​Arantxa Rus a obținut miercuri calificarea în sferturile Transylvania Open, după ce a învins-o în trei seturi pe Alize Cornet, scor 4-6, 6-4, 6-0.

Arantxa RusFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Arantxa Rus a eliminat-o pe Alize Cornet în optimi la Transylvania Open

Arantxa Rus, principala favorită de la Cluj-Napoca, a obținut calificarea în faza sferturilor.

Jucătoarea clasată pe locul 45 în ierarhia WTA a avut nevoie de aproape trei ore pentru a o elimina pe Alize Cornet (104 WTA).

Sportiva din Țările de Jos a pierdut primul set cu scorul de 6-4, însă a revenit excelent în actul secund, pe care și l-a adjudecat cu același scor.

În setul decisiv, Rus a prestat un joc de excepție, reușind să se impună cu scorul de 6-0.

Arantxa Rus își va afla adversara din sferturi tot miercuri, când Ana Bogdan (65 WTA) o va înfrunta pe Erika Andreeva (112 WTA).

Transylvania Open are loc în perioada 5-11 februarie, la Cluj-Napoca. Turneul se joacă pe hard indoor, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $267.082.

Competiția a mai avut alte trei ediții: 2021 (s-a impus Anett Kontaveit, scor 6-2, 6-3, după o finală cu Simona Halep), 2022 (a câștigat Anna Blinkova, scor 6-2, 3-6, 6-2, cu Jasmine Paoloni) și 2023 (Tamara Korpatsch a ridicat trofeul după 6-3, 6-4 cu Gabriela Ruse).