Ponta: Ma doare sufletul sa-l vad pe Gica Popescu la tribunal. As fi in stare sa-i iert orice

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2013, 23:25 Sport | Fotbal

Premierul Victor Ponta a declarat la Dolce Sport ca il doare sufletul sa il vada pe Gica Popescu si ca el ar fi in stare sa ii ierte orice jucatorului care l-a facut sa fie mandru ca este roman, adaugand insa imediat ca nu vorbeste despre Dosarul Transferurilor si ca nu stie ce anume a comis acesta in dosar.

"Nu pot sa comentez foarte mult aici, dar cand vad un jucator ca Gica Popescu - eu, cand l-am vazut in tricoul Barcelonei ridicand Cupa Cupelor, am fost atat de mandru ca sunt roman - cum sa va spun, as fi in stare sa-i iert orice lui Gica Popescu. Nu vorbesc despre dosar, nu stiu ce a facut, ce nu a facut, dar ma doare sufletul sa-l vad la tribunal", a spus Ponta la Dolce Sport, potrivit Agerpres.

Intrebat daca crede ca Gica Popescu poate fi urmatorul presedinte al Federatiei Romane de Fotbal, premierul a afirmat ca nu stie daca aceasta problema judiciara nu cumva tocmai i-a afectat sansele de a prelua conducerea FRF.

Gheorghe Popescu a fost condamnat, in noiembrie, de Curtea de Apel Bucuresti, la trei ani de inchisoare si interzicerea unor drepturi timp de doi ani, pentru inselaciune, decizie cu suspendare, in Dosarul Transferurilor.

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie i-au trimis in judecata, in 2 octombrie 2008, pe Gheorghe Copos, Ioan Becali, Victor Becali, Mihai Stoica, Jean Padureanu, Gheorghe Popescu, Gheorghe Netoiu si Cristian Borcea, in legatura cu efectuarea de tranzactii ilegale la transferurile unor fotbalisti catre cluburi din strainatate, ceea ce a produs un prejudiciu total de aproape 1,5 milioane de dolari in dauna statului si de peste 10 milioane de dolari in dauna a patru cluburi de fotbal.

In rechizitoriul DNA sunt prezentate 12 transferuri ale unor fotbalisti romani efectuate de la cluburile Dinamo Bucuresti, Rapid Bucuresti, Gloria Bistrita si Otelul Galati catre cluburi din strainatate, in perioada 1999-2005.






















4250 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    cam asa e pe vremea USL (Luni, 18 februarie 2013, 23:28)

    buha [utilizator]

    Legea nu e la fel pentru toti, mai ales pentru ei
  • +29 (29 voturi)    
    Mesajerul (Luni, 18 februarie 2013, 23:39)

    el [anonim]

    Nu e prima data cand premierul transmite mesaje.
    Dupa parerea lui Judec de la Trib a gresit in cazul Voiculescu - dupa a admis ca nu e asa, acum el ar ierta orice dar uita ca de fapt si popescu a üitat"sa declare/plateasca niste impozite.
    Tatal lui Stefi Graff chiar a fost condamnat pt asa ceva - iar daca nici Graff nu e nume in tenis atunci...
  • +26 (26 voturi)    
    Ponta (Luni, 18 februarie 2013, 23:40)

    Orpheus [utilizator]

    ... prietenul infractorilor.
    • +4 (4 voturi)    
      corb la corb..... (Marţi, 19 februarie 2013, 9:57)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      .....caci de aceea se lupta, impreuna cu gasca, impotriva DNA, ANI, CSM, CCR, ICCJ si in general a tot ceea ce inseamna justitie. Aceasta situatie grotesca nu ar fi existat daca nu ar fi existat sistemul politic parlamentar, pervers si daunator cetateanului onest.
      In sistemul conducerii statului prin contract, astfel de indivizi nu ar putea accede la putere si fara ei nu ar mai exista nici aberatiile pe care le traim astazi.
  • +27 (27 voturi)    
    meniu complet (Luni, 18 februarie 2013, 23:49)

    corvus coraX [utilizator]

    Păi dacă penalul Becali este aplaudat deschis de către parlamentari, de ce nu ar susține cel mai renumit plagiator de pe mapamond, un fotblatist?!
  • +20 (20 voturi)    
    vrea sa fie tatucul natiunii? (Luni, 18 februarie 2013, 23:50)

    spy [utilizator]

    ce-si baga nasul mucosul asta peste tot?

    si nu inteleg proslavirea asta a fotbalistilor... daca stiu sa dea din picioare inseamna ca sint niste sfinti, exemple de etica? sau poate psihologi si filozofi ca ii tot invita la talkshow-uri?
  • +21 (21 voturi)    
    jalnic.. (Luni, 18 februarie 2013, 23:51)

    adrian [anonim]

    Discurs de tara bananiera...ce are performanta sportiva cu raspunderea in fata justitiei?

    Cand te asociezi cu niste infractori precum clanul Becali la ce sa te astepti?

    In America faci puscarie pentru evaziune fiscala chiar daca te numesti Wesley Snipes, Ja Rule etc.
  • +22 (22 voturi)    
    da da (Luni, 18 februarie 2013, 23:56)

    cristiano85 [anonim]

    Si mai sunt vreo cateva sute de infractori pe care i-ai ierta, nu-i asa Victoras?
  • +18 (18 voturi)    
    *********** (Luni, 18 februarie 2013, 23:56)

    Andradda [utilizator]

    Victore, te rog, daca ai timp, vezi putin de problema lui Gica. Nu de alta dar il pretuiesc foarte mult. Poate rezolvi tu cumva!

    Va suna cunoscut?
    USL-amistii nu se dezmint!.
  • +17 (17 voturi)    
    Tonta (Marţi, 19 februarie 2013, 0:01)

    vasile [anonim]

    Mister Copy/Paste a auzit de libertatea justitiei si ca nimeni nu este mai presus de lege?
  • +17 (17 voturi)    
    Lollipop de partid si de Stat (Marţi, 19 februarie 2013, 0:08)

    Clop [utilizator]

    Totusi cetateanul Gica P. joaca astazi in liga de la tribunal.

    Un prim-ministru ar trebui sa se abtina de la vaicareli mondene de microbist roz-bonbon patinat.
  • +13 (13 voturi)    
    vai ce-ar mai ierta el (Marţi, 19 februarie 2013, 0:41)

    I [utilizator]

    numai de ar fi Justitia a lui. Haideti tovarasi!
  • +12 (12 voturi)    
    baiat destept (Marţi, 19 februarie 2013, 1:11)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    zice ce vrea sa auda prostimea. omul stie cum gandeste poporul uslamist, cel cu foamea in gat si pofta de ulei, de seminte, cel care se uita la fotbal si injura cand ceva nu-i iese. Astia sunt votantii usele, pleava poporului roman, oamenii care se uita hipnotizati le filme, la telenovele si fotbal.
  • +12 (12 voturi)    
    Dreptul meu (Marţi, 19 februarie 2013, 1:15)

    busymind [anonim]

    Papusa asta joaca pe post de prim-ministru sau judecator? La atac e bun mai rau la aparare.
  • +19 (19 voturi)    
    ????? (Marţi, 19 februarie 2013, 3:23)

    apoliticus [utilizator]

    PRIMUL MINISTRU al Romaniei a declarat public ca ar ierta un infractor? Doar pentru ca e el microbist?
    Ma frec la ochi si nu-mi revin. Vai de capul nostru cu ministrii nostri incompetenti, plagiatori si hoti
  • -5 (5 voturi)    
    corect mesajul (Marţi, 19 februarie 2013, 8:08)

    nicu [anonim]

    gica e un mare caracter, nu are nimic din psihologia miticilor, greseste ca traieste printre ei. cred 100la 100 in nevinovatia lui. de fapt de ce se judeca "IN GRUP" cand fiecare are o speta aparte.
    • +2 (2 voturi)    
      Deci (Marţi, 19 februarie 2013, 10:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      Ti se pare normal ca un prim ministru sa-si dea cu parerea despre vinovatia sau nevinovatia unui inculpat intr-un dosar penal. Asta-i comportament demn de uniunea sovietica, nu de uniunea europeana. Da' cei ca tine nu au cum pricepe fineturi din astea...
    • +2 (2 voturi)    
      daca era nevinovat (Marţi, 19 februarie 2013, 12:38)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      jica popiescu nu se grabea sa plateasca statului in jur de 400.000 euro.
      in alta ordine de idei, tara e in criza iar tonta cind nu sare in apararea infractorilor, e pe la teveuri, probabil ii place sa se vada pe sticla.
  • +5 (5 voturi)    
    Grav.... (Marţi, 19 februarie 2013, 8:14)

    costica [anonim]

    Gica Popescu TREBUIE sa respecte LEGILE Romaniei, ca oricare cetatean!
    D-aia suntem unde suntem ca Gica Popescu sau Copos sau Voiculescu au crezut si inca mai cred ca sunt deasupra legilor.
    GRAV, Dle Ponta!
    Foarte grav pentru un PM !
    NIMENI nu este deasupra legii iar cine incalca legile TREBUIE sa plateasca, indiferent cine este.
    Numai ca toti cei care fac matrapazlacuri stiu ca vor scapa, pentru ca-i cheama Popescu, Voiculescu, Copos.....
    O sa avem o Romanie democratica-stat de drept la Sfantu' Asteapta....
    • +4 (4 voturi)    
      mila de ce/ pentru cine?hotiii! (Marţi, 19 februarie 2013, 9:30)

      ion [anonim] i-a raspuns lui costica

      Ponta sa lase vedetismul intrecandu-se cu Andreea Tonciu la iesirile pe sticla si sa gandeasca la ce e mai bine acestui popor care si -a pus mari sperante in el si partidul lui la alegeri.sa gandeasca impreuna cu socrul lui ( fost ministru al agriculturii ) cu sotia lui europarlamentar pe probleme chipurile de agricultura , cum sa faca sa ia de pe umerii taranilor acele biruri care le apasa umerii ani de an. ma refer la impozitele pe terenurile agricole si pe veniturile din arenda.Toti taranii romani care sunt nevoiti sa plateasca birurile pentru care stramosii lor s-au luptat sa le desfiinteze. D-aia nu mai exista pe piata produse romanesti si suntem infectati cu chimicale din import. In general proprietarii de pamant sunt oameni batrani care nu mai pot muncii pamantul pe care odata il munceau pe mai nimic la CAP-uri ( platiti foarte putin d-aia si pensiile asa de mici) munca lor fiind platita de mizerie, astfel ca au dat in asa zisa arenda pamantul. Ei nu sunt cunoscatori ai legilor aberante ale tarii si nici nu sunt informati de primarii sau societatile cu care au contract de arendare si nu stiu cum sa procedeze cu birurile care trebuie sa le dea statului.Oare nu este corect ca sa opreasca toate aceste biruri cel care arendeaza si sa le vireze nstatului si bietul mosneag sa nu mai fie pus pe drumuri? cu pensia lui de rahat si cu venitul de rahat din arenda reuseste sa-si duca zilele si asa chinuite de boli si batranete. sa le fie rusine parlamentarilor alesi care mai toti au radacini din acesti bieti tarani.majoritatea taranilor nu sunt chiaburi ci au si ei cateva pogoane de pamant dupa care castiga in arenda maxim 3000 lei pe an asta insemnand in jur de 250 lei pe luna in plus la mizeria de pensie . Cum poti sa impozitezi un venit de 250 lei pe luna? asta in cel mai fericit caz cand venitul este de 3000 lei adica pentru cca 7 ha de pamant. ori taranul roman in marea majoritate detine in medie cam 2,5 ha . Rusine! Apoi de ce nu se deduce din venitul net
  • +4 (4 voturi)    
    Halal procuror (Marţi, 19 februarie 2013, 8:55)

    eugen16 [anonim]

    Justitia procurorului (?)Ponta nu este deloc oarba!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    prim ministru de 2 lei (Marţi, 19 februarie 2013, 9:04)

    TAMARA [anonim]

    Ponta va avea soarta lui Ceausescu cand poporul se va trezi
  • +1 (1 vot)    
    mila (Marţi, 19 februarie 2013, 9:27)

    ion [anonim]

    Mila dar de milioanele de romani care traiesc la limita existentei nu-i e mila ? ii e mila de cei care fraudeaza si ignora legile statului imbogatindu-se ?Ponta sa lase vedetismul intrecandu-se cu Andreea Tonciu la iesirile pe sticla si sa gandeasca la ce e mai bine acestui popor care si -a pus mari sperante in el si partidul lui la alegeri.sa gandeasca impreuna cu socrul lui ( fost ministru al agriculturii ) cu sotia lui europarlamentar pe probleme chipurile de agricultura , cum sa faca sa ia de pe umerii taranilor acele biruri care le apasa umerii ani de an. ma refer la impozitele pe terenurile agricole si pe veniturile din arenda.Toti taranii romani care sunt nevoiti sa plateasca birurile pentru care stramosii lor s-au luptat sa le desfiinteze. D-aia nu mai exista pe piata produse romanesti si suntem infectati cu chimicale din import. In general proprietarii de pamant sunt oameni batrani care nu mai pot muncii pamantul pe care odata il munceau pe mai nimic la CAP-uri ( platiti foarte putin d-aia si pensiile asa de mici) munca lor fiind platita de mizerie, astfel ca au dat in asa zisa arenda pamantul. Ei nu sunt cunoscatori ai legilor aberante ale tarii si nici nu sunt informati de primarii sau societatile cu care au contract de arendare si nu stiu cum sa procedeze cu birurile care trebuie sa le dea statului.Oare nu este corect ca sa opreasca toate aceste biruri cel care arendeaza si sa le vireze nstatului si bietul mosneag sa nu mai fie pus pe drumuri? cu pensia lui de rahat si cu venitul de rahat din arenda reuseste sa-si duca zilele si asa chinuite de boli si batranete. sa le fie rusine parlamentarilor alesi care mai toti au radacini din acesti bieti tarani.majoritatea taranilor nu sunt chiaburi ci au si ei cateva pogoane de pamant dupa care castiga in arenda maxim 3000 lei pe an asta insemnand in jur de 250 lei pe luna in plus la mizeria de pensie . Cum poti sa impozitezi un venit de 250 lei pe luna? asta in cel mai fericit caz cand venitul este de 3
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Marţi, 19 februarie 2013, 9:30)

    cotora [utilizator]

    ponta, dupa capul tau ai ierta toti infractorii, un fost procuror si prim ministru nu face asemenea declaratii,ce fel de procuror ai fost tu ?, nu ai prins pe nimeni din lumea interlopa sau din crima organizata
  • -3 (3 voturi)    
    penibilitate (Marţi, 19 februarie 2013, 9:39)

    tsg [anonim]

    voi pdl-ilor frustrati nu ati inteles mesajul lui. il doare sufletul cand vede un om ca Giga Popescu....iar apoi spune clar ca nu stie exact pentru ce este acuzat...mari carcotasi sunteti...oameni de nimic...nu a spus ca o sa ia masuri sa nu-l condamne...voi ati facut ceva in viata voastra pentru tara asta in afara de a plati sau nu taxele?!?
    • +3 (3 voturi)    
      te faci ca ploua (Marţi, 19 februarie 2013, 10:19)

      sorance [anonim] i-a raspuns lui tsg

      Te faci ca ploua. Ponta a spus ca i-ar ierta orice lui
      Gica Popescu [ce intelegi tu prin orice?]. Parca tot
      Ponta ii lua si lui Adrian Nastase apararea.
      • -4 (4 voturi)    
        citeste bine (Marţi, 19 februarie 2013, 11:18)

        tsg [anonim] i-a raspuns lui sorance

        citesti doar ce iti convine? "Premierul Victor Ponta a declarat la Dolce Sport ca il doare sufletul sa il vada pe Gica Popescu si ca el ar fi in stare sa ii ierte orice jucatorului care l-a facut sa fie mandru ca este roman, adaugand insa imediat ca nu vorbeste despre Dosarul Transferurilor si ca nu stie ce anume a comis acesta in dosar"...deci?
        • +2 (2 voturi)    
          sa-ti explic (Marţi, 19 februarie 2013, 12:15)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui tsg

          asta ca "nu vorbesc despre dosar"a fost spusa exact ca sa nu i se poata imputa nimic, omul joaca la doua capete. el stie foarte bine de ce a vorbit ce a vorbit, avea nevoie de aprecierile unora ca tine, ale celor care cred ca daca esti vedeta poti face orice. Daca Popescu este nevinovat va fi achitat, unde e problema? De ce trebuie PM sa se exprima in favoarea unei parti implicate intr-un proces?
        • +2 (2 voturi)    
          "ORICE" (Marţi, 19 februarie 2013, 12:23)

          stef_an [utilizator] i-a raspuns lui tsg

          Tu intelegi ce inseamna cuvantul "orice"?
    • +2 (2 voturi)    
      postacila (Marţi, 19 februarie 2013, 10:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tsg

      Unde ai mai auzit tu in UE un premier dindu-si cu parerea despre vinovatia sau nevinovatia unui inculpat intr-un dosar penal?

      Lasand la o parte asta, pe ponta-l doare in posterior de gica popescu, el vrea doar sa mai amageasca citiva fraieri...
      • -3 (3 voturi)    
        pai si... (Marţi, 19 februarie 2013, 11:17)

        tsg [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        pai daca tot zici ca il doare in spate...atunci un de e problema....?!?
  • -1 (1 vot)    
    Vazind (Marţi, 19 februarie 2013, 11:41)

    miguelito [utilizator]

    toate comentariile incep sa-l inteleg si sa-i dau dreptate lui Cristi Chivu.
  • +2 (2 voturi)    
    Serios?????? (Marţi, 19 februarie 2013, 11:41)

    Gladiatorul [utilizator]

    Dar de poporul roman unde te doare, tovarase Ponta???
  • +1 (1 vot)    
    romanii.... (Marţi, 19 februarie 2013, 13:33)

    dan tm [anonim]

    In primul rand nu are dreptul Ponta sa-si dea cu parerea,ba e obligat sa taca,indiferent ce crede.
    in al doilea rand,daca Nastase a luat 2 ani iar de facut face 8 luni la cat a "adunat",atunci Gica merita felicitari,e mic copil la gainarii;asta e Romania.
    Totusi ,oricat de mare fotbalist a fost,Gica,in ciuda averii,s-a compromis cu scursura de Giovanni iar pentru asta trebuie atat sa raspunda penal cat si,daca are bun simt,sa nu candideze niciodata la o functie in fotbal sau in structuri publice fiindca nu mai e credibil
  • +1 (1 vot)    
    Nasul II. (Marţi, 19 februarie 2013, 14:12)

    da capo [utilizator]

    Gresit, tocmai condamnarea in Dosarul Transferurilor arata ca Gica Popescu e copt pentru o sefie mare. Daca era virgin nu avea nici o sansa ! Asa, Gica a aratat ca e baiat de baiat si se poate lucra cu el. Daca mai e si admirat de cite un Ponta, cu atit mai bine. Nasul II.
  • +2 (2 voturi)    
    foarte interesant acest Victor Ponta (Marţi, 19 februarie 2013, 14:41)

    sorin3 [utilizator]

    Foarte pervers mod de a pune problema.
    Sint in Romania foarte multi oameni care il iubesc pe Gica Popescu. Pnta se foloseste de ei pentru a introduce pe fata in discursul public iertarea coruptiei si a faradelegii pentru cei privilegiati.
    Daca un presedinte american spunea asta avea mari sanse sa nu ajunga acasa seara.
  • +1 (1 vot)    
    Bine ca nu il doare mintea pe Pomta. (Marţi, 19 februarie 2013, 15:27)

    sorincj [utilizator]

    Bine ca nu il doare mintea pe Pomta, ca nu are.