Iga Swiatek (1 WTA) a reușit calificarea în optimile de finală ale turneului de la Bad Homburg, după ce s-a impus în fața Tatjanei Maria (58 WTA), scor 5-7, 6-2, 6-0.

Iga SwiatekFoto: Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tatjana Maria, învinsă de Iga Swiatek la WTA Bad Homburg

Lidera mondială a avut un început greu de partidă la turneul de categorie WTA 250 din Germania.

În fața propriilor susținători, Tatjana Maria a reușit un prim set excelent, deși a pornit de la 0-2 și părea că ar putea produce marea surpriză.

Setul al doilea a fost însă controlat total de Iga, care a profitat și de cele două servicii pierdute de jucătoarea germană.

În setul decisiv, poloneza a defilat, nu i-a acordat nicio șansă Tatjanei Maria și a obținut calificarea în turul următor după o oră și 54 de minute.

În optimile de finală, Iga Swiatek, principala favorită a turneului, o va întâlni pe elvețiana Jil Teichmann (129 WTA), venită din calificări.

Bad Homburg Open este un turneu WTA 250, pe iarbă, care a ajuns la a treia ediţie, primele două fiind câştigate de Angelique Kerber (2021) şi Caroline Garcia (2022).