Los Angeles Clippers și Sacramento Kings au oferit un adevărat spectacol în Crypto.com Arena, meciul din NBA terminându-se cu scorul de 176-175 în favoarea oaspeților, după două reprize de prelungiri.

Malik Monk si De'Aaron FoxFoto: Mark J. Terrill / AP / Profimedia

Los Angeles Clippers vs Sacramento Kings 175-176

Malik Monk (Kings) a început meciul pe bancă, dar a înscris cele mai multe puncte (45), în timp ce colegul său De'Aaron Fox a reușit 42 de puncte și 12 pase decisive. De la Clippers s-au remarcat Kawhi Leonard (44 de puncte) și Paul George (34 de puncte și 10 recuperări).

Russell Westbrook, aflat la debutul pentru Clippers, a reușit 17 puncte, 5 recuperări și 14 pase decisive.

• În urma acestui rezultat, Sacramento Kings se află pe locul 3 în Conferința de Vest, iar Los Angeles Clippers ocupă locul 5.
  • Într-un singur meci din istoria NBA s-au marcat mai multe puncte: pe 13 decembrie 1983, Detroit Pistons a învins pe Denver Nuggets, scor 186-184, după trei reprize de prelungiri.