Daniil Medvedev a părăsit surprinzător turneul „ATP 1000” de la Toronto, după ce a fost învins în sferturile de finală de australianul Alex De Minaur (18 ATP) în doar două seturi, scor 7-6(7), 7-5.

Daniil MedvedevFoto: LaPresse / ddp USA / Profimedia

Daniil Medvedev, învins de Alex De Minaur la ATP Toronto

Cu un moral bun după cele cinci finale câștigate în acest an, jucătorul din Rusia s-a oprit însă înainte de semifinale.

Primul set a avut o desfășurare cu totul surprinzătoare și cu răsturnări de situație. Deși a condus cu 5-2, Medevedev nu a gestionat bine avantajul și a fost egalat.

La tiebreak, a condus din nou cu 4-0, pentru ca în final să piardă cu scorul de 9-7.

Nici setul al doilea nu a fost cu mult diferit, fostul lider mondial conducând din nou cu 4-2, dar De Minaur a revenit excelent și a încheiat partida înainte de un nou tiebreak.

În semifinale, Alex De Minaur îl va întâlni pe spaniolul Alejandro Davidovich Fokina (37 ATP).

National Bank Open este un turneu din categoria ATP 1000 și se desfășoară în perioada 7-13 august. Acesta este dotat cu premii totale în valoare de $6,600,000, iar campionul en-titre este Pablo Carreno Busta.