiktas si a doi oficiali legate de aranjarea unor meciuri, care ar fi avut loc in finala Cupei Turciei din 2011.

Ambele cazuri vor fi audiate de Corpul de Control si Disciplina vineri, 21 iunie, la Casa Fotbalului European din Nyon, Elvetia.

Deciziile vor fi comunicate in cursul saptamanii care incepe pe 24 iunie.

 "Acceptarea Stelei in Champions League se va face conform regulamentului in vigoare al Champions League. Momentan, UEFA nu face niciun alt comentariu legat de acest subiect", au transmis pentru HotNews.ro, pe 5 iunie, reprezentantii forului fotbalistic european, indicand si articolele care ar putea lasa Steaua in afara Ligii Campionilor. Potrivit articolelor din regulamentul UEFA campioana Romaniei poate fi exclusa din competitia continentala pentru ca a fost implicata direct sau indirect intr-o activitate de influentare a unui meci, insa decizia finala va fi luata doar de UEFA.

Ce spune regulamentul UEFA in legatura cu problema Stelei - Articolul 2, litera g:

  • "Un club nu va putea participa in Champions League in cazul in care a fost implicat direct sau indirect in orice activitate care vizeaza aranjarea sau influentarea rezultatului unui meci la nivel national sau international, dupa intrarea in vigoare a articolului 50(3) din Statutul Uefa [n.r. 27 aprilie 2007]".
In acest caz, conform regulamentului UEFA, "pedeapsa se va intinde pe o perioada de un an de zile (n.r. un sezon competitional)".

La momentul producerii faptelor pentru care s-a dat condamnare in dosarul "Valiza", Gigi Becali nu detinea nici o functie oficiala in structura clubului Steaua, insa controla indirect activitatile de la club prin cunostintele si rudele sale.

Mai mult, Teia Sponte, condamnat si el la doi ani cu suspendare pentru complicitate la dare de mita in dosarul "Valiza", era la momentul producerii faptelor vicepresedintele Consiliului de Administratie al clubului Steaua, deci implicat direct in activitatile formatiei din Ghencea.

Potrivit regulamentului transmis HotNews.ro de catre reprezentantii UEFA, "in luarea unei decizii, UEFA se poate baza, dar nu in mod obligatoriu, pe hotararea unui organism national sau international sportiv sau instanta de judecata".

Daca la nivel international soarta Stelei nu e decisa, la nivel national Steaua nu va suferi nici o sanctiune, cel putin potrivit oficialilor de la Liga.

Dumitru Dragomir, presedintele LPF, declarase ca Steaua nu va avea niciun fel de probleme din punct de vedere al regulamentelor sportive romanesti. Cazul "Valiza" este unul incheiat pentru comisiile Ligii Profesioniste de Fotbal.

In aceste conditii, participarea Stelei in viitoarea editie a Ligii Campionilor (editia 2013-2014) se afla doar in mainile UEFA.

Regulamentul UEFA, asa cum poate fi gasit pe site-ul oficial al forului european: 
  • 2.04. To be eligible to participate in the competition, a club must fulfil the following criteria: (...) g) "it must not have been directly and/or indirectly involved, since the entry into force of Article 50(3) of the UEFA Statutes, i.e. 27 April 2007, in any activity aimed at arranging or influencing the outcome of a match at national or international level and must confirm this to the UEFA administration in writing".
  • 2.05 "If, on the basis of all the factual circumstances and information available to UEFA, UEFA concludes to its comfortable satisfaction that a club has been directly and/or indirectly involved, since the entry into force of Article 50(3) of the UEFA Statutes, i.e. 27 April 2007, in any activity aimed at arranging or influencing the outcome of a match at national or international level, UEFA will declare such club ineligible to participate in the competition. Such ineligibility is effective only for one football season. When taking its decision, UEFA can rely on, but is not bound by, a decision of a national or international sporting body, arbitral tribunal or state court. UEFA can refrain from declaring a club ineligible to participate in the competition if UEFA is comfortably satisfied that the impact of a decision taken in connection with the same factual circumstances by a national or international sporting body, arbitral tribunal or state court has already had the effect to prevent that club from participating in a UEFA club competition".
  • 2.11 If there is any doubt as to whether a club fulfils other admission criteria than those defined in paragraphs 2.04c) an d 2.04d), the UEFA General Secretary refers the case to the UEFA Control and Disciplinary Body, which decides without delay upon the admission in accordance with the UEFA Disciplinary Regulations. UEFA may carry out investigations at any time (even after the end of the competition) to ensure that these other criteria are or have been met until the end of the competition; if such an investigation reveals that one of these other criteria is or was no longer met in the course of the competition, the club concerned is liable to disciplinary measures in accordance with the UEFA Disciplinary Regulations


























4929 vizualizari

  • +13 (29 voturi)    
    NU COMPENSEAZA !!! (Luni, 10 iunie 2013, 18:08)

    SRA [utilizator]

    steaua trebuie sa platesca factura finantatorului, eliminarea completa si retrogradarea.

    becali a procedat ca un terorist atacand statul de drept, democratia si valorile democratice abuzand constient prin coruptie si inselaciune.

    un asemenea individ nu are ce cauta in libertate !!!

    a inselat si religia prin comportamentul sau de dusman a natiunii.

    micile faceri de bine nu compenseaza cu nimic raul facut romaniei.

    acest individ eliberat va fi capabil inca de mai multe acte teroriste la adresa natiunii !!
    • -7 (11 voturi)    
      Ce "stat de drept si democartie" a atacat becali? (Luni, 10 iunie 2013, 19:14)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Ce "stat de drept si democartie" a atacat becali?

      Cumva a dat o lovitura de stat?

      Pai parca asta au facut ponta cu antonescu in 2012 si iliescu in 89

      Unde ati invatat sa vorbiti ca ana pauker in anii 50?

      "a atacat statul de drept si democratia" ?

      mai trebuia sa adaugati "trebuie prins si executat"

      si ati fi excat ca Pauker, Brucan si tata-sau lui Roman

      Becali a vrut sa dea bani unei echipe ca sa-si apere corect sansele si sa castige....
      cu ce a "prejudiciat rezultatul" cand echipa aia chiar juca sa bata si chiar a pierdut?


      In ce basm suntem? In "Hainele cele noi ale imparatului care era gol"?

      Cum pot 3 judecatorii sa zica ca esti nevinovat si alti 2 sa zica ca esti nevinovat ...si 3 sa zica ca meriti 3 ani? Ce justitie ii asta? Daca primii 5 picau in completul final atunci era declarat Nevinovat nu?

      Halal Justitie! Cand rezultatul e aleator depinde
      de cine alege completul care atentie "nu a fost tras la sorti" ci numit.

      Apoi a schimbat niste terenuri ...schimbare aprobata
      in CSAT...de insusi presedinte, primul-ministru sefii serviciilor si si ministii celor mai importante ministere

      Asta inseamna "incalcarea democratiei si a statului de drept"?

      Poate insemna Coruptie...dar in acest caz Coruptia apartine Presedintelui, Primului Ministru si tot CSAT-ului care a probat Hotia

      Becali poate fi cel mult complice...

      Mama ei de ura viscerala...ca multe aprecieri aiurea genereaza
      • -4 (6 voturi)    
        +1 (Luni, 10 iunie 2013, 22:15)

        Etre [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Am evitat sa ma pronunt pe marginea subiectului pana acum, pt ca nu sunt suficient de informat.

        In plus, desi e un personaj pitoresc si poate chiar simpatic, nu pot fi de acord cu modul de comportament afisat de Becali in public.

        Cu toate astea, m-am logat special sa-ti dau up pt o opinie pertinenta.
    • -4 (8 voturi)    
      Du-te ba in Coreea de Nord cu idei din astea (Luni, 10 iunie 2013, 19:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Ce legautra are faptul ca " a inselat si religia prin comportamentul sau de dusman a natiunii" cu faptele sale penale. Pina om ajunge stat condus dupa regulile bisericii, ca-n perioada inchizitiei, statul de drept n-are treaba cu religia.

      Mai departe, Steaua e club sportiv, si nu raspunde pentru toate relele patronului.

      Si .. si mai departe, nu spun ca Becali nu merita citiva ani de pirnaie, da' de aici pina la a-l identifica cu dusmanul natiunii, teroristul statului de drept si al valorilor democratice e cale lunga. Sunt multi altii mult mai nocivi decit el, care-s bine-mersi. Becali e doar un cioban ajuns foarte bogat, care a inceput incet, incet sa se creada buricul pamantului. Si si-a luat citiva ani de pirnaie pentru ca a fost prea guraliv. Daca se comporta precum Copos, de exemplu, era si acum in libertate.
    • -5 (7 voturi)    
      ba mai mult.... (Luni, 10 iunie 2013, 21:22)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      eu zica sa se desfiinteze complet. jucatori trecuti si actuali sa intre in celule alaturate lui gigi, suporterii sa isi dea foc la case dupa care sa se sinuicda impreuna cu familiile lor pana la gradul al 7-lea, numele steaua sa fie intezis prin lege, iar familia de cuvinte derivate de la "stea" sa fie stearsa din dex.
  • -11 (27 voturi)    
    Asadar... (Luni, 10 iunie 2013, 18:26)

    SoulRider [utilizator]

    ...Nu a fost vorba de niciun aranjament, iar despre influentarea rezultatului s-a vazut clar cine l-a influentat: penaltiul grosolan facut de un jucator de la U CLUJ care a decis partida in urma careia CFR a castigat titlul in 2008. Verdictul nu poate fi decat unul singur: Steaua va juca in UCL. Lucru logic si normal.
    • +7 (13 voturi)    
      niciun asadar (Luni, 10 iunie 2013, 19:21)

      aracic [utilizator] i-a raspuns lui SoulRider

      Steaua NU va juca in UCL anul acesta. Si multi ani de acum incolo, pentru ca nu va mai prinde locul 1 in campionat. E un adevar simplu, luati cu painica daca va cade greu.
    • +5 (9 voturi)    
      deci... (Luni, 10 iunie 2013, 19:37)

      rdr [utilizator] i-a raspuns lui SoulRider

      rezultatul nu a fost influentat, pentru ca a castigat CFR, dar jocul a fost influentat, pentru ca intr-un fel joaca o echipa deja retrogradata care nu mai are nici o motivatie si in alt fel joaca o echipa care stie ca fiecare jucator va lua 100.000 euro.
      • -5 (9 voturi)    
        Si tu si vecinul tau .... (Luni, 10 iunie 2013, 20:53)

        SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui rdr

        ,,,de la mansarda, aveti o logica de doi bani! Nu e de mirare ca scoateti asemenea elucubratii pe la singurul punct al tastaturii care are legatura cu lumea. Mai baieti, voi frustratii de servciu, suporteri ai unor echipe pe care Steaua i-a umilit mai mult ca niciodata in acest campionat, abia asteptati un subiect ca asta ca sa va manifestati aproape orgasmic o bucurie ce isi are originea in vanitatea prosteasca a celor pentru care o victorie impotriva Stelei sau un rau ori cat de mic ce i se poate intampla acestei echipe reprezinta telul suprem! Vai de voi. O sa va inghititi cat de curand cuvintele si asta in conditiile in care deglutitia voastra va fi mai proasta ca niciodata!
    • +7 (9 voturi)    
      LoL (Luni, 10 iunie 2013, 20:37)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui SoulRider

      Pacat ca nu ai vazut meciul si ce s-a intamplat in timpul meciului dar mai ales in prefata lui cand unui cameraman de la jandarmerie i-a fost zdrobit capul de niste huligani influentati de omul din spatele "valizei". Numai pentru acea victima Steaua trebuia pedepsita iar "U" Cluj trimisa in liga a 4a unde pseudosuporterii ei pot sa se bata cu satenii de la egal la egal. Dar in tara lui Becali nu poti emite pretentii la judecati corecte. Izbanda va veni de la Uefa. Acolo huliganelile nu sunt trecute cu vederea.
      • +1 (3 voturi)    
        S-a facut dreptate! (Marţi, 11 iunie 2013, 17:36)

        SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        U CLUJ se intoarce in B, unde ii e locul si poate va intelege ca e bine sa iti faci datoria fara sa fii stimulat de adversarele partenerelor sau chiar de catre partenerele de joc( cum s-a intamplat cu CFR in 2008) iar Steaua va juca in UCL, asa cum merita dupa un campionat in care a turnat fiere pe gatlejul unor vesnic frustrati!
  • +6 (8 voturi)    
    Ca la noi , pe nicaieri. (Luni, 10 iunie 2013, 18:55)

    niku56 [utilizator]

    La noi e greu, cu pedepsirea, sanctionarea, doamne fereste, retrogradrea, daca esti din gasca, clan, sau "cooperativa" ,pe titulatura, de nostalgica amintire.
    Daca nu esti, in doua miscari de "tango" cu figuri, "corleone" & nasul, te'au, tuns,ras si dezafiliat, prin "interpretarea" aceluiasi regulament, care pt. unii e muma, iar pt altzii, ciuma.
    Cu mitici, sandei & co. si distrugatori ce cluburi ca: Penescu, M. Iancu, Ninel S., Mititelu, Netoiu, Copos, Siman, Waler, Bucsaru, clanu Becali, s.a., care au "investit" ca sa'si spele banii negri, pt ca dragoste de fotbal nu au, NU SE POATE REDRESA FENOMENUL.
  • -5 (7 voturi)    
    Despre ce vorbim? (Marţi, 11 iunie 2013, 0:46)

    idsoc [utilizator]

    La data la care s-a petrecut cazul valiza regulamentul FRF nu intrzicea premierea echipelor pt a-si apara cinstit sansele. Prevederea exista azi, dar a fost introdusa mult mai tarziu.
    La fel nici justitia nu incrimina aceasta situatie pana azi,cand 2 judeacatori au interpretat legea intr-un fel si al 3-lea altfel. Motivatia a la n-ai avut basca a asimilarii premierii in mita e ca daca si Steaua avea ceva de castigat prin faptul ca U isi apara corect sansele e mita; probabil daca platea Copos era ok. Judeacati si singuri si intrebati-va si de ce nu s-a dat verdictul cand Steaua a terminat pe 3 sau pe 5.
  • 0 (2 voturi)    
    De ce ? (Marţi, 11 iunie 2013, 9:42)

    Valeryk [utilizator]

    Eu sunt de acord ca Becali trebuie sa plateasca, insa nu as vrea sa plateaca si clubul Steaua. Din pacate cel mai probabil asa se va intampla. Oricum daca Steaua nu va juca in preliminarii CL credeti ca Pandurii vor realiza ceva ?
  • +2 (2 voturi)    
    Redeschid cazul de ochii lumii ?! (Marţi, 11 iunie 2013, 11:32)

    zwilling [utilizator]

    "Secretarul general al Ligii Profesioniste de Fotbal, Valentin Alexandru, a declarat saptamana trecuta ca membrii comisiilor Ligii Profestioniste de Fotbal vor redeschide cazul "Valiza", in urma sentintei definitive a Inaltei Curti in acest dosar."

    "Dumitru Dragomir, presedintele LPF, declarase ca Steaua nu va avea niciun fel de probleme din punct de vedere al regulamentelor sportive romanesti. Cazul "Valiza" este unul incheiat pentru comisiile Ligii Profesioniste de Fotbal."