Tragedie/ Campioana olimpica Kamila Skolimowska a murit la doar 26 de ani

de Andra Popa     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2009, 11:55 Sport | Alte sporturi

A murit atleta poloneza Kamila Skolimowska! Campioana olimpica la aruncarea ciocanului la Jocurile Olimpice din 2000 a decedat miercuri in timp ce se antrena la Faro (Portugalia). Potrivit Marca, sportiva a incetat din viata din cauza unui infarct sau a unei embolii pulmonare.

Fiica halterofilului Robert Skolimowski, campion olimpic în 1980, a suferit primul atac in timp ce era in sala de gimnastica, dar a reusit sa stea in picioare pana la sosirea ambulantei. Kamila Skolimowska a decedat la spital dupa ce medicii au incercat sa o resusciteze timp de o ora.

Pe langa medalia de aur cucerita la JO din 2000, Kamila Skolimowska mai are in palmares o medalie de argint la Europenele de la Munchen si una de bronz la Goteborg, in 2006.


Citeste mai multe despre   





















11230 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ??? (Joi, 19 februarie 2009, 12:29)

    Codruta N [utilizator]

    Cum adica "a reusit sa stea in picioare"???

    In caz de infarct orice BOU stie ca trebuie ca persoana respectiva sa stea culcata si sa NU FIE MISCATA in nici un fel (ma rog! cu exceptia cazului in care urmeaza imediat o procedura de resuscitare)!!!

    Antrenorul fetei aleia era tampit???
    • +1 (7 voturi)    
      r (Joi, 19 februarie 2009, 13:02)

      bai [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      antrenoru era antrenor nu medic si nu avea de unde sa stie ce are , da la fotbal politica si mai nou la medicina ne pricepem toti
      • +2 (4 voturi)    
        nu e chiar asa... (Joi, 19 februarie 2009, 14:47)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bai

        la chestiile de baza oricine ar trebui sa stie cate ceva...

        resuscitarea si cateva manevre in caz de urgenta trebuie sa stie orice om
        • 0 (0 voturi)    
          ar trebui dar (Vineri, 20 februarie 2009, 9:13)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          suntem in viata reala.
          Cati oameni crezi ca au facut un curs de prim-ajutor?
    • +3 (11 voturi)    
      La medicina se pricep toti (...BOII...) (Joi, 19 februarie 2009, 13:59)

      carcoticiu' [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      ...numai medicii studiaza facultatea de tampitzi de 6 (sase) ani si rezidentiat de idiotzi de 3-4-5 sau 7 ani. Ca in rest toata lumea se pricepe. Propun ca medicii sa aiba salariu mai mic decat femeile de serviciu.

      PS - simptomatologia infarctului este extrem de polimorfa iar traducerea stirii este posibil sa fie ...incompleta (ce inseamna primul atac?? nu exista asa o formulare in prezentarea unui infarct; plus ca nu se stie inca diagnosticul exact - probabil ca dna Codruta efectueaza consultatii medicale la distanta = telemedicina, hi-hi!)
      PS2 - Va rog frumos cautati un student la medicina sau un medic sa isi mai dea cu parerea cand publicati stiri medicale!
      • +2 (4 voturi)    
        da mai... (Joi, 19 februarie 2009, 14:47)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui carcoticiu'

        dar sunt nite reguli de baza care trebuie sa le stie...
    • 0 (0 voturi)    
      ! ! ! (Joi, 19 februarie 2009, 19:31)

      andreiutz [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      tanti, cred ca faza cu sa nu fie miscata In NIci Un Fel ti-a ramas matale in cap de pe cind ai fi auzit pe la teleu de accidente care afecteaza coloana ... iar data viitoare cind iti mai dai seama ca faci infarct sa ridici mina sa anunti sa nu te miste, parol.
  • +1 (1 vot)    
    indiferent de cauza morţii, Dumnezeu s-o ierte! (Joi, 19 februarie 2009, 20:46)

    christ [anonim]

    Păcat de o aşa atletă, păcat de vârsta ei. E stupid să-ţi pierzi viaţa astfel.
    Păcat şi de voi, cei care comentaţi aici, v-aţi lansat într-o polemică de doi bani referitoare la primul ajutor, când subiectul era că o fată de 26 ani a decedat într-un mod absolut surprinzător. Tipic românesc....
  • 0 (4 voturi)    
    Este DOPAJ nu infarct (Joi, 19 februarie 2009, 20:55)

    kretzu [anonim]

    ce infarct era DOPAJ

    astea sunt povesti este un clasic deces din cauya DOPAJULUI
    de ce mor la vaste intre 20 si 35 ani aproape numai sportivi din atletism sau ciclism
    pt ca in aceste sporturi dopajul este generalizat
    iar unul dintre efectele obisnuite ale substantelor care le iau acesti "sportivi" este ingrosarea sangelui
    multi ciclisti au recunoscut cum erau obligati sa se trezeasca noatea din ora in ora pt a face miscare ca sa puna sangele in miscare altfel mureau in somn
    • 0 (0 voturi)    
      de aia (Vineri, 20 februarie 2009, 8:30)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui kretzu

      pt ca se antreneaza peste puteri, se suprasolicita.
  • +2 (2 voturi)    
    eu zic nici sa nu-i mai faca autopsie... (Joi, 19 februarie 2009, 22:46)

    medic [anonim]

    e mai bine sa citeasca parerile de pe aici, sa aleaga un diagnostic si sa-l puna pe certificatul de deces.
    s-a spus ca "infarct" sau "embolie pulmonara"...dar cine poate sa stie sigur? lista de cauze posibile e lunga.