​Daniil Medvedev a avut parte de un meci foarte dificil cu Alexander Zverev, rusul obținând calificarea în sferturile de la Monte Carlo după o partidă echilibrată de trei ore și șapte minute, scor 3-6, 7-5, 7-6(7).

Daniil MedvedevFoto: Dubreuil Corinne/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Daniil Medvedev le-a cerut fanilor de la Monte Carlo să tacă

Cunoscut de-a lungul carierei pentru „meciurile” sale cu fanii, Medvedev a avut parte de un „duel” cu fanii și la partida cu Zverev.

Nemulțumit de decizia arbitrului de linie, rusul a cerut lămuriri suplimentare de la Carlos Bernardes (arbitrul de scaun).

A început să fie huiduit de mulți dintre cei prezenți pe arena centrală de la Monte Carlo, iar rusul le-a răspuns pe măsură: le-a cerut să tacă.

„Uită de ei, este doar între noi doi”, a fost mesajul lui Bernardes către Medvedev.

În sferturile de la Monte Carlo, Daniil (cap de serie trei) va da peste Holger Rune (al șaselea favorit).

Lorenzo Musetti - Jannik Sinner

Monte Carlo Masters are loc în perioada 9-16 aprilie, pe zgură, are premii totale în valoare de €5.779.335, Novak Djokovic a fost principalul favorit, iar campionul ultimelor două ediții este Stefanos Tsitsipas.