Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului „WTA 250” de la Cluj-Napoca, după victoria în trei seturi în fața conaționalei Jaqueline Cristian, scor 6-3, 3-6, 6-4.

Ana BogdanFoto: Steven Paston / PA Images / Profimedia

Jaqueline Cristian, învinsă de Ana Bogdan în semifinalele Transylvania Open

După victoria entuziasmantă în fața principalei favorite, Arantxa Rus, în sferturile competiției, Ana Bogdan a reușit să se califice în marea finală.

Ocupanta locului 65 WTA a început în forță și a câștigat primul set în fața lui Jaqueline Cristian.

Setul al doilea s-a desfășurat după un scenariu total opus, iar Cristian a trimis meciul în decisiv.

În setul al treilea, cele două jucătoare au menținut echilibrul până spre final, când Ana Bogdan a reușit calificarea în ultimul act.

Partida a durat două ore și 50 de minute.

În finala WTA Transylvania Open, Ana Bogdan va întâlni câștigătoarea dintre britanica Harriet Dart (103 WTA) și ceha Karolina Pliskova (78 WTA).

Bogdan și-a asigurat deja un cec în valoare de 20.226 de dolari și 180 de puncte în clasamentul WTA, în timp ce Jaqueline Cristian rămâne cu un premiu de 11.275 de dolari și 110 puncte în ierarhia mondială.

Transylvania Open are loc în perioada 5-11 februarie, la Cluj-Napoca. Turneul se joacă pe hard indoor, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $267.082.

Competiția a mai avut alte trei ediții: 2021 (s-a impus Anett Kontaveit, scor 6-2, 6-3, după o finală cu Simona Halep), 2022 (a câștigat Anna Blinkova, scor 6-2, 3-6, 6-2, cu Jasmine Paoloni) și 2023 (Tamara Korpatsch a ridicat trofeul după 6-3, 6-4 cu Gabriela Ruse).