În ultima partidă a zilei la turneul „WTA 250” Transylvania Open, Patricia Țig a trecut în două seturi de grecoaica Martha Matoula (327 WTA), scor 6-4, 6(5)-7, 6-3.

Patricia TigFoto: COREY SIPKIN / AFP / Profimedia

Patricia Țig, duel cu Ekaterina Makarova în optimi la Transylvania Open

Ajunsă pe locul 462 WTA, Patricia Țig nu a avut parte de un meci ușor în primul tur de la Cluj-Napoca.

Condusă în primul set cu 4-1, românca a revenit excelent cu cinci gameuri consecutive câștigate.

Țig putea decide partida în setul al doilea, dar după trei mingi de meci ratate, Matoula l-a trimis la tiebreak unde a egalat situația după 7-5.

Decisivul a fost la discreția jucătoarei noastre, care a obținut biletul pentru turul următor.

Meciul a durat trei ore și șapte minute.

În optimile de finală, Patricia Țig o va întânli pe rusoaica Ekaterina Makarova (213 WTA).

Transylvania Open are loc în perioada 16-22 octombrie la Cluj-Napoca, se joacă pe hard indoor, turneul face parte din categoria WTA 250, are premii totale în valoare de $259.303, iar campioana en-titre este Anna Blinkova.