Jannik Sinner a fost eliminat în semifinalele turneului ATP de la Monte Carlo, după ce a fost învins în trei seturi de Stefanos Tsitsipas, scor 4-6, 6-3, 4-6.

Jannik SinnerFoto: Felice Calabrò / IPA / Profimedia

Stefanos Tsitsipas, victorie împotriva lui Jannik Sinner la Monte Carlo

Jannik Sinner s-a oprit în semifinalele turneului ATP de la Monte Carlo.

Favorit numărul doi la Monte Carlo, italianul a fost învins în trei seturi de grecul Stefanos Tsitsipas (12 ATP), în urma unui meci ce a durat două ore și 39 de minute.

După un prim set câștigat de dublul campion la Monte Carlo (2021 și 2022), Sinner a revenit în actul secund și s-a impus cu 6-3.

A urmat decisivul, unde elevul lui Darren Cahill a controlat până la scorul de 4-2. De acolo, Sinner a pierdut 4 gameuri consecutive și a fost astfel eliminat de la Monte Carlo.

A fost victoria cu numărul șase pentru Tsitsipas în duelurile directe cu Sinner (6-4 la dueluri directe).

Este a doua înfrângere pentru Sinner în 2024, după eșecul cu Alcaraz de la Indian Wells.

Tsitsipas își va afla adversarul din finala tot sâmbătă, când Novak Djokovic îl va înfrunta pe Casper Ruud.

ATP Masters 1000 Monte Carlo se desfășoară în perioada 7-14 aprilie pe zgură și oferă premii totale în valoare de 5.950.575 de dolari. Campionul en-titre este rusul Andrey Rublev, în timp ce Rafael Nadal este liderul autoritar al trofeelor cucerite: 11.