Montreal, WBC

BOX "Rechinul" Diaconu pierde la Jean Pascal/ Suferinta si neputinta

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 5:00 Sport | Alte sporturi

Adrian Diaconu
Foto: Rompres
Adrian Diaconu a pierdut sansa de a-si recapata titlul mondial la "semigrea", versiunea WBC, dupa o infrangere in 12 reprize la canadianul Jean Pascal. Romanul a muncit mult, dar loviturile sale au fost lipsite de greutate. In pus, "rechinul" si-a pierdut si prospetimea, nereusind sa speculeze indisponibilitatea fizica a lui Pascal care a boxat ultimele reprize cu o o singura mana, dreapta fiind accidentata.

"La primul meci am recunoscut ca a fost mai bun. De aceasta data, va spun ca eu am castigat meciul! Ceva miroase urat aici, cu decizia asta... Am castigat acest meci, nu l-am pierdut si in niciun caz la o asemenea diferenta! Imi pare rau pentru cei pe care i-am dezamagit...",
a fost declaratia (surprinzatoare) facuta de Adrian Diaconu dupa meci.

Primele schimburi de lovituri au aratat o imagine schimbata fata de meciul precedent dintre cei doi: in iunie, Pascal castigase titlul printr-o tactica de "fuga" - lovea si pleca imediat, refuzand un angajament mai lung in ring. De aceasta data, fortat si de atitudinea lui Diaconu, canadianul a stat la lupta.

Din pacate pentru roman, Pascal s-a dovedit mai bun si in acest stil: a lovit mai clar, cu mai multa greutate si nu a parut sa fie nicio clipa in dificultate. Cu exceptia penultimei reprize, cand s-a vaitat de o problema la umarul drept, Pascal a stat la comanda meciului si a castigat fara probleme. De altfel, decizia arbitrilor este elocventa: Pascal a primit victoria cu 118-110, 117-111, 117-111.


Citeste mai multe despre   























3139 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    greu la deal cu boii mici (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 6:02)

    muciflenduri c-tin [anonim]

    daca nici cand are ala o mana dislocata nu ataca, cam greu va fi campion
    • +1 (1 vot)    
      nu mai este timp! (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 9:55)

      eunuamid [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri c-tin

      meciu asta a insemant pensionarea pentru diacaonu, stim cu totii asta!
      felicitari ady pentru ce ai facut pana acum pentru romania!
  • 0 (0 voturi)    
    nu ma pricep (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 8:15)

    bebe76 [anonim]

    Dar mi se pare lent Diaconu . Nu mainile sunt problema, ci picioarele . Are stofa de campion , dar ii trebuie o pregatire fizica mai buna .
  • +1 (1 vot)    
    boxeri si campioni (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 8:37)

    haihui [anonim]

    Previzibil, Diaconu si lipsti, parca, de forta adevarata. Degeaba se plange; el ramane un boxer bun, pe cand Pascal are stofa de campion. Ca si Bute, care-i alta mancare de peste decat Diaconu, ca atitudine. Am dubii si-n privinta sfaturilor din colt. Sa nu pompezi lovituri in zona vizibil ranita a adversarului, sa nu incerci crosee de stanga dublate, cap-corp, sa tatonezi chiar si in repriza a 12-a cu jabul de stanga, sa stai in fata aluia temator fara sa simti ca trebuie sa presezi concret, adica sa si lovesti, sa dai cu dreapta aproape numai "de pe picioare" si sa mai ai si impresia ca ai fost mai bun, e varianta de periferie a ideii de campion. Fara sa risti si sa fara sa ai valoarea de a face diferenta, nu poti ajunge decat un campion de conjunctura, asa cum a fost si Diaconu. Dar, e miraculos ca a ajuns si aici, asa ca nu-l critic decat strict pentru abordarea partidei cu Pascal.
  • +1 (1 vot)    
    nu ai dreptate.... (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 8:56)

    dorubr54 [utilizator]

    "Rechinule". imi pare rau sa-ti spun, dar asta este, A FOST MULT MAI BUN decat tine. Ai boxat fara vlaga, nu ai profitat de faptul ca a avut bratul drept luxat. La un moment dat, incepand din repriza a 10-a, ori ai cazut fizic, ori, iarta-ma, ti-a fost frica de el.
    Declaratia ta, nu are niciun fundament real si crede-ma, nu te-a FURAT nimeni.
  • +2 (4 voturi)    
    Geoana II (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 9:19)

    Weather [utilizator]

    Sa faca si el contestatie la curtea constitutionala. Si daca se rejoaca sa puna din start conditia ca ala sa boxeze cu miinile legate.Poate macar asa sa aiba vreo sansa si capsunarul nostru
  • 0 (2 voturi)    
    Eiii (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 9:35)

    Piranha Lugojana [anonim]

    Mai e unul care zice ca el a castigat alegerile si l-au lucrat arbitrii la numaratoare
  • 0 (2 voturi)    
    SPER CA NU E MEMBRU PSD (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 10:08)

    XTribut [utilizator]

    SPER PT. FRUMUSETEA SPORTULUI ,CA NU E MEMBRU PSD...ALTFEL NU-I INTELEG CONTESTATIA...DOAR MEMBRII PSD AU VOIE SA CONTESTE ORICE
  • 0 (0 voturi)    
    pardon (Duminică, 13 decembrie 2009, 11:16)

    Tataie [anonim]

    Pascal l-a depasit net la toate capitolele.
  • 0 (0 voturi)    
    rechin??? (Duminică, 13 decembrie 2009, 17:32)

    gabi [anonim]

    care rechin ca a fost guvid in toata regula