​Iga Swiatek s-a calificat în turul doi de la Wimbledon 2023, lidera ierarhiei mondiale obținând o victorie categorică în fața chinezoaicei Lin Zhu.

Iga SwiatekFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

După un prim set în care a defilat (6-1), Iga și-a cedat o dată serviciul în setul secund, dar a închis până la urmă meciul după o oră și 20 de minute (6-3).

Partida de pe Terenul 1 a fost întreruptă la scorul de 4-2 în setul secund , din cauza ploii, dar a continuat după ce a fost tras acoperișul.

Principala favorită de la All England Club a bifat 22 de lovituri câștigătoare și a comis 16 erori neforțate.

Swiatek se va duela în runda următoare cu învingătoarea meciului dintre italianca Martina Trevisan (64 WTA) și iberica Sara Sorribes Tormo (84 WTA).

Wimbledon este turneul de Grand Slam la care Swiatek are cele mai slabe rezultate: turul 1 în 2019, optimi în 2021 și turul 3 în 2022.

Wimbledon 2023 va avea loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.