Emma Răducanu s-a calificat fără probleme în optimile turneului „WTA 500” de la Abu Dhabi, după o victorie în două seturi în fața Mariei Bouzkova (36 WTA), scor 6-5, 6-1.

Emma RaducanuFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Emma Răducanu, duel cu Ons Jabeur în optimi la WTA Abu Dhabi

Ajunsă pe locul 296 mondial, Emma Răducanu a început mai greu partida cu Bouzkova, dar finalul primului set i-a adus patru gameuri consecutive.

Setul al doilea a fost total la discreția jucătoarei britanice, care a cedat un singur game Mariei Bouzkova.

Beneficiară de wildcard, fosta câștigătoare de la US Open 2021 o va înfrunta în optimi pe Ons Jabeur, favorita numărul doi a turneului.

Rezultatele zilei la WTA Abu Dhabi

C. Garcia – S. Cîrstea 7-6(4), 4-6, 4-6

B. Pera – A. Krueger 2-6, 7-5, 3-6

B. Haddad Maia – Xiy. Wand 6-2, 7-6(4)

D. Kasatkina – D. Parry 6-4, 5-7, 6-4

M. Bouzkova – E. Răducanu 4-6, 1-6

Mubadala Abu Dhabi Open are loc în perioada 5-11 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922.573, iar campioana en-titre este Belinda Bencic (2023).

Capii de serie de la Abu Dhabi: Elena Rybakina (1), Ons Jabeur (2), Maria Sakkari (3), Barbora Krejcikova (4), Jelena Ostapenko (4), Beatriz Haddad Maia (6), Daria Kasatkina (7), Liudmila Samsonova (8).