Hubert Hurkacz a câștigat Mastersul de la Shanghai (ATP 1000), polonezul revenind spectaculos în tie-break-ul din setul decisiv împotriva lui Andrey Rublev (6-3, 3-6, 7-6(8)).

Hubert HurkaczFoto: Hector RETAMAL / AFP / Profimedia

Hubert și Andrey și-au împărțit „în oglindă” primele două seturi ale finalei de la Shanghai (6-3 în primul pentru polonez, același scor dar pentru rus în setul al doilea).

Decisivul a fost unul spectaculos și cu mult dramatism: Hurkacz a avut o minge de meci la 5-4 (pe serviciul lui Rublev), dar setul al treilea avea să fie decis în tie-break.

Andrey a avut parte de un start mai bun, iar tabela a arătat la un moment dat 5-2 în favoarea sa. Rusul părea scăpat în învingător, a avut chiar și o minge de meci la 6-5, dar finalul partidei a fost unul electrizant.

Hubert a întors scorul în favoarea sa și a ratat două mingi de meci până să o fructifice pe a treia din tie-break și a patra din tot meciul: 10-8.

Finala spectaculoasă de la Shanghai a durat două ore și 7 minute.

Hubert Hurkacz are acum șapte titluri ATP cucerite în carieră:

Shanghai, Marseille (2023)

Halle (2022)

Metz, Miami Masters, Delray Beach (2021)

Winston-Salem (2019)

A fost cea de-a treia finală de turneu Masters (ATP 1000) din carieră pentru polonez: 2021 Miami (câștigată) și 2022 Montreal (pierdută).

• În urma acestei victorii, Hurkacz a trecut în avantaj, scor 3-2, în meciurile directe cu Rublev.
  • Succesul de la Shanghai îi va aduce lui Hubert un salt de șase locuri în ierarhia ATP: de săptămâna viitoare se va afla pe 11.
  • De cealaltă parte, Rublev va urca și el două locuri până pe 5. Este de altfel cea mai bună poziție ocupată până acum în carieră.
  • Hubert Hurkacz va primi un cec în valoare de $1.262.220 și 1000 de puncte în ierarhia ATP, în timp ce Andrey Rublev va pleca de la Shanghai cu $662.360 și 600 de puncte în clasamentul mondial de simplu.

Rolex Shanghai Masters a avut loc în perioada 4-15 octombrie, pe hard, a făcut parte din categoria ATP Masters 1000 și a avut premii totale în valoare de 8.800.000. Campionul en-titre era Daniil Medvedev (2019). Ultimele ediții nu au avut loc din cauza pandemiei de Covid-19.