VIDEO DNA: Avram facea delegarile la comanda lui Porumboiu si Borcea

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2011, 10:39 Sport | Fotbal

Vasile Avram, fostul sef al arbitrilor romani
Foto: AGERPRES
Pe langa spaga de 19.000 de euro pe care ar fi luat-o de la omul de afaceri Sorin Terbea, lui Vasile Avram (fostul sef al Comisiei Centrale a Arbitrilor) i se imputa si o relatie mult prea apropiata cu Adrian Porumboiu si Cristi Borcea. Astfel, conform DNA, Avram ar fi facut delegarile la comanda celor doi finantatori de la FC Vaslui, respectiv Dinamo, informeaza gsp

Conform unui material publicat pe blog-ul lui Catalin Tolontan, DNA si-a motivat retinerea in detentie pentru 29 de zile a lui Avram in urmatorul fel:

1 - "Institutionalizarea delegarilor la comanda conducatorilor de cluburi (Porumboiu si Borcea)".
2 - "Vasile Avram este pericol public".

Acuzat de catre DNA de "dare de mita", omul de afaceri Sorin Terbea a declarat in apararea sa ca plicul cu cei 19.000 de euro pentru Vasile Avram (seful CCA) era de fapt un tablou, un basorelief, pe care l-a impachetat cu grija. Conform Tribunalului Bucuresti, Avram a transformat, prin puterea de a delega arbitri, campionatul intern intr-o loterie, dupa bunul sau plac. De asemenea, Terbea este cel care s-a implicat activ in nunta lui Marius Avram (fiul presedintelui arbitrilor), acesta oferind gratis o cantitate importanta de vin.

Ce risca Vasile Avram

In cazul in care ar putea fi gasit vinovat, seful CCA risca o pedeapsa cu inchisoarea de la 3 si 15 ani pentru luare de mita la care s-ar mai putea adauga o treime din pedeapsa pentru forma continuata, sustine gsp. Presupus complice al lui Avram, Sorin Terbea risca o pedeapsa cu detentia intre 6 luni si 5 ani.

Cristi Borcea, plecare intamplatoare in America?

Intamplator sau nu, Borcea a ales sa plece in America in urma cu doar cateva saptamani, omul de afaceri simtind parca ceea ce urma sa se intample. O prezenta constanta la meciurile lui Dinamo, finantatorul si-a mutat cartierul general in Miami, departe de coruptia din Liga 1.

Cum se apara Porumboiu:

"Nicidecum nu ii spuneam ce arbitri sa ne trimita, ii spuneam doar ce arbitri sa ne puna, sa fie corecti, ii spuneam ce relatii au cu anumite cluburi, ce interese...

Asta nu e comanda, eu stiam ca are telefonul ascultat. Nu m-am ascuns, vorbeam cu el des la telefon, ii mai ziceam ce relatii au arbitrii cu alte cluburi, sa gaseasca pe cineva corect sa ne trimita.

Imi spunea ca sunt greu de gasit astfel de arbitri, imi spunea ca ei au ceva cu mine si ca nu poate sa ii opreasca! Dar nu dirijam eu arbitrajul, daca faceam asta, eram campion, dracu'!" - Adrian Porumboiu, patron FC Vaslui, la gsptv.

Borcea neaga orice implicare:

"Asta e culmea. Cum sa ma acuze cineva pe mine sau pe Dinamo ca am avut arbitri de partea noastra? Pai, cat timp a fost Vasile Avram la sefia CCA, chiar presa a scris ca am fost cei mai dezavantajati din Liga 1, iar Dinamo a terminat numai pe 6. Ce avantaje sunt astea?! Din contra, am fost bombardati de arbitri. Eu nu am cerut niciodata nimic nici unui arbitru, nu i-am oferit nimic, tot ceea ce am solicitat a fost ca Dinamo sa aiba parte de arbitraje corecte. Cu Vasile Avram am vorbit dupa meciul nostru de la Vaslui, in care am fost dezavantajati, si i-am cerut sa se implice pentru a stopa nedreptatile pe gazon. Atat si nimic mai mult. Alte discutii nu ma privesc, nu ma intereseaza" - Cristi Borcea, pentru gsp.ro.



Citeste mai multe despre   






















6594 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Porumboiu cel corect??! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 10:59)

    MM [anonim]

    Porumboiu zbiera ca din gura de sarpe ca CFRu fura.... Se pare ca e adevarat, intotdeauna hotul striga hotii!
  • +12 (16 voturi)    
    Si acum (Miercuri, 28 septembrie 2011, 11:00)

    banateanul. [utilizator]

    il aud pe BORCEA urland ,dupa meciuri ,la interviuri, << albitri ne macelaresc, ce cauta respectivul in albitraj? ......si.....si... ! Iar acum aflam ca este unul din marii spagari !
  • +11 (11 voturi)    
    Daca nu am sti cum functioneaza (Miercuri, 28 septembrie 2011, 11:01)

    ro [anonim]

    ...dar stim. E clar ca se vorbeste despre anumite invarteli. Am sa imi rog sotia sa pun parola pe canalele cu fotbal. Mai aveam sperante ...
  • -2 (8 voturi)    
    Arbitri pro Vaslui sau Dinamo ? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 11:37)

    Cristian VAVURE [anonim]

    Daca vorbim de sezonul trecut inseamna ori ca Galatiul i-a avut intermediari pe Borcea si Porumboiu ca sa devina campioni ( in conditiile in care Galatiul a cistigat cu ajutor de la arbitri ultimile partide ! ) ori Avram le promitea " marea cu sarea " si el deja avea primit banul adevarat de la Marius Stan ! Asta in conditiile in care Vasluiul era dezavantajata de arbitri pe fatza iar Dinamo se chinuia sa prinda loc de cupele europene ! Macar Cupa Romaniei o putea obtine Dinamo daca baiatul lui Avram le dadea un penalty in minutele de prelungire la un hentz vazut de pe luna ! Nu vi se pare ciudat ca DNA-ul vorbeste exact despre 2 din echipele contracandidatele cfr-ului ! cfr-ul, cea mai iubita echipa la Federatie, cu arbitrajele cele mai favorabile ?
  • +5 (7 voturi)    
    Ai uitat, Coltescule! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 11:43)

    Dady [anonim]

    Abia acum are sens ce se scria recent. Borcea i-a reprosat unui arbitru, Sebastian Coltescu, faptul ca Dinamo ar fi fost dezavantajata de fluieras intr-un meci: "Ai uitat cine te-a tinut in brate cit timp ai fost suspendat?! Ai uitat din ce bani ti-ai platit ratele cit timp ai stat pe margine si nu mai aveai un leu?! Ai uitat toate astea?!". Si or mai fi si alti arbitri "ajutati"...
  • +3 (5 voturi)    
    In tara asta, aparent nimic nu e real! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 15:58)

    revelatie [anonim]

    Nici democratia, nici capitalismul, nici macar sportul nu sunt reale. Dar exista o realitate, care nu apare in ziare, decat arareori. Cautati-o pe aceea, nu mai cititi presa!
    • +2 (2 voturi)    
      Au gasit-o altii inaintea noastra! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:41)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui revelatie

      realitatea politica - Caragiale
      realitatea de la sat - Marin Preda
      realitatea romaneasca- Creanga
  • -4 (4 voturi)    
    Manipulare PDL UDMR (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:06)

    Zadkiel [anonim]

    Facatura PDL UDMR ca sa-l salveze pe mafiotul Paskany si sa nu se ajunga ca in Bulgaria unde populatia a invins si dupa 5 nopti de revolte, mafiotul minoritar a fost arestat!
    Singurul om din fotbal cara l-a sponsorizat pe Traian Basescu, in campania din 2009 cu o suma astronomica de bani, OFICIAL, nu vorbim de barfe fara acoperire, a fost Arpad PASKANY, care si-a asigurat protectia politica pt ca DNA si DIICOT sa nu intervina in furaciunile ordinare ale clubului CFR Cluj!
    Asa se explica zecile de penaltiuri obtinute de CFR, fara sa existe contact, golurile din offsite cu galeata si golurile adversarilor regulamentare anulate in stilul marsav al maghiarilor!
    DE CE NU AU DAT SI ALTII DIN FOTBAL SACI DE BANI LUI TRAIAN BASESCU??
    Asa se explica palmaresul ciordelilor ceferiste!
    • +1 (1 vot)    
      nui adevarat.........! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 20:28)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Zadkiel

      Cata imaginatie; cata rauvointa;si mai ales cata PROSTIE ! Ce are in comun P.D.L-ul si presedintele
      Basescu cu albitrajul !
  • +2 (2 voturi)    
    super comic ! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 17:36)

    porumbescu [anonim]

    Nicidecum nu ii spuneam ce arbitri sa ne trimita, ii spuneam doar ce arbitri sa ne puna
    ...................................
    deci, numai sa'i puna, fara sa'i trimita..:-)
    curat murdar, bre !
  • 0 (0 voturi)    
    romania manelizata (Miercuri, 28 septembrie 2011, 20:51)

    DORINT [anonim]

    In ce tara de rahat traim, se fura la toate nivelurile posibile, manelizarea a pus stapanire pe tot....