Jucătoarea canadiană cu origini românești Bianca Andreescu (23 de ani, 44 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 780.637 de dolari, fiind învinsă în trei seturi, 2-6, 6-3, 7-6 (7/5), de ucraineanca Marta Kostyuk, într-o partidă disputată luni.

Bianca AndreescuFoto: Foto Olimpik/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kostyuk a salvat trei mingi de meci în setul decisiv și s-a impus după două ore şi 43 de minute de joc în faţa campioanei de la US Open 2019. Ea o va înfrunta în optimi pe Caroline Garcia din Franţa, favorita numărul 2, calificată direct în turul secund.

În actul decisiv, a avut loc un episod tensionat. La scorul de 2-2, Bianca Andreescu a fost deranjată de un spectator care striga de fiecare dată când ea greșea și a țipat din toate puterile către acesta: ”Taci!”.

Citește articolul integral pe DigiSport.