Marian Dragulescu a castigat, duminica, a doua medalie la Campionatele Europene individuale de la Cluj-Napoca - argint la sarituri, dupa cea de aur la sol, obtinuta in prima zi a finalelor pe aparate, relateaza News.ro.

Marian Dragulescu, la CE de la Cluj-NapocaFoto: clujeurogym2017.ro

Marian Dragulescu a intrat ultimul in finala de la sarituri si a avut o medie de 14.733 dupa cele doua executii, cu care a obtinut medalia de argint.

Pe podium au mai urcat Artur Dalaloian (Rusia, 14.933, medalie de aur) si Oleg Verniaiev (Ucraina, 14.649, bronz).

In calificarile de la sarituri, Marian Dragulescu a avut prima nota, 14.666.

Cea spus Marian Dragulescu

"Cu astea doua medalii, de la Cluj, am 31, sunt cel mai medaliat sportiv roman la Europene, Mondiale si Olimpiada. Ma mandresc cu asta. Medalia de azi a fost un bonus, m-am bucurat si pentru ea si ca am plecat cu fruntea sus de aici si am adus bucurie tuturor. Normal, aceste medalii dau motivatie, incredere. Simt ca pot face fata pe plan european si mondial, iar cat pot, de ce nu? Mi-a placut foarte mult la Cluj sala, publicul calduros, ne-a transmis energie pozitiva" - Marian Dragulescu, potrivit News.ro.

Dragulescu a castigat, sambata, al zecelea titlu european din cariera, la sol, depasind astfel recordul Nadiei Comaneci (9). "Mi s-a indeplinit visul de a mi se canta imnul national in fata romanilor mei si lor le dedic medalia, care a fost cea mai asteptata din viata mea", a spus Dragulescu despre performanta sa.

In celelalte finale pe aparate de sambata, titlurile europene au fost cucerite de Eleftherios Petrounias (Grecia, la inele), Nina Derwael (paralele), David Beliavski (cal cu manere, Rusia), Coline Devillard (sarituri, Franta).

Tot duminica, Romania va mai fi reprezentata in finala de la barna de Larisa Iordache si Catalina Ponor. Ponor a fost initial calificata si la sol, dar a ratat ultimul act dupa declasarea notei, in absenta unui element obligatoriu in exercitiu.

Celelalte finale ale zilei sunt la paralele si bara fixa (masculin), respectiv sol (feminin).

Vineri, in finala la individual-compus feminin, Ioana Crisan s-a clasat pe locul 18, iar Olivia Cimpian pe pozitia a 23-a.