VIDEO Olanda - Italia 3-0/ Oranje a distrus campioana mondiala

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Luni, 9 iunie 2008, 21:11 Sport - Stiri Euro 2008

Olanda a desfiintat Italia, detinatoarea titlului de campioana mondiala. Nistelrooy a deschis scorul (26) dintr-o pozitie acuzata de azzurri pentru ofsaid; Sneijder a majorat cinci minute mai tarziu, speculand o pozitionare proasta a portarului Buffon, iar Van Bronckhorst a inchis tabela (78), dupa o noua interventie bizara a goalkeeperului italian. Olanda este impresionanta, Italia - o improvizatie nefericita a antrenorului Donadoni.

Repriza secunda:
'78 Dupa trei situatii uriase ratate de italieni, Olanda are un contraatac fructificat de Van Bronckhorst: 3-0 pentru batavi!!!




'75 Donadoni risca - il introduce pe Cassano in locul lui Camoranesi; Italia are apoi cea mai mare situatie - Toni ramane singur cu Van der Sar, dar inalta mingea peste transversala!




In minutul urmator, Grosso suteaza din careu, de la 8 metri, insa portarul Olandei salveaza!
'67 Italia ataca dezorganizat; intra DelPiero care isi incearca sansa cu un sut din afara careului.




'53 Zambrotta scapa de adversarul direct, suteaza din careu, insa mingea trece pe langa poarta. Donadoni face prima schimbare - il scoate pe Materazzi (care inota) si il introduce pe Grosso.

'45+1 Di Natale suteaza de la marginea careului putin peste poarta




'42 Nistelroy scapa singur cu Buffon, insa portarul Italiei salveaza!





'31 Olanda majoreaza printr-o reusita de exceptie a lui Sneijder: deviaza din unghi, pe langa Buffon, neinspirat.

'




26 Olanda deschide scorul prin van Nistelrooy care reia in plasa, din ofsaid, o minge sosita din flancul stang: 1-0!





'17 Contra veninoasa a Olandei: Nistelrooy a scapat singur cu Buffon, il depaseste, este atins de portar si dezechilibrat - atacantul olandez prefera sa continue faza si nu obtine nimic - nici penalty, nici gol!!!

'12 Lovitura libera Olanda, de la 20 metri: sut Sneijder, gaseste o fisura in zid, insa mingea este respinsa de coechipeirul sau Ooijer
'7 Replica Olandei: Sneijder prelucreaza o minge in marginea careului, preia Nistelrooy; sutul sau violent este respins de italieni din fata portii.
'3 Prima actiune importanta: recupereaza Pirlo, pleaca Di Natale spre careul batavilor, ramane singur, in lateral, insa centrarea nu il gaseste pe Luca Toni.

Olanda:
Van der Sar - Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst, Boulahrouz - Engelaar, De Jong - Kuyt, Sneijder, Van der Vaart - Van Nistelrooy

Italia:
Buffon - Panucci, Barzagli, Matterazzi, Zambrota - Gatusso, Ambrosini - Camoranesi, Pirlo, Di Natale - Toni
























10703 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Hai Olanda ! (Luni, 9 iunie 2008, 21:56)

    Razvan007 [utilizator]

    Italienii s-au purtat cam urat cu romanii in ultimul timp. Suntem popoare latine, dar degeaba: italienii simt nevoia sa se arate superiori.
    • 0 (2 voturi)    
      Hai Romania (Marţi, 10 iunie 2008, 9:10)

      Romanescu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Rezultatul olandezilor e foarte bun pt. Romania!
      Italia are acum moralul la pamant, nu numai ca au 0 pct., insa un -3 la golaveraj si inca n-au habar ce formula de echipa sa foloseasca.
      Vor fi obligati in meciul cu noi sa se descopere, noi chiar si cu un egal ne raman sanse teoretice, in schimb italienii daca pierd sau fac egal sunt aproape eliminati.
      Multi jucatori romani sunt titulari in campionatul italian, ei cunosc bine mentalitatea si sistemele italiene de joc, eu pariez pe o victorie a Romaniei, obtinuta cu lovituri libere, penalty sau 2-3 contra-atacuri.
      Daca jucam jocul nostru tehnic, ii luam pe italieni, s-a vazut in meciul cu Olanda, cateva accelerari si individualitati tehnice au facut diferenta in careul italian.
  • 0 (2 voturi)    
    egal (Luni, 9 iunie 2008, 22:11)

    mANGo [anonim]

    Pentru noi ar fi cel mai bine un egal! Acum cand scriam acest post a inscris olanda...daca jucam tot defensiv nu avem sanse...eu zic sa riscam :)
    • 0 (0 voturi)    
      Hai Olanda (Marţi, 10 iunie 2008, 9:14)

      Romanescu [anonim] i-a raspuns lui mANGo

      Olanda a re acum un excelent moral, francezii sunt foarte dezamagiti si dezamagitori, sper ca olandezii sa-i bata la scor si pe francezi.
      Astfel, cand ne vom intalni cu batavii la sfarsit, ei vor fi deja calificati si cu mintea la sferturi, nu se vor bate cu inversunare cu Romania, ar fi inutil sa se oboseasca jucatorii.
      Ii stim bine pe olandezi, le-am luat 4 pct. din 6 in grupa preliminara, stie piturca care le sunt hibele.
      Iar francezii si italienii se vor bate cu dementii in ultimul meci, in speranta unei calificari. Si e foarte bine:)
  • +2 (2 voturi)    
    Aici se joaca fotbal, nene! (Luni, 9 iunie 2008, 22:18)

    georg [anonim]

    ...da' lasa ca-i adormin si p'astia.
  • +1 (1 vot)    
    2-0 (Luni, 9 iunie 2008, 22:36)

    adio euro 2008 [anonim]

    S-au terminat sansele noastre de calificare, o sa nebata si olandezii si italienii ca si pe francezi si gata. Parca nu joaca acelasi joc.
  • 0 (0 voturi)    
    Vreau sa vad meciurile online (Luni, 9 iunie 2008, 22:59)

    Lucian [anonim]

    Stie cineva saituri unde se pot vedea meciurile online ? Nu am acces la TV, doar internet. Multumesc anticipat pentru sprijin.
    • 0 (0 voturi)    
      bai Luciane (Luni, 9 iunie 2008, 23:20)

      ion ion [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      mergi si tu la o terasa cu prietenii sau colegii si conecteati-va la o terasa acolo cu o bere, un suc, sau o apa minerala.
      o sa fie fain in grup.
    • 0 (0 voturi)    
      online (Luni, 9 iunie 2008, 23:24)

      bla [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      www.euro2008.com
    • 0 (0 voturi)    
      site (Luni, 9 iunie 2008, 23:48)

      relu [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      rojadirecta.com
    • 0 (0 voturi)    
      meciurile video online (Luni, 9 iunie 2008, 23:58)

      Ursu Adrian [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      www.12tv.ro
    • 0 (0 voturi)    
      site (Marţi, 10 iunie 2008, 2:03)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      http://tv-online.worldofseth.com - eu aici m-am uitat la meci, a mers impecabil.
  • 0 (0 voturi)    
    am avut sansa (Luni, 9 iunie 2008, 23:39)

    canci calificare [anonim]

    sa batem Franta pt ca nu a jucat nimica. Pe olandezi parca i-am mai batut in grupe...
  • 0 (0 voturi)    
    Olanda (Luni, 9 iunie 2008, 23:45)

    alex [anonim]

    Good luck brothers! Va asteptam in sferturi...
    • 0 (2 voturi)    
      n-a fost ofsaid (Marţi, 10 iunie 2008, 2:22)

      circo [anonim] i-a raspuns lui alex

      primul gol e corect acordat. e un jucator italian in afara terenului, langa poarta, dar conform regulamentului este considerat in teren, si el il scoate din ofsaid pe van nistelrooy.
      • 0 (2 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 10 iunie 2008, 6:59)

        Astor [utilizator] i-a raspuns lui circo

        Nu-l vazusem cand am vazut prima data meciul, si m-am tot mirat cum putea sa faca un arbiru la nivelul asta o greseala ca asta ... dar asa se explica.
  • +1 (1 vot)    
    Multumiri RDS-ului (Marţi, 10 iunie 2008, 6:54)

    Stoewer [anonim]

    Dupa ce am pierdut primele minute pentru ca nu a fost curent in Iasi (multumim primar Nichita !!), m-am bucurat vreo cateva minute (golul lui van Nistelrooy) iar pe urma mi-a disparut cablul, internetul si telefonul (candva au revenit ele, dar intre timp m-am dus la culcare, doar nu era sa astept la infinit....). Multumesc firmei RDS/RCS si le urez faliment grabnic iar angajatilor sa astepte zilnic multe ore la supa de la cantina sociala (ca doar nu s-o gasi vreun fraier sa-i angajeze). Negociez din greu cu nevasta sa ma uit la meci, si pe urma asta.......
    • +1 (1 vot)    
      ce sa-i faci... (Marţi, 10 iunie 2008, 9:09)

      suporterita:) [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      ...asta e, daca nu ai putut si tu sa te duci la o terasa cu baietii, sa vezi meciul, ai stat acasa cu nevasta si ti-ai luat teapa! data viitoare, ori o trimiti pe ea la cumparaturi, ori pleci tu! ti-o spune o fata! :P
      • 0 (2 voturi)    
        Vise...... (Marţi, 10 iunie 2008, 10:08)

        Stoewer [anonim] i-a raspuns lui suporterita:)

        Cam greu la ora aia sa o trimit la cumparaturi (plus fetitza de 2 ani....). Sa te vad pe tine maritata, sa vad cati metri de zgarda lasi lui barbata-tu.....;-)
  • 0 (0 voturi)    
    tareee (Marţi, 10 iunie 2008, 9:36)

    liviu [anonim]

    leau scos macaronarilor fotbalul din cap :D:D:D