Jaqueline Cristian (133 WTA) a reușit calificarea în turul al doilea de la Wimbledon, după ce a învins-o pe italianca Lucia Bronzetti (47 WTA), scor 6-3, 6-4.

Jaqueline CristianFoto: Claudio Gärtner / imago sportfotodienst / Profimedia

Lucia Bronzetti, eliminată de Jaqueline Cristian la Wimbledon

După o partidă întreruptă de vremea nefavorabilă de la Londra, Jaqueline Cristian a reușit victoria în fața adversarei sale mult mai bine cotate.

După un prim set pe contre, românca a reușit să rupă echilibrul cu trei gameuri consecutive câștigate pe final.

Bronzetti a început în forță al doilea set, a condus cu 3-0, dar din nou pe final a cedat, iar Jaqueline a revenit de la 2-4 și a terminat meciul după doar o oră și 23 de minute.

În urmă cu câteva zile, Lucia Bronzetti juca finala turneului WTA Bad Homburg, pierdută în fața Katerinei Siniakova.

Pentru calificarea în turul următor, Cristian va primi un cec în valoare de 85.000 de lire sterline și 70 de puncte în ierarhia mondială.

În turul al doilea, Jaqueline Cristian va întâlni câștigătoarea dintre brazilianca Beatriz Haddad Maia (13 WTA) și kazaha Yulia Putintseva (56 WTA).

Wimbledon 2023 are loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.