Marketa Vondrousova (cap de serie nouă) a fost eliminată în optimile de la WTA Montreal, campioana en-titre de la Wimbledon fiind învinsă categoric, scor 6-3, 6-0, de Coco Gauff (a șasea favorită).

Marketa VondrousovaFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Marketa Vondrousova, set pierdut cu 6-0: Eliminată în optimi la WTA Montreal

Cap de serie șase la Montreal, Gauff a fost jucătoarea care a dictat ritmul: a fost agresivă, a lovit mingea din urcare, nu i-a dat timp de reacție adversarei și a cedat doar trei gameuri într-un meci de doar 62 de minute.

În sferturi, Gauff va da peste a patra favorită: compatrioata și coechipiera de la dublu Jessica Pegula.

Petra Kvitova (7) - Belinda Bencic (12)

Liudmila Samsonova (15) - Aryna Sabalenka (2)

WTA Montreal, sferturi

Iga Swiatek (1) - Danielle Collins

Jessica Pegula (4) - Coco Gauff (6)

Daria Kasatkina (10) - Elena Rybakina (3)

Kvitova / Bencic - Samsonova / Sabalenka

„Omnium Banque Nationale” are loc anul acesta la Montreal, în perioada 7-13 august, face parte din categoria WTA 1000 și oferă premii în valoare de 2.788.468 de dolari. Campioana en-titre la simplu este Simona Halep (2022), în timp ce la dublu s-au impus americancele Coco Gauff și Jessica Pegula.