Gael Monfils a furnizat surpriza zilei pe tabloul masculin de la Indian Wells, veteranul francez eliminându-l pe Hubert Hurkacz, al optulea favorit al Mastersului din California, scor 6-0, 6-7(5), 6-2.

Hubert HurkaczFoto: Hector RETAMAL / AFP / Profimedia

Hubert Hurkacz, eliminat de Gael Monfils în turul doi de la Indian Wells 2024

În vârstă de 37 de ani, Gael a avut parte de un debut fulminant de partidă, francezul câștigând primul set cu un incredibil 6-0.

După patru breakuri (câte două de fiecare parte), setul al doilea a ajuns în tiebreak, acolo unde polonezul în vârstă de 27 de ani a avut finișul mai bun: de la 5-4 pentru adversar a câștigat toate punctele și implicit manșa (7-5).

Decisivul a fost unul dominat de Monfils (cele două breakuri au făcut diferența), francezul (ocupant al locului 54 mondial) câștigând clar cu 6-2.