Echipa nationala de fotbal a Romaniei a reusit doar un rezultat de egalitate cu Danemarca, scor 0-0, in etapa a cincea a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018. Dupa o prima repriza care a parut promitatoare, tricolorii nu au mai existat in a doua parte a partidei de pe "Cluj Arena" si au incheiat al patrulea meci consecutiv fara gol marcat. Cu sase puncte obtinute in cinci meciuri, Romania are sanse foarte mici de a mai prinde locul doi care duce la barajul pentru calificarea la turneul final din Rusia.

Romania a inceput in forta meciul de pe "Cluj Arena". Razvan Marin a trimis primul sut pe poarta in minutul 4. Dupa 18 minute de la fluierul de start, Keseru a avut cea mai mare ocazie de a marca, insa a trimis din sase metri mult peste poarta aparata de Schmeichel.

Danezii au avut primul sut pe poarta in minutul 20, dar Eriksen a lovit slab balonul si Tatarusanu a retinut fara probleme. Dupa cinci minute, Keseru a mai irosit o ocazie importanta. Atacantul lui Ludogorets nu a anticipat prea bine mingea si nu a reusit sa inscrie. Inainte de finalul primei reprize, Eriksen, aflat singur cu Tatarusanu, a trimis incredibil peste poarta.

Inceputul reprizei secunde le-a apartinut danezilor. Sutul lui Jorgensen (50') a trecut putin pe langa poarta lui Tatarusanu. In minutul 62, Keseru si Chipciu au ratat amandoi la aceeasi faza. Tot Jorgensen (87') le-a dat emotii tricolorilor pe final de meci, cand a trimis peste poarta din cativa metri.

Dupa 5 meciuri disputate in Grupa E, Romania ocupa locul 4, cu 6 puncte. Lider e Polonia, cu 13 puncte, urmata de Muntenegru si Danemarca, fiecare cu cate 7 puncte.

Christoph Daum: "Daca ne uitam la clasament, totul e posibil"

"Am pregatit meciul sa castigam trei puncte, dar nu am obtinut decat unul. Cred ca am fi avut mai multa nevoie de noroc in prima repriza. Toti jucatorii au fost motivati, dar in repriza a doua nu am mai pus presiune la fel ca in prima parte. Daca ne uitam la clasament, totul este posibil. Trebuie sa continuam sa-i facem pe jucatori sa evolueze mai bine. Trebuie sa avem mentalitatea de a juca pana in minutul 90. Trebuie sa-i facem pe jucatori mai puternici. Cu o singura victorie se poate schimba situatia in grupa. Sper ca odata cu revenirile lui Stancu si Andone sa marcam. Chipciu a jucat foarte bine, Keseru a avut cateva ocazii si trebuie sa pregatim cu incredere urmatorul meci. Repriza a doua a apartinut Danemarcei si astept de la jucatorii mei sa aiba mai mult posesia", a spus Daum la TVR 1, potrivit News.ro.

Desfasurarea livetext a partidei:

Final de meci. Romania - Danemarca 0-0

90+1' Pintilii primeste cartonasul galben pentru un fault asupra lui Delaney

90' Partida este prelungita cu 3 minute

87' Eriken centreaza pefect in fata portii, insa Jorgensen trimite incredibil peste poarta lui Tatarusanu

86' Ultima schimbare in echipa Romaniei: Ivan intra in locul lui Chipciu

82' Vestergard trimite cu capul putin pe langa poarta lui Tatarusanu, dupa lovitura libera executata de Eriksen

76' Christoph Daum il introduce pe teren pe Dorin Rotariu.Jucatorul celor de la Club Brugge il inlocuieste pe Latovlevici

69' A doua schimbare efectuata de Hareide: intra Braithwaite si iese Schone

67' Razvan Marin suteaza din prima de la marginea careului, insa trimite pe directia luiSchmeichel

Muntenegru a restabilit egalitatea in partida cu Polonia.Este 1-1

63' Prima schimbare in echipa Romaniei: Alibec ii ia locul lui Keseru

62' Chipciu timite in careu pentru Keseru, dar acesta suteaza intr-un adversar, mingea revine la jucatorul lui Anderlecht, insa si sutul sau este blocat

60' Ankersen vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Chipciu

Pe "Cluj Arena" sunt prezenti 26.895 de spectatori

50' Danezii sunt din nou aproape de gol, dar mingea trimisa pe jos, la coltul lung, traverseaza careul, fara ca vreun adversar sa reuseaza sa reia in plasa

49' Stanciu executa o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, mingea trece putin pe langa poarta aparata de Schmeichel

47' Danezii au prima mare ocazie a reprizei. Eriksen suteaza puternic din interiorul careului, insa Chiriches blocheaza excelent si mingea se duce in corner

46' A inceput repriza secunda. Age Hareide face prima schimbare in echipa Danemarcei: Joergensen intra in locul lui Kjaer

In celalalt meci al grupei, Polonia conduce cu 1-0 reprezentativa Muntenegrului.

Se termina prima repriza. Romania - Danemarca 0-0. O repriza in care Romania a fost echipa cu mai multe sanse de a marca, insa lipsa de inspiratie a lui Keseru a facut ca tabela sa ramana neschimbata. Atacantul lui Ludogorets a trecut de trei ori pe langa gol. Defensiva tricolorilor a fost insa depasita pe final, cand Eriksen a ratat o ocazie imensa.

45' Cornelius primeste cartonas galben dupa o lovitura cu cotul aplicata lui Sapunaru

43' Ocazie imensa ratata de Danemarca! Scapat din marcaj, Eriksen primeste o centare ideala in careu, insa suteaza slab peste poarta lui Tatarusanu

41' Latovlevici incearca un sut de la distanta, mingea trece mult peste poarta

35' Latovlevici trimite o minge pe jos in careul de 6 metri, insa niciun coechipier nu ajunge la timp si balonul se duce in afara terenului

25' Keseru iroseste o noua ocazie! Benzar trimite mingea in fata portii, dar atacantul lui Ludogorets nu anticipeaza prea bine mingea si nu reuseste sa incrie nici de data aceasta

21' Keseru este inca o data aproape de gol, dupa o pasa trimisa de Chiriches, insa nu reuseste sa reia mingea spre poarta

20' Eriksen il pune la incercare pe Tatarusanu, cu un sut cu stangul de la marginea careului de 16 metri. Portarul nostru retine fara emotii

18' Ocazie uriasa pentru Romania! Claudiu Keseru rateaza incredibil din sase metri. Atacantul lui Ludogorets trimite peste poarta, dupa o centrare perfecta a lui Benzar.

15' Ankersen recupereaza rapid o minge pierduta de Tosca la mijlocul terenului, dar centrarea sa este respinsa in corner de Chiriches

13' Tosca il gaseste foarte bine Stanciu, insa trimite prea puternic si jucatorul celor de la Anderlecht nu mai poate ajunge mingea

5' Razvan Marin primeste o centrare in careu, incearca sa reia spre poarta danezilor, insa este blocat in momentul sutului

4' Romania are prima actiune importanta a meciului. Tricolorii combina foarte bine la marginea careului, iar faza este finalizata cu un sut al lui Razvan Marin. Portarul Schmeichel prinde insa fara nicio problema

1' Lovitura de start le-a apartinut tricolorilor

Atmosfera frumoasa pe "Cluj Arena", stadionul este aproape plin. Se intoneaza cele doua imnuri

Echipele de start:

Romania: Tatarusanu - Sapunaru, Chiriches, Tosca - Benzar, Marin, Pintilii, Latovlevici - Stanciu - Chipciu, Keseru. Selectioner: Christoph Daum.

Rezerve: Costel Pantilimon, Florin Nita - Cosmin Moti, Dorin Rotariu, Adrian Popa, Constantin Budescu, Denis Alibec, Eric Bicfalvi, Andrei Prepelita, Andrei Ivan, Sergiu Hanca, Dragos Grigore.

Danemarca: Schmeichel - Kjaer, Christensen, Vestergard - Ankersen, Kvist, Schone, Delaney, Durmisi - Eriksen, Cornelius. Selectioner: Age Hareide.

Rezerve: Jonas Loessl, Frederik Roennow - Martin Braithwaite, Andreas Bjelland, Mathias Joergensen, Henrik Dalsgaard, Marcus Ingvartsen, Jens Stryger Larsen, Daniel Wass, Pione Sisto, Lasse Vibe.

Meciul va fi condus la centru de arbitrul englez Martin Atkinson. Acesta va fi ajutat la cele doua tuse de conationalii sai Stephen Child si Stuart Burt, iar arbitru de rezerva va fi Anthony Taylor.

Echipa nationala a Armeniei a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), reprezentativa Kazahstanului, iar Romania a coborat pe locul cinci in clasamentul Grupei E. Mkhitarian '73 si Ozbiliz '75 au inscris golurile armenilor.

Iata programul complet al disputelor din grupa tricolorilor:

sursa: frf.ro

► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)

► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)

► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)

► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)

► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

6. Kazahstan (3-13) 2.

Castigatoarele celor 9 grupe de calificare obtin dreptul de a juca la Campionatul Mondial de fotbal, in timp ce 8 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj, in dubla mansa.