România a fost învinsă de Grecia în play-off-ul pentru menținerea în Grupa Mondială I a Cupei Davis, scor 3-0, după ce perechea formată din Marius Copil și Victor Cornea a pierdut meciul de dublu disputat împotriva fraților Petros și Stefanos Tsitsipas.

Stefanos TsitsipasFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

România, învinsă cu 3-0 de Grecia în Cupa Davis

Copil și Cornea au început mai bine partida și au câștigat primul set la tiebreak, scor 7-6(4), dar frații Tsitsipas au revenit și au câștigat următoarele seturi cu 6-3, 6-4.

Meciul a durat două ore și 22 de minute.

​Cupa Davis, programul întâlnirii dintre Grecia și România

Întâlnirea Grecia – România, din play-off-ul pentru menţinerea în Grupa Mondială I a Cupei Davis, are loc la Liossia Olympic Sports Hall din Atena.

• Sâmbătă, 3 februarie

Stefanos Tsitsipas - Marius Copil 6-3, 6-4

Aristotelis Thanos - Nicholas Ionel 4-6, 6-3, 6-2

• Duminică, 4 februarie

Stefanos Tsitsipas / Petros Tsitsipas - Marius Copil / Victor Vlad Cornea (4)6-7, 6-3, 6-4

Stefanos Tsitsipas - Nicholas Ionel

Aristotelis Thanos - Marius Copil.

Grecia - România, componența echipelor

România: Marius Copil (294 ATP la simplu), Nicholas David Ionel (265 ATP), Cezar Creţu (364 ATP), Luca Preda (1.095 ATP) şi Victor Vlad Cornea (69 ATP la dublu).

Grecia: Stefanos Tsitsipas (10 ATP), Alexandros Skorilas (753 ATP), Ioannis Xilas (1.286 ATP), Aristotelis Thanos (1.428 ATP) şi Petros Tsitsipas (95 ATP la dublu).

• Aceasta este cea de-a treia confruntare în Cupa Davis dintre cele două echipe, fiecare având câte o victorie.
  • În 1933, Grecia a învins cu 4-1, la Atena, în turul al doilea al zonei Europa.
  • România a câştigat în 1970, cu 5-0, la Bucureşti, în sferturile zonei Europa, victoriile fiind reuşite de Ilie Năstase, Ion Ţiriac, Viorel Marcu, Sever Mureşan şi perechea Ilie Năstase/Ion Ţiriac.