Dayana Yastremska a furnizat prima mare surpriză de la Australian Open 2024, sportiva din Ucraina învingând-o clar pe Marketa Vondrousova (campioană la Wimbledon 2023).

Marketa VondrousovaFoto: Mark Greenwood/IPS / Shutterstock Editorial / Profimedia

Marketa Vondrousova, surclasată de Dayana Yastremska la Australian Open 2024

Ocupată a locului 93 în clasamentul mondial, Yastremska a ajuns pe tabloul principal după ce și-a respectat statutul de principală favorită în calificări (le-a învins pe Lea Boskovic, Valentini Grammatikopoulou și Maya Joint).

Ucraineanca a avut nevoie de doar o oră și 16 minute pentru a se impune în fața cehoaicei Marketa Vondrousova (favorită 7), scor 6-1, 6-2.

Marketa a avut parte de un meci de coșmar pe John Cain Arena: a comis 7 duble greșeli și a reușit doar 5 lovituri câștigătoare (26 pentru Dayana).

Dayana Yastremska va da în runda următoare peste Varvara Gracheva (39 WTA). Sportiva care a ales să reprezinte Franța a trecut de belgianca Yanina Wickmayer (79 WTA), scor 6-3, 6-4.

Sursă video: Eurosport

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.