Romania a castigat partida cu Estonia (preliminariile Cupei Mondiale de Fotbal din 2014), tricolorii impunandu-se cu 2-0 la Tallin. Omul meciului a fost Ciprian Marica. "Marica jucat exceptional, s-a descatusat in repriza a doua", a declarat Victor Piturca, selectionerul primei reprezentative.

Ciprian MaricaFoto: HotNews / Dan Popescu

"As acorda nota 10 plus echipei pentru evolutia din seara asta, a iesit exact cum am vrut, sa nu dam nicio sansa adversarilor. Marica a jucat excepţional, e adevarat ca se sufoca in prima repriza, dar s-a descatusat in a doua.

Am jucat defensiv foarte bine, cu o circulatie buna a balonului, dar in prima repriza Estonia a parut mai proaspata, mijlocasii nostri centrali au abuzat de pase inapoi, am reglementat asta dupa pauza. Asteptam acum multi spectatori la meciul cu Andorra (n.r se va desfasura marti, de la ora 20.30), am demonstrat ca avem viitor" - Victor Piturca, citat de gsp.