A treia favorită la Indian Wells 2024, Coco Gauff a defilat în meciul cu Elise Mertens, americanca cedând doar două gameuri de-a lungul unei partide pe care a controlat-o cu autoritate (scor 6-0, 6-2).

Coco GauffFoto: Frank Franklin II / AP / Profimedia

Iga Swiatek și Coco Gauff, marile favorite prezente în sferturile de la Indian Wells 2024

Gauff a avut nevoie de doar 67 de minute pentru a încheia partida cu Elise Mertens, a 24-a favorită a competiției de categorie WTA 1000, scor 6-0, 6-2.

Marea surpriză a zilei a fost furnizată de Emma Navarro: americanca a trecut de Aryna Sabalenka, campioana en-titre de la Australian Open, scor 6-3, 3-6, 6-2.

O altă surpriză a fost bifată de Yue Yuan (locul 49 WTA): chinezoaica a eliminat-o pe Daria Kasatkina (favorită 11), scor 4-6, 6-4, 6-3. Partida a durat două ore și 23 de minute.

În faza sferturilor de pe tabloul feminin de simplu se mai găsesc doar două dintre marile favorite ale turneului WTA 1000: Iga Swiatek (1) și Coco Gauff (3).

Iga Swiatek (1) vs Caroline Wozniacki

Anastasia Potapova (28) vs Marta Kostyuk (31)

Yue Yuan vs Coco Gauff (3)

Maria Sakkari (9) vs Emma Navarro (23)

BNP Paribas Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 6-17 martie. Se joacă pe suprafață hard și este dotat cu premii totale în valoare de $8,995,555. Campioana en-titre este Elena Rybakina.