Aryna Sabalenka și-a apărat titlul de la Australian Open, sportiva din Belarus învingând-o fără emoții pe Qinwen Zheng, scor 6-3, 6-2. Finala de pe Rod Laver Arena a durat doar o oră și 16 minute.

Aryna SabalenkaFoto: Andy Wong / AP / Profimedia

De știut după finala feminină de la Australian Open 2024

• Aryna Sabalenka a câștigat și ediția 2023 a competiției de la Melbourne: 4-6, 6-3, 6-4 în finala cu Elena Rybakina.
  • Sabalenka are acum 2-0 în meciurile cu Qinwen Zheng, după ce a învins-o și în sferturi la US Open 2023 (6-1, 6-4).
  • Aryna este a noua jucătoare din Open Era care obţine titluri consecutive la simplu feminin la Australian Open, după Margaret Court, Evonne Goolagong, Steffi Graf, Monica Seles, Martina Hingis, Jennifer Capriati, Serena Williams şi Victoria Azarenka.
  • Sabalenka este a doua jucătoare din acest secol care a bifat trei finale consecutive la turneele de Grand Slam pe hard. Doar Victoria Azarenka a mai reușit acest lucru (Australian Open 2012, 2013 și US Open 2012, 2013).
  • Ultima jucătoare care a câștigat un Grand Slam fără set pierdut pe parcurs a fost Ashleigh Barty (Australian Open 2022).
  • Zheng este a doua jucătoare din istorie care nu a întâlnit sportive de pe lista capilor de serie până în marea finală. Doar Arantxa Sanchez Vicario (1995) a mai avut un asemenea traseu la Australian Open).
  • Calificarea în finală reprezintă cel mai bun rezultat al lui Zheng la un turneu de Grand Slam.
  • Grație parcursului de la Melbourne, Zheng va pătrunde în premieră în TOP 10 WTA (va ocupa locul 7).

Rezumatul finalei dintre Aryna Sabalenka și Qinwen Zheng:

Statistica partidei dintre Aryna Sabalenka și Qinwen Zheng

Ași: 3-6

Duble greșeli: 0-6

Puncte câștigate cu primul serviciu: 32/38 (84%) - 20/27 (74%)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 8/19 (42%) - 9/24 (38%)

Puncte de break salvate: 4/4 (100%) - 3/6 (50%)

Lovituri câștigătoare: 14-19

Erori neforțate: 14-16

Puncte câștigate la fileu: 4/8 (50%) - 3/3 (100%)

Total puncte câștigate: 62-46

Durată meci: o oră și 16 minute.

Aryna Sabalenka, fără set pierdut la Australian Open 2024

Turul I: 6-0, 6-1 vs Ella Seidel (173 WTA)

Turul II: 6-3, 6-2 vs Brenda Fruhvirtova (107 WTA)

Turul III: 6-0, 6-0 vs Lesia Tsurenko (33 WTA)

Optimi: 6-3, 6-2 vs Amanda Anisimova (442 WTA)

Sferturi: 6-2, 6-3 vs Barbora Krejcikova (11 WTA)

Semifinale: 7-6(2), 6-4 vs Coco Gauff (4 WTA)

Finala: 6-3, 6-2 vs Qinwen Zheng (12 WTA).

Aryna Sabalenka - Qinwen Zheng 6-3, 6-2, în finala Australian Open 2024

Setul II

Zheng a condus cu 30-0, dar a comis duble greșeli, i-a oferit și ocazia adversarei să atace pe al doilea serviciu și Sabalenka face break în debutul setului.Qinwen nu găsește răspuns pentru serviciile Arynei spre exterior și belarusa se distanțează (2-0).

Qinwen rezistă într-un game dificil de serviciu și punctează pe tabelă (2-1). Zheng a sperat timp de câteva secunde, dar Sabalenka a revenit de la 15-30 în doar câteva secunde și își păstrează avantajul (3-1). Chinezoaica ajunge la 6 duble greșeli în partidă, iar Aryna mai face un break, după o scurtă superbă (4-1).

Zheng a sperat până la 30-30, dar Sabalenka a forțat și mai are nevoie de un singur game pentru a obține victoria (5-1). Chinezoaica servește bine și meciul se prelungește (5-2).Aryna Sabalenka a ratat primele două mingi de meci, iar Qinwen Zheng a salvat-o pe a treia cu o scurtă foarte bună, dar sportiva din Belarus a obținut până la urmă victoria fructificând a cincea oportunitate (6-2).

Setul I

Meciul a început cu Aryna Sabalenka la serviciu. Sportiva din Belarus dictează ritmul și cedează un singur punct în primele două gameuri. Qinwen a dat impresia că va reveni rapid, a condus cu 40-0 la retur, dar Aryna a revenit și a câștigat următoarele cinci puncte (3-0).

Zheng pare că și-a reglat serviciul și se impune la 0 (3-1). Gameurile sunt scurte, ambele jucătoare lansează excelent în aceste momente (4-1). Chinezoaica nu-și lasă adversară să se distanțeze pe tabelă (4-2).

Qinwen încearcă să pună presiune la retur, dar Aryna este prea puternică și nu-i dă prea multe șanse (5-2). Zheng a fost condusă cu 40-0, dar a salvat trei mingi de set, a servit și câțiva ași și rezistă în acest set (5-3). Sabalenka fructifică a cincea minge de set și se apropie de un nou trofeu la Melbourne (6-3).

Partida este arbitrată din scaun de Jaume Campistol.