Andrey Rublev și Alex De Minaur au oferit un adevărat spectacol în optimi la Australian Open 2024, iar rusul s-a descătușat în setul decisiv, după ce a reușit să se desprindă de adversarul care i-a pus mari probleme.

Andrey RublevFoto: Martin KEEP / AFP / Profimedia

La scorul de 3-0, după ce a realizat al doilea break din cel de-al cincilea set, Rublev a furnizat reacția zilei la competiția de la Melbourne.

Rusul s-a impus cu 6-4, (5)6-7, (4)6-7, 6-3, 6-0, iar pentru un loc în sferturi se va duela cu italianul Jannik Sinner (favorit 4), care a trecut de Karen Khachanov (15), scor 6-4, 7-5, 6-3.

Rezumatul partidei dintre Andrey Rublev și Alex De Minaur:

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.