Karen Khachanov, singurul favorit rămas în competiție la turneul „ATP 250”, a reușit calificarea în finală în fața australianului Alexei Popyrin (46 ATP), după o victorie în două seturi, scor 7-6(12), 6-2.

Karen KhachanovFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Alexei Popyrin, eliminat de Karen Khachanov în semifinalele ATP Doha

După ce Andrey Rublev, Ugo Humbert și Alexander Bublik au părăsit competiția, singurul favorit rămas în cursă a reușit calificarea în finală.

Primul set al confruntării dintre Khachanov și Popyrin s-a terminat la tiebreak, după ce australianul a ratat trei mingi de set, iar rusul patru, scor 14-12.

Setul al doilea a fost însă la discreția celui de-al doilea favorit, iar calificarea a venit după o oră și 48 de minute de joc.

În finala turneului ATP Doha, Karen Khachanov (17 ATP) va întâlni câștigătorul dintre cehul Jakub Mensik (116 ATP) și francezul ael Monfils (68 ATP).

Qatar Open este un turneu din categoria ATP 250 și se desfășoară în perioada 19-24 februarie. Se joacă pe suprafață hard și este dotat cu premii totale în valoare de 1.395.875 $. Campionul en-titre este Daniil Medvedev.