Katerina Siniakova a câștigat sâmbătă finala turneului WTA 250 de la Bad Homburg (Germania) în fața italiencei Lucia Bronzetti (locul 65 mondial), scor 6-2, 7-6(5).

Katerina SiniakovaFoto: Sportida / Sipa Press / Profimedia

Lucia Bronzetti, învinsă de Katerina Siniakova în finala WTA Bad Homburg

Calificată în finală după ce Iga Swiatek a declarat forfait înaintea duelului din semifinale, Lucia Bronzetti nu a avut același noroc în ultimul act.

Katerina Siniakova (52 WTA) a început excelent partida, a condus cu 3-1 și 4-1 primul set, pe care l-a adjudecat fără mari probleme.

Setul al doilea a avut însă mai mult suspans. Jucătoarea din Cehia a început din nou bine și a condus cu 5-2.

Bronzetti a revenit însă cu trei gameuri consecutive câștigate. Ajuns la tiebreak, setul s-a încheiat cu victoria Katerinei Siniakova, 7-5, după trei mingi de meci ratate.

Partida a durat o oră și 38 de minute, iar Siniakova își trece în palmares trofeul turneului, pe care l-a ratat în finala pierdută din 2021.

Bad Homburg Open este un turneu WTA 250, pe iarbă, care a ajuns la a treia ediţie, primele două fiind câştigate de Angelique Kerber (2021) şi Caroline Garcia (2022).