​Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului de la Cluj-Napoca, după o victorie extraordinară în fața Arantxei Rus, scor 3-6, 7-6(6), 7-6(5).

Ana BogdanFoto: Rob Prange / Zuma Press / Profimedia

Ana Bogdan, victorie cu Arantxa Rus la Transylvania Open

Ana Bogdan a obținut calificarea în semifinalele turneului Transylvania Open.

Jucătoarea clasată pe locul 65 în ierarhia WTA a făcut un meci fantastic în fața Arantxei Rus (45 WTA), principala favorită a turneului, pe care a învins-o după trei ore și 30 de minute.

Ana Bogdan a pierdut primul set cu scorul de 6-3, însă a revenit în actul secund, pe care l-a câștigat la tiebreak.

În setul decisiv, cele două jucătoare au luptat eroic, dar câștig de cauză a avut românca, tot la tiebreak.

Astfel, vom avea o semifinală 100% românească, asta pentru că Jaqueline Cristian este următoarea adversară a Anei.

Transylvania Open are loc în perioada 5-11 februarie, la Cluj-Napoca. Turneul se joacă pe hard indoor, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $267.082.

Competiția a mai avut alte trei ediții: 2021 (s-a impus Anett Kontaveit, scor 6-2, 6-3, după o finală cu Simona Halep), 2022 (a câștigat Anna Blinkova, scor 6-2, 3-6, 6-2, cu Jasmine Paoloni) și 2023 (Tamara Korpatsch a ridicat trofeul după 6-3, 6-4 cu Gabriela Ruse).