Irina Bara s-a calificat în ultima rundă a calificărilor la WTA Rouen, după ce a învins-o în două seturi pe Jana Kolodynska, scor 6-3, 7-5.

Irina BaraFoto: Mathias Schulz / imago sportfotodienst / Profimedia

Irina Bara, victorie cu Jana Kolodynska în calificări la WTA Rouen

Irina Bara este la un pas de calificarea pe tabloul principal al turneului WTA de la Rouen.

Jucătoarea clasată pe locul 156 în ierarhia WTA a câștigat în două seturi disputa cu Jana Kolodynska (243 WTA), în urma unui meci ce a durat o oră și 40 de minute.

În ultima rundă a calificărilor, Irina o va înfrunta pe Polina Kudermetova (181 WTA), cea care a trecut în runda precedentă de Dalila Jakupovic (207 WTA), scor 7-6(3), 2-6, 6-0.

Open de Rouen 2024 este un turneu din categoria WTA 250 ce se desfășoară în perioada 15-21 aprilie. Se joacă pe zgură și este dotat cu premii totale în valoare de 267.082 $. Campioana en-titre este Viktorija Golubic.