Novak Djokovic a fost eliminat în semifinalele turneului ATP de la Monte Carlo, după ce a fost învins în trei seturi de Casper Ruud, scor 4-6, 6-1, 6-4.

Novak DjokovicFoto: Valery HACHE / AFP / Profimedia

Casper Ruud trece de Novak Djokovic și va juca finala la ATP Monte Carlo

Novak Djokovic s-a oprit în penultimul act al turneului ATP de la Monte Carlo.

Liderul ATP a fost învins în trei seturi de Casper Ruud (10 ATP), în urma unui meci ce a durat două ore și 17 minute.

Ruud a reușit să ia primul set cu 6-4, însă Nole a dat o replică pe măsură și și-a adjudecat actul al doilea, în care a cedat un singur game.

A urmat setul decisiv, acolo unde norvegianul a dus scorul rapid la 3-0. Djokovic a reușit să echilibreze setul trei la 4-4, însă Ruud a avut la final câștig de cauză.

În finală, Casper Ruud îl va întâlni pe Stefanos Tsitsipas, cel care a trecut în cealaltă semifinală de Jannik Sinner.

ATP Masters 1000 Monte Carlo se desfășoară în perioada 7-14 aprilie pe zgură și oferă premii totale în valoare de 5.950.575 de dolari. Campionul en-titre este rusul Andrey Rublev, în timp ce Rafael Nadal este liderul autoritar al trofeelor cucerite: 11.