VIDEO Judoka egiptean care a refuzat sa dea mana cu adversarul israelian a fost exclus de la Jocurile Olimpice

de Diana Ene     HotNews.ro
Marţi, 16 august 2016, 14:44 Sport | Alte sporturi

Egipteanul El Shehaby a refuzat sa dea mana cu israelianul Or Sasson
Foto: Captura YouTube
Comitetul International Olimpic a anuntat ca judoka egiptean Islam El Shehaby, cel care a refuzat sa dea mana cu adversarul sau israelian, a fost exclus de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Decizia luata impotriva sportivului a apartinut chiar echipei sale, transmite Agerpres.

Decizia de a-l trimite acasa pe El Sharaby a fost luata de catre conducerea delegatiei egiptene, dupa meciul pierdut vineri in fata israelianului Or Sasson.

Sportivul egiptean a recunoscut ca nu a vrut sa dea mana cu un israelian si, in conformitate cu regulamentul din judo, nu este obligat sa faca acest lucru, insa CIO l-a contrazis, subliniind ca El Sharaby a incalcat regulile fair-play-ului, precum si spiritul Jocurilor Olimpice prin comportamentul sau.

"Comisia de Disciplina considera ca un astfel de comportament este contrar regulilor de fair-play si spiritului de prietenie intruchipat in valorile olimpice", explica CIO intr-un comunicat.

Portrivit Dolce Sport, egipteanul a fost presat inaintea luptei chiar sa se retraga complet din competitie. "Vei face de rusine Islamul. Daca pierzi, vei face de rusine o natiune intreaga si pe tine" a fost unul dintre mesajele primite de El Shebaby

Nu este pentru prima oara cand un sportiv dintr-o tara araba sau din Iran are o astfel de reactie fata de un adversar israelian. In 2004, la JO de la Atena, campionul mondial iranian Arash Mirasmaeili a refuzat sa-l infrunte pe judoka israelian judoka Ehud Vaks, fiind la randul lui trimis acasa.






Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
19053 vizualizari
  • +14 (26 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 16 august 2016, 14:58)

    ..13 [utilizator]

    Multumesc!

    Aceasta este atitudinea!
    • +4 (4 voturi)    
      refuzul de a iti saluta adversarul este contra (Miercuri, 17 august 2016, 10:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      spiritului de fairplay al jocurilor olimpice, dar si importriva spiritului artelor martiale (unde trebuie sa iti saluti adversarul inainte si dupa meci).
      • 0 (0 voturi)    
        poate nu s-a inteles (Miercuri, 17 august 2016, 16:34)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Eram super de acord cu excluderea sa de la Olimpiada.

        Aceasta este atitudinea pe care oficialii ar trebui sa o aibă in vedere - fara tremur, fara frica, fara resentimente.

        Unde este sport, provocarile, altele decat cele sportive, trebuie sa lipseasca!
  • +6 (26 voturi)    
    Uau, maturitate maxima (Marţi, 16 august 2016, 15:19)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Fratilor, e judo! Nu e politica, in ciuda faptului ca asta credeti voi! Aceeasi problema e si-n fotbal, desi e doar fotbal, nu e o confruntare intre civilizatii sau filosofii.
  • -14 (24 voturi)    
    Obisnuit (Marţi, 16 august 2016, 15:20)

    Raju [utilizator]

    Nu este prima data pentru o asemenea atitudine. Dar de ce asa o publicitate, oricum pleca acasa dupa infrangere!!!
    • +23 (25 voturi)    
      Stiu eu, stiu eu! (Marţi, 16 august 2016, 15:46)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      Pentru ca e igienic, pentru o societate sanatoasa, ca prostia fudula sa fie expusa public. Astfel copiii din catunele indepartate ale planetei pot sa invete cum nu se face.
    • +14 (14 voturi)    
      Judo- calea supleţei (Marţi, 16 august 2016, 16:26)

      gear six [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      Ju desemnează supleţe, sau a nu te opune cu forţă, forţei adversarului şi do calea prin care se realizează aceasta.

      „decalogul” ce trebuie şi azi respectat de judoka de pretutindeni:

      1. „Voi fi mereu stăpânul gândurilor mele şi voi cultiva numai gânduri bune. În sala de judo îmi voi stăpâni stările sufleteşti pentru a nu îngreuna munca colegilor mei şi pe a mea.

      2. Întotdeauna îmi voi păzi limba pentru a nu rosti cuvinte dispreţuitoare sau supărătoare. Întotdeauna voi spune numai adevărul.

      3. Vreau să-mi supraveghez faptele mele. Voi lupta numai pentru adevăr, frumos şi bine. Niciodată nu am să păgubesc pe cineva prin faptele mele.

      4. Voi glumi şi voi râde cu colegii mei, dar niciodată n-am să iau nimic în derâdere, n-am să stric momente solemne. Vreau să mă bucur de tot ce este frumos.

      5. Voi asculta sfaturile antrenorilor mei şi a judoka mai bine pregătiţi şi voi încerca să le aplic. În situaţii serioase voi rămâne serios.

      6. La orele de antrenament nu voi practica decât sportul nostru : judo. Vreau să-mi concord toate gândurile numai asupra judo-ului.

      7. În timpul concursurilor voi lupta curajos şi cinstit. Voi stima adversarul meu. Mă voi strădui mereu să obţin victorii pentru ţara şi echipa mea. .

      8. La dureri nu mă tângui, demonstrând tărie şi stăpânire de sine. Nu îmi voi indispune colegii prin urlete şi jeluiri. Voi ierta pe cel ce cu sau fără voia lui mi-a pricinuit durerile acestea.

      9. Voi lupta cinstit şi corect şi nu mă voi lăuda. Nu-mi voi da aere de vedetă şi nu voi căuta să ies în evidenţă.

      10.“Înţeleptul cedează”, spune un vechi proverb. Vreau ca în viaţa de toate zilele, ca şi la antrenamente să cedez pentru a învinge.

      cauza publicitatii poate fi faptul ca nu s-a comportat ca un adevarat judoka, ci in cu totul alt fel.

      ( cele 10 puncte sunt mai complexe am taiat din ele ca sa incapa in postare - link cu toate complete:
      http://revista.budogymclub.ro/istoric-judo/ )
      • +13 (13 voturi)    
        Este trist... (Marţi, 16 august 2016, 19:11)

        IorguII [utilizator] i-a raspuns lui gear six

        ... sportivul nu a înțeles - sau nu a vrut - spiritul Jocurilor Olimpice și nici sportul pe care îl practică. În judo respectul față de partenerul de concurs este primul dintre orice altă regulă!
        Religia se face la lăcașul de cult, sportul pe terenul de sport iar războiul se oprește, măcar pe timpul jocurilor!
  • +4 (26 voturi)    
    religia pacii (Marţi, 16 august 2016, 15:58)

    Razvan_M [utilizator]

    Islamul este o religie a pacii si a dragostei intre oameni. Sau, mai bine zis, a dragostei fortate a berbecilor musulmani cu femei nemusulmane (care se mai numeste si viol). Deh, chestie de definitie.
    • +6 (12 voturi)    
      zoo (Marţi, 16 august 2016, 17:28)

      andrei_2013 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      sau a berbecilor musulmani cu caprele
      • +2 (6 voturi)    
        uau cata inteligenta (Miercuri, 17 august 2016, 9:30)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

        si mai ales superioritate fata de musulmani. Bravo crestine, faci cinste religei tale.
    • +4 (6 voturi)    
      generalizare de 2 lei (Miercuri, 17 august 2016, 9:31)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      nu uita comentariul tau (foarte general) cand te duci in strainatate si vei auzi ca esti tigan.
  • +12 (20 voturi)    
    Jocurile Islamolimpice (Marţi, 16 august 2016, 16:30)

    EXEs [utilizator]

    Ma intreb cat de greu se reajusteaza conexiunile neuronale ale nesimtitilor pana ajung la concluzia "logica" ca si legile sportive trebuie sa se supuna legii divine Sharia, Allahu Akbaru ham ham!
    Potrivit regulilor islamolimpice necredinciosii vor trebui sa piarda toate meciurile, altfel vor fi considerati inamici ai lui Allah si vor fi executati imediat pentru a le purifica sufletele pagane. In mod clar egipteanul s-a suparat pentru ca evreul nu a inteles ca trebuie sa piarda asa ca acum v-a trebui sa-i taie onorabil gatul. Dupa ce ONU a cam devenit ISLAMONU acum o sa avem si sporturi olimpice islamice. Ce mai conteaza ca grecii antici habar n-aveau ce dezastru o sa faca urmasii lor din jocurile olimpice.
    • -11 (15 voturi)    
      pfoai (Marţi, 16 august 2016, 18:19)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Cred ca ti-a luat ceva efort mental sa clocesti toate tampeniile astea.
  • -11 (11 voturi)    
    a cata oara sportul face politica ? (Marţi, 16 august 2016, 17:59)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    si daca dadea mana, il excludea ca nu avea kipa.