Bianca Andreescu a reușit o calificare spectaculoasă în turul trei la Wimbledon, după ce a învins-o în 3 seturi pe Anhelina Kalinina, scor 6-2, 4-6, 7-6(7).

Bianca AndreescuFoto: Jean-Francois Badias / AP / Profimedia

Bianca Andreescu a învins-o pe Anhelina Kalinina în turul doi la Wimbledon

Clasată pe locul 50 în ierarhia WTA, Bianca Andreescu a obținut calificarea în turul trei la Wimbledon.

Sportiva din Canada a învins-o pe Anhelina Kalinina (26 WTA), în urma unui meci ce a durat două ore și 48 de minute.

Andreescu a câștigat fără mari emoții în primul set, dar favorita numărul 26 a revenit în actul secund și a trimis meciul în decisiv.

Acolo, a fost nevoie de supertiebreak, iar Bianca Andreescu a avut câștig de cauză. Totuși, campioana din 2019 de la US Open nu a avut o misiune ușoară. Andreescu a revenit de la 5-2 pentru Kalinina și a câștigat chiar setul pentru a se califica mai departe.

În turul trei, Bianca va întâlni câștigătoarea dintre Ons Jabeur (6 WTA) și Zhuoxuan Bai (191 WTA).

Wimbledon 2023 are loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.