Jelena Ostapenko s-a calificat vineri în semifinalele turneului WTA de la Birmingham. Favorita numărul doi a competiției a învins-o în trei seturi pe Magdalena Frech, scor 4-6, 7-5, 6-2.

Jelena OstapenkoFoto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

Jelena Ostapenko, în semifinale la WTA Birmingham

Favorită numărul doi la Birmingham, Jelena Ostapenko a obținut calificarea în careul de ași al turneului.

Clasată pe locul 17 în ierarhia WTA, letona a pierdut primul set al duelului cu Magdalena Frech (72 WTA), dar a avut o revenire de senzație în actul secund, când adversara avea deja 4-0.

Ostapenko a câștigat setul al doilea cu 7-5 și a trimis meciul în decisiv, acolo unde a fost doar o chestiune de timp până a pus punct disputei, după două ore și 16 minute.

În semifinale, Jelena Ostapenko va da peste câștigătoarea duelului dintre Harriet Dart (134 WTA) și Anastasia Potapova (21 WTA).

Rothesay Classic Birmingham se desfășoară în perioada 19-25 iunie pe iarbă și face parte din categoria WTA 250. Oferă premii totale în valoare de 259.303 de dolari, iar campioana en-titre este Beatriz Haddad Maia.