Linda Noskova furnizase surpriza începutului de an eliminând-o pe Iga Swiatek în turul trei de la Australian Open 2024, iar tânăra jucătoare din Cehia i-a pus din nou mari probleme liderei clasamentului mondial în a treia rundă a turneului WTA 1.000 de la Miami.

Iga SwiatekFoto: MANAN VATSYAYANA / AFP / Profimedia

Iga Swiatek, în optimi la WTA Miami - Victorie în trei seturi cu Linda Noskova

Sportiva din Polonia s-a impus după două ore și 33 de minute de joc, scor (7)6-7, 6-4, 6-4.

Swiatek a început aproape perfect meciul și a condus cu 2-0 și 40-15, dar a urmat o serie de șapte puncte câștigate la rând de Noskova (31 WTA), care a reușit să egaleze la 2.

Iga a bifat un nou break și părea că s-a desprins decisiv (5-2), însă Linda nu a renunțat nici de această dată la luptă și a împins manșa inaugurală în tiebreak, a salvat o minge de set la 6-5 pentru poloneză și s-a impus cu 9-7.

Cehoaica de 19 ani părea că va reveni și în setul secund, deși Swiatek a condus cu 5-1, dar a recuperat un singur break și a cedat cu 6-4.

În fine, Iga a obținut victoria reușind singurul break din setul decisiv în cel de-al cincilea game.

• Aceasta a fost a patra confruntare dintre cele două și a treia din 2024. Swiatek s-a impus la Varșovia 2022 (6-1, 6-4), Indian Wells 2024 (6-4, 6-0) și Miami 2024 [(6)6-7, 6-4, 6-4)], în timp ce Noskova a avut câștig de cauză la Australian Open 2024 (3-6, 6-3, 6-4).
  • Pentru Iga Swiatek urmează un meci cu Ekaterina Alexandrova (16 WTA), care a câștigat duelul rusesc cu Anastasia Pavlyuchenkova (22 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-3.
  • Swiatek conduce cu 3-1 în meciurile directe cu Alexandrova.

Danielle Collins - Elina Avanesyan 6-1, 6-2

Iga Swiatek (1) - Linda Noskova (7)6-7, 6-4, 6-4.

WTA Miami, optimi de finală

Iga Swiatek (1) - Ekaterina Alexandrova (14)

Emma Navarro (20) - Jessica Pegula (5)

Coco Gauff (3) - Caroline Garcia (23)

Sorana Cîrstea (19) - Danielle Collins

Maria Sakkari (8) - Anna Kalinskaya (22)

Madison Keys (17) - Elena Rybakina (4)

Victoria Azarenka (27) - Katie Boulter (24)

Yulia Putintseva - Anhelina Kalinina (32).

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).