​Patricia Țig nu a reușit să furnizeze surpriza pe arena Arthur Ashe și s-a oprit în turul doi la US Open 2023, după ce a fost învinsă în două seturi de Jessica Pegula (locul 3 mondial).

Patricia TigFoto: Juergen Hasenkopf / imago sportfotodienst / Profimedia

Patricia Țig, învinsă de Jessica Pegula la US Open 2023

Ajunsă pe locul 700 WTA din cauza accidentărilor și problemelor cu care s-a confruntat în ultimii ani, Țig a cedat după o oră și 12 minute de joc în fața favoritei gazdelor, scor 6-3, 6-1.

Patricia a reușit doar 7 lovituri câștigătoare în meciul disputat pe cel mai important teren de la Flushing Meadows (20 în dreptul adversarei) și a comis 30 de erori neforțate (Pegula a făcut 18).

Două dintre cele patru gameuri câștigate de româncă au venit pe serviciul americancei, în primul set, dar Patricia nu a mai reușit să pună probleme în setul secund.

• Pentru prezența în turul al doilea, Țig va primi 70 puncte în ierarhia mondială și un cec în valoare de 123.000 de dolari. Românca se află pe locul 449 în clasamentul WTA Live.
  • Patricia a mai ajuns în turul doi la Flushing Meadows la ediția din 2020.
  • România mai este reprezentată doar de Sorana Cîrstea (turul al doilea, duel cu Elena Rybakina, a patra favorită).

US Open 2023 are loc în perioada 28 august - 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi zi de zi pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.