Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de formația Poloniei cu scorul de 27-21 (18-10), vineri, în prima zi a Trofeului Carpați, găzduit de Sala Polivalentă din Craiova, relateazaAgerpres.

Cristina Neagu, liderul RomanieiFoto: ehf - Marius Ionescu

Polonezele s-au desprins din prima repriză din cauza greșelilor comise pe faza de atac de tricolore, iar la pauză conduceau cu 18-10. România s-a apropiat la două goluri în repriza secundă, 18-20 (min. 42), dar Polonia a câștigat în cele din urmă cu scorul de 27-21.

Selecționerul spaniol al României, Ambros Martin, a folosit mai multe jucătoare în perspectiva Campionatului Mondial care va începe săptămâna viitoare în Germania.

''Nu am început meciul așa cum a trebuit, dar cred că cel mai important pentru noi e spiritul echipei în a doua parte a jocului și acesta este modelul pe care trebuie să îl urmăm. Nu putem fi atât de slabi în apărare, fetele trebuie să fie mai agresive, mai puternice și să încercăm să jucăm precum în repriza a doua'', a declarat tehnicianul iberic, citat de site-ul FRH.

Au evoluat echipele: România: Dedu, Dumanska — Cristina Neagu 9 goluri, Pintea 5, Geiger 2, Buceschi 2, Ardean-Elisei 1, Laslo 1, Udriștioiu 1, Dragut, Bazaliu, A.Popa, L.Popa, Tatar, Berbece. Polonia: Placzek, Gawlik — Grzyb 5, Achruk 4, Roszak 3, Kudlacz-Gloc 3, Drabik 3, Kobylinska 3, Zych 2, Szarawaga 1, Kozlowska 1, Zawistowska 1, Janiszewska 1, Lisewska, Urtnowska, Gorna.

În primul meci al zilei, Brazilia a surclasat Macedonia cu 32-19 (16-13).

Au jucat formațiile: Macedonia: Petkovska, Antikj, Serafimova — Gjorgijevska 7 goluri, Ristovska 3, Sazdovska 2, Livrinikj 2, Keramichieva 2, Gakidova 1, Borizovska 1, Despodovska 1, Todorovska, Nolevska, Gichevska. Brazilia: Moreschi, Pessoa — Quintino 7, Amorim 5, Rodrigues 5, Batista 3, S. Rocha 4, M. Costa 2, Tamires Araujo 2, Tamires Costa 1, Da Rocha 1, Matieli 1, Souza 1, L. Costa, Joia.