Una dintre marile surprizele ale zilei la Wimbledon a fost eliminarea croatului Borna Coric (14 ATP) în fața argentinianului Guido Pella, aflat pe locul 308 mondial, scor 6-3, 7-5, 4-6, 3-6, 6-1.

Borna CoricFoto: John Minchillo / AP / Profimedia

Borna Coric, învins de Guido Pella la Wimbledon

Cap de serie numărul 14 la Wimbledon, Coric a început extrem de slab partida, iar Pella și-a adjudecat primele două seturi.

Croatul și-a revenit și a reușit să egaleze situația, iar partida a ajuns în setul decisiv.

Borna Coric a cedat însă controlul, argentinianul a făcut un set aproape perfect și a produs una dintre marile surprize ale primului tur.

În turul al doilea, Guido Pella îl va întâlni pe francezul Harold Mayot (181 ATP), jucător venit din calificări.

Wimbledon 2023 are loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.