Ana Bogdan a debutat cu dreptul la turneul „WTA 250” de la Cluj Napoca, reușind o victorie în două seturi în fața americancei Alycia Parks, scor 7-5, 7-5.

Ana BogdanFoto: Corine Sciboz / Zuma Press / Profimedia

Alycia Parks, eliminată de Ana Bogdan în primul tur la Transylvania Open

Alycia Parks (110 WTA) a început în forță duelul cu favorita numărul opt a competiției, Ana Bogdan.

Condusă cu 3-1, românca a echilibrat însă meciul și a câștigat primul set după ce a reușit să evite tiebreakul.

Setul al doilea a debutat perfect pentru Bogdan (65 WTA), care a condus cu 4-0, dar a cedat inexplicabil inițiativa, iar americanca a dus scorul la 5-5.

Cu un efort pe final, Ana a câștigat două gameuri la rând și a încheiat meciul după două ore și patru minute.

În turul al doilea, Ana Bogdan va întâlni câștigătoarea dintre Anca Alexia Todoni (230 WTA) și Erika Andreeva (112 WTA).

Transylvania Open are loc în perioada 5-11 februarie, la Cluj-Napoca. Turneul se joacă pe hard indoor, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $267.082.

Competiția a mai avut alte trei ediții: 2021 (s-a impus Anett Kontaveit, scor 6-2, 6-3, după o finală cu Simona Halep), 2022 (a câștigat Anna Blinkova, scor 6-2, 3-6, 6-2, cu Jasmine Paoloni) și 2023 (Tamara Korpatsch a ridicat trofeul după 6-3, 6-4 cu Gabriela Ruse).