Jaqueline Cristian a trecut de optimile de finală ale turneului „WTA 500” de la Charleston, după victoria în fața americancei Emma Navarro (20 WTA), scor 6-3, 5-7, 6-1.

Jaqueline CristianFoto: Claudio Gärtner / imago sportfotodienst / Profimedia

Emma Navarro, eliminată de Jaqueline Cristian la WTA Charleston – Duel în sferturi cu Daria Kasatkina

Jaqueline Cristian a dominat primul set al partidei în fața favoritei numărul 10, Emma Navarro, cu două breakuri reușite pe final.

Încurajată de publicul din Charleston, oraș în care locuiește, americanca a intrat mai bine în setul al doilea, însă Jaqueline a avut șansa de a închide partida, ratând două mingi de meci.

Decisivul nu a avut istoric, jucătoarea noastră a cedat un singur game și a obținut accederea în turul următor după aproape două ore și jumătate.

Pentru calificarea în sferturile de finală, românca va beneficia de un cec în valoare de 22.146 de dolari și 108 puncte în ierarhia mondială.

În sferturi, Jaqueline Cristian o va întâlni pe Daria Kasatkina (11 WTA), favorita numărul patru a turneului.

Rusoaica a fost eliminată de Sorana Cîrstea în turul al treilea la WTA Miami, în urmă cu mai puțin de două săptămâni.

Credit One Charleston Open este un turneu din categoria WTA 500 ce se desfășoară în perioada 1-7 aprilie. Se joacă pe zgură verde și este dotat cu premii totale în valoare de $922,573. Campioana en-titre este Ons Jabeur.